عمومی

اقدام خطرناک ترامپ و جمهوریخواهان علیه ایران چیست؟

ابوالفضل خدایدی: بسته تحریم های ایالات متحده آمریکا این روزها باعث برانگیختگی در رسانه های منطقه شده است. بسته تحریم ها فعالیت های منطقه ای ایران را هدف قرار داده و گروه های مقاومت و کشورهایی را که در آن فعالیت می کنند را هدف قرار می دهد. تحریم های اقتصادی لبنان که حزب الله در صدد پرداختن به آن است نمونه ای از این بسته است. این یک ممنوعیت است این بسته در حالی صورت می گیرد که سنای ایالات متحده در سپتامبر امسال تصمیم گرفت ایران و کشورهای عضو آن قطعنامه ای را در شورای امنیت سازمان ملل در مورد 22 Res31 در مورد تحریم تسلیحاتی ایران اتخاذ کنند. حذف و تمدید تحریم ها که این یک تخلف آشکار در تصمیم است. . ما در مورد این موضوع با نصرت الله تاجیک ، سفیر پیشین ما در اردن صحبت کردیم که در اینجا به تفصیل می خوانیم:

بسته تحریم های جدید ایالات متحده چیست و چه اتفاقی برای ما خواهد افتاد؟

ما در حال نزدیک شدن به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و انتقال تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل تحت حمایت قانونی و بین المللی شورای امنیت سازمان ملل هستیم ، یک سری اقدامات از سوی ایالات متحده تصمیم ایران را دنبال می کند. برای جلوگیری از بهره‌برداری 1 از 25 توصیه در مورد سیاست ایالات متحده در مورد ایران ، 11 از 111 پیشنهاد ، جزئیات بسته پیشنهادی تازه شامل تعلیق کمک های ایالات متحده به لبنان و لیست گروه انصارالله یمن به عنوان سازمان های تروریستی. که توسط کشورهای عضو کنگره علیه ایران نمایندگی می شود. این طرح تحت فشار مردم ایران سیاست خارجی استراتژیک کشور را تضعیف می کند. اما با نگاه ناخوشایند به این پیشنهادات ، به نظر می رسد جمهوریخواهان دولت بعدی علیه ایران را ببندند ، به ویژه اگر احتمالاً دموکرات باشند! زیرا بعید است که ترامپ به آنها خطاب کند ، به تنهایی رقص نخواهد کرد! زیرا یکی از ممنوعیت های این بسته “حذف هرگونه تحریم علیه ایران فقط با اجازه کنگره و مجلس نمایندگان است” و در حقیقت دولت آینده ایالات متحده مانع اصلی هرگونه توافق احتمالی با جمهوری اسلامی است. در صورت نزدیک بودن ، سازش مسیر را دشوارتر می کند. اگرچه بسته این تحریم ها ممکن است دارای درگیری های داخلی باشد ، اما به دلیل اینکه منافع ایران را هدف قرار می دهد ، باید به آن نگاه استراتژیک داشته باشیم و با کشمکش های سیاسی-حقوقی از جمله کمک های بین المللی و اقدامات اجماع مقابله کنیم. بیایید در مقابل ایالات متحده نرویم.

چه کاری باید ایران در این بسته تحریم ها بطور جدی انجام دهد و سیاست خود را بر این اساس انتخاب کند؟

در اینجا نکات کلیدی ذکر شده است:

1. اگرچه تأثیرات این بسته فشار اقتصادی بر مردم و روی آوردن آنها علیه دولت است ، زیرا آمریکایی ها می گویند هنوز صحنه جدید جهانی هستند ، اما واقعیت جهانی آن را نشان نمی دهد و آنها علیه ترامپ هستند. به دلیل خروج کار می کند بورژواز برای ایجاد مکانیسم محرک برای ادامه تحریم تسلیحاتی ایران از آن استفاده نمی کند!

2- اگر از بسته تحریم ها خطرناک تر نباشد ، یکی از کمترین اقدامات خطرناک ترامپ ، تصویب قانون سزارین یا سزار با هدف بی ثبات کردن محور مقاومت و اقتصاد سوریه و در صورت ترامپ و جمهوری خواهان است. خواه خواسته ها محاصره سیاسی ، اقتصادی یا نظامی باشند ، قانون تا حدودی با محاصره نظامی در عمل متفاوت است.

