عمومی

چرا آمریکا باید قدم نخست را بردارد؟

ایالات متحده باید گام اول را بردارد و هیچ راهی وجود ندارد ، زیرا ایران در طول چهار سال گذشته با سیاست های خصمانه دولت ترامپ خود را توجیه و آسیب رسانده است و انتظار دارد که دولت جدید ایالات متحده به سیاست های غلط خود ادامه دهد. ایران .شاید تحت فشار شرایط جدید تحمیل شده بر دولت نباشیم.

به گزارش تیتر نیوز ، عصر ایران “تغییر دولت در ایالات متحده و روی کار آمدن جو بایدن به عنوان چهلمین رئیس جمهور ایالات متحده موضوع تغییر سیاست های دولت قبلی آمریکا ، از جمله ایران را در دستور کار قرار داده است.” دولت جدید ایالات متحده

جو بایدن و دموکراتها از بسیاری از سیاستهای دولت ترامپ طی چهار سال گذشته ناراضی بوده و آنها را به ضرر منافع استراتژیک و بلند مدت ایالات متحده خوانده و اصرار دارند که ترامپ ایالات متحده را از سیاستهای خود جدا کند. لبه دار بایدن قول داده بود که در بسیاری از سیاست های داخلی و خارجی ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی تجدیدنظر کند و اکنون به دنبال اجرای تعهدات خود به عنوان رهبر کاخ سفید است.

شواهد نشان می دهد که بایدن باید حداقل در چند ماه اول تصدی خود در کاخ سفید ، از جمله بحران کرونا و پیامدهای اقتصادی آن ، بر حل و فصل مسائل داخلی تمرکز کند ، اما برخی از موضوعات سیاست خارجی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. آنها حتی یک نماد دارند.

ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود از بسیاری از معاهدات و سازمان های بین المللی از جمله موافقت نامه اقلیم پاریس ، یونسکو ، سازمان بهداشت جهانی و غیره کناره گیری کرد. وی در مه 2018 با امضا برجام را ترک کرد. نتیجه حاصل بیش از یک دهه دیپلماسی بین المللی به لطف تلاشهای دولت باراک اوباما بود که جو بایدن یکی از اعضای ارشد آن بود.

دولت بایدن می خواهد در روزهای آغازین کاخ سفید به تعدادی از توافق ها و سازمان ها بازگردد. در حالی که به نظر می رسد موضوع بورژوازی از تعهدات دولت آمریکا در قبال این معاهدات و تعهدات بین المللی برای بازگشت به بورژوازی استثنا باشد ، دولت ایران انتظار دارد اولین قدم را بردارد و تمام مسئولیت های خود را به بورژوازی برگرداند. به عبارت دیگر ، دولت بایدن انتظار دارد كه ایران ، كه در برجام است ، تنها یك سال پس از سیاست دولت ترامپ ، بخشی از مسئولیت های هسته ای خود را طبق ماده 36 برجام كنار بگذارد. برای صبر و شکیبایی ، گام اول را برداشته و تمام تعهدات بورژوازی را تمدید کنید و سپس دولت ایالات متحده را که طی سه سال گذشته ده ها میلیارد هزینه کرده است ، با آسیب رساندن به تحریم های دلار به اقتصاد ایران ، بورژواز تصمیم به بازگشت گرفت.

این یک انتظار اغراق آمیز و غیرواقعی است و اقدام منطقی در شرایط فعلی این است که طرف برای برداشتن اولین قدم از شورای امنیت سازمان ملل خارج شود و سپس ایران یکی از مسئولیت های شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده خواهد گرفت. با یکی دیگر. طرف آمریکایی این خواست که دولت آمریکا اولین قدم برای بازگشت به شورای امنیت سازمان ملل را بردارد حداقل خواسته ایران است ، در غیر این صورت ایران به طور طبیعی مجبور است ده ها میلیارد دلار خسارت اقتصادی به بایدن بپردازد ، که به طور طبیعی توسط تحریم های آمریکا آسیب دیده است. آژانس. در سه سال گذشته

دولت بایدن شرایط مشابهی را برای اقدامات یک جانبه دولت ترامپ در خروج از توافق نامه های بین افغانها تعیین نکرده و متعهد است که هرچه زودتر سیاست های دولت ترامپ را بررسی کند ، اما فشار بازیگران داخلی و خارجی یک مورد بورژوازی است. از توپ استفاده کنید و توپ را به ایران بفرستید.

رویکرد دولت بایدن در شرایط فعلی کارساز نیست و بدون اتلاف وقت و فرصت و تشویق ایران برای برداشتن گام های بیشتر برای خلاص شدن از مسئولیت های هسته ای خود ، همانطور که ایران می فهمد ، به نفع طرف آمریکایی نخواهد بود. دولت بایدن نباید این کار را انجام دهد. این می تواند سیاست فشار حداکثر بر ایران را توجیه کند و خود را به دلیل پیگیری سیاست های اشتباه دولت ترامپ در اعمال فشار بر ایران مسئول بداند و جرات انجام اولین قدم برای اصلاح سیاست های غلط را نداشته باشد. دولت ترامپ به سمت ایران. از دست دادن ایران به منافع استراتژیک ایالات متحده و اروپا آسیب می رساند ، زیرا حداکثر فشارها بر ایران فروکش کرده و ایران در طی سالهای متمادی فشارهای زیادی را تحمل کرده است. از ادامه عدم اطمینان فعلی نمی ترسم. این بی اعتمادی به عنوان فرصتی برای افزایش ظرفیت آن در مذاکرات احتمالی و آتی با دولت بایدن تلقی خواهد شد.

به نظر می رسد تنها راه منطقی و میانی برای خروج از عدم اطمینان فعلی ، نحوه ارائه ظریف به مقامات دولت بایدن در مصاحبه اخیر با CNN باشد. این اولین گامی بود که توسط ایالات متحده برداشته شد و سپس توسط ایران هماهنگ شد و اقدامات مشابهی انجام شد و نقش واسطه و هماهنگ کننده به رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا جوزف بورل سپرده شد.

در شرایط فعلی ، این منطقی ترین راه برای احیای بورژوازی و زمینه سازی برای دیپلماسی و حل برخی اختلافات منطقه ای بین ایران و کشورهای منطقه است ، اگر نه تأخیر در بورژوازی و اولین راه برای ترس داخلی. اقدام و انجام بازی های خارجی علیه بورژوازی موفقیت مثبتی برای منافع دولت بایدن و سایر اعضای ایالات متحده و شورای امنیت سازمان ملل نخواهد بود.

ایالات متحده باید گام اول را بردارد ، و هیچ راهی وجود ندارد ، زیرا ایران در طول چهار سال گذشته با سیاست های خصمانه دولت ترامپ خود را توجیه و آسیب رسانده است و انتظار دارد که دولت جدید ایالات متحده نیز همین کار را انجام دهد. سیاست های. ایران .شاید تحت فشار شرایط جدید تحمیل شده بر دولت نباشیم.

اما در عین حال ، ایران آماده استقبال از اولین گام ، همسو با اقدامات آمریکا ، در آستانه لغو برخی از تحریم های اعمال شده توسط دولت بایدن و کلیه شرایط شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود. در راستای تعهدات شورای امنیت سازمان ملل متحد. به خودت برگرد

این منطقی ترین راه برای بازسازی بورژواز است و هر دولتی که به دنبال منافع ملی در ایران باشد و طبیعتاً همان راه را انتخاب کند.

انتهای پیام