ایران چه اقدامی علیه آن انجام داده است؟

ایران همچنین علیرغم عزیمت ترامپ ، یک استراتژی کلیدی برای زنده نگه داشتن توافق هسته ای دارد و تا زمانی که به آن وفادار بماند ، حداقل موفق خواهد شد ، حداقل به ترامپ و جمهوریخواهان. :

– ایران سعی کرد ترامپ را از خرابکاری در بورژوازی منصرف کند. لازم به ذکر است که ایجاد اجماع و تعامل نقش اساسی در روابط بین الملل دارد و همانطور که انتظار می رود ، ترامپ نتوانسته است در راه اندازی و بسیج کشورها علیه ایران ناکام باشد. این امر موجب شده است تا ایران با اتحادیه اروپا ، روسیه ، چین و برخی کشورهای دیگر روابط خوبی داشته باشد. اگرچه این کشورها اقدامات مثبتی را که ایران انتظار داشت انجام نداد ، اما در جبهه ترامپ علیه ایران شرکت نکردند.

بور: رویکرد دیگر برای بورژام این بود که این پیمان تا زمانی که به نفع ایران باشد رعایت شود و شرط اساسی پایبندی آن بر همین اساس گذاشته شد.

سرانجام ، ایران این دو استراتژی را دنبال کرد و تعهد خود را به توافق هسته ای در پنج مرحله کاهش داد. اگرچه اروپایی ها در معاملات تجاری خود چندان آزاد نبودند ، اما آنها برای مکانیسم مالی مانند SPV یا Intex برنامه هایی را تهیه کردند و گرچه این مورد برای ایران رضایت بخش نبود ، اما برای ترامپ و او بود. بی احترامی بود عقب نشینی بورژوازی نیز در انزوا بین المللی به چشم ایالات متحده آسیب رسانده است.

با اجرای این دو استراتژی ، آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین در آخرین گزارش خود و در پاسخ به امتناع ایران از بازرسی های آژانس بین المللی انرژی هسته ای از برخی چهارم ها ، در چندین گزارش اعلام کرده است که ایران به توافق هسته ای متعهد است. ایران معتقد است دشمنانش آگاه هستند. طبق گزارش ها ، ایران آخرین گزارش این سازمان علیه ایران بوده است و ترامپ در پی بدست آوردن موقعیت آژانس است.

آیا با این تفاسیر منظور شما این است که جمهوریخواهان استراتژی ترامپ را جدی تر از آنچه ترامپ انجام می دهد ، می گیرند؟

آخرین برنامه جمهوریخواهان مطابق با آنچه که ترامپ آغاز کرده است ، با یک استراتژی تغییر رژیم در ایران ، حتی با هزینه تشدید بحران های داخلی و خارجی ایران ، فشار حداکثر فشار بر ایران مطابقت دارد. ادامه. به دلیل تحریم های شدید ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران ، زیرا راه را برای دستیابی ایران به میز مذاکره هموار نکرد و پس از پایان تحریم تسلیحاتی ایران ، طرحی ضدایرانی آغاز شد. در حالی که ترامپ و مشاورانش چنین اعتقاد دارند. فشار مداوم مردم ایران علیه دولت قیام خواهد کرد و این نشان می دهد که تغییر نگرش ایران دیگر توسط دولت آمریکا قابل تحمل نیست!

با این حال ، آیا می توانیم بگوییم که ترامپ و تیمش پیروز خواهند شد؟

تلاش های ترامپ برای دستیابی به نتیجه متفاوت و مذاکره با ایران در فضای پرتنش ایجاد شده توسط کرونا ، اعتراضات ضد آپارتاید و مشکلات ترامپ با اروپا و چین در هیچ کجا یافت نمی شود. زیرا این دو موضوع تاکنون یک مشکل اساسی برای ترامپ بوده است و ترکیب این عوامل باعث شده تا صندوق رأی وی کاهش یابد و فشارهای زیادی بر او وارد شود ، از طرف دیگر مانند مهلت تحریم تسلیحاتی بر ایران. با نزدیک شدن ، دولت ایالات متحده نزدیک می شود. تمام تلاش خود را می کند تا از انتقال سلاح های تسلیحاتی که دو مانع اساسی از جمله چین و روسیه با آن روبرو هستند ، جلوگیری کند و احتمالاً در صورت افزایش قطعنامه علیه ایران در شورای امنیت ، احتمالاً یکی از این دو کشور خواهد بود. . آنها وتو خواهند كرد.

در همین زمان ، پایان تحریم تسلیحاتی ایران و انتخابات آمریکا مطابق با پیچیدگی اوضاع بین دو کشور است. از طرف دیگر ، ترامپ معتقد است که اکنون بهترین زمان برای تفاهم بین ایران و آمریکا است ، اما ایران تعصب یکسانی ندارد و بنابراین گمانه زنی های زیادی در مورد پیروزی ترامپ یا نه وجود دارد. البته هیچ کس نمی تواند انتظار داشته باشد که یک نامزد دموکرات برنده شود. در این انتخابات ، ایالات متحده امتیاز بیشتری به ایران خواهد داد ، اما به طور کلی جمهوری اسلامی ایران می تواند با دموکراتها بهتر از جمهوری خواهان در روابط ایران و ایالات متحده باشد ، مگر در مورد مسائل منطقه ای. به ویژه عربستان سعودی و نگرش خصمانه آن. از آنجا که قدرت و بودجه جمهوری برای صنایع تسلیحاتی است ، شرکت های تسلیحاتی می خواهند تنش هایی در منطقه ایجاد کنند و فروش اسلحه را افزایش دهند. با پایین آمدن موضع ترامپ ، دموکرات ها با بایدن یا هر کاندیدای دیگری می توانند ابتکار عمل را بگیرند و به هواداران برنی سندرز که جوانان سوسیالیست هستند ، رأی دهند و در نهایت کاخ سفید را به دست آورند ، در این مورد و با توجه به شرایط منطقه ای و بین المللی ، می توان پیش بینی کرد که دیدگاه ایران درباره تعامل با ایالات متحده در ایران نیز تا حدودی بهبود خواهد یافت.

نقش رقبای محلی چیست؟

ما همچنین باید بازی رقبای منطقه ای ایران را در نظر بگیریم. در آخرین انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در سال 2016. در عربستان سعودی و امارات متحده عربی سرمایه های کلانی در انتخابات انتخاباتی دونالد ترامپ سرمایه گذاری کردند و حتی یک شرکت اسرائیلی نیز در آن شرکت داشت. در نتیجه ، عوامل مختلفی در انتخابات ماه نوامبر نقش آفرینی خواهند کرد و باید دید چگونه مجموعه تحولات سرنوشت رئیس جمهور بعدی ایالات متحده را تعیین می کند. دو چالش اصلی او تاجگذاری و تبعیض نژادی است ، اول پاشنه آشیل او و دیگری شمشیر دو لبه است! بنابراین با توجه به نقش مخرب ترامپ در وضعیت داخلی آمریکا و همچنین در اوضاع داخلی ایران و روابط ایران و آمریکا ، هیچ شرایطی برای مذاکره با ترامپ وجود ندارد.

زیرا ، همانطور که کارشناس سیاست خارجی ایران نوشت ، “کنگره پیش از این قانون رئیس جمهور مبنی بر تعلیق تحریم ها علیه روسیه و کره شمالی را طبق قانون CAATSA در آگوست سال 2017 نقض کرده بود. این کار در روسیه انجام شد. “آنگاه به سادگی متوجه شدیم. آنها می دانستند و می ترسیدند كه خودسرانه تحریم های ایالات متحده علیه روسیه را به حالت تعلیق درآورند. در این مرحله ، آنها حق تعلیق تحریم ها علیه ایران را مطابق با قانون تعلیق کنگره تغییر نمی دهند ، زیرا فکر می کردند اگر تحریم ها علیه ایران برداشته شود ، ترامپ آنها را به حالت تعلیق در نمی آورد. اما اکنون ، با توجه به شانس پیروزی بیدن ، جمهوریخواهان می خواهند حق رئیس جمهور در تعلیق تحریم ها علیه ایران را نادیده بگیرند و در نهایت بازگشت بیدن به BJP را رد کنند. همانطور که ممکن است ، گروهی از دموکرات ها به جمهوریخواهان پیوسته و قانون را به قانون تبدیل می کنند و با وجود اینکه اکثریت ساده در کنگره برای تصویب چنین لایحه کافی است ، اما نیازی به اثبات حق وتو ندارد. ، و البته ترامپ. این تصمیم را وتو نخواهد کرد ، بنابراین در این مورد “آشتی با ایالات متحده ممکن است از طریق پشتیبانی کنگره امکان پذیر نباشد ، و با توجه به نقش جمهوریخواهان در کنگره ، روابط ایران و آمریکا مدتی طول خواهد کشید.”

23/310311