عمومی

ناگفته‌هایی درباره قطعه هنرمندان بهشت زهرا

“آه ، آیا ملکه بیمار من مرد؟” “آقا ، مقبره کوروش در جورجیا کجاست؟” “علی ، اینجا حسن جوهرچی می آید.”

در بخش هنرمندان بهشت ​​زهرا (س) تهران ، گوش شما پر از این س questionsالات و واکنش هاست. اکنون تکه های این هنرمندان به مقصدی توریستی تبدیل شده است که مردم برای دیدن مشاهیر به آنجا می روند و عکس های به یاد ماندنی با مقبره می گیرند!

بیشتر افراد مشهور میهمانان زیادی دارند و غریبه ها مثل اینکه زنده هستند آرام می خوابند و هر چند وقت یک بار از آنجا رد می شود و با صدای بلند می پرسد: “این کیست؟” “چه آرامگاهی زیبا”.

عوامل پشت صحنه فیلم ها ، مجسمه سازان ، نقاشان ، معماران و هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی را پشت سر گذاشته اند و عده ای نیز برای آنها عکس می گیرند یا الفتح می خوانند. قبور آنها مدت زیادی است که رنگ آب نمی بینند ، مانند شاپور خان ترابی گودرج ، آخرین هنرمند در یک تیم 75 نفره در یک کارگاه هنری که دارای درجه درجه یک (معادل دکترا) در یک گره است. و موسیقی چوبی. او در سالهای آخر زندگی خود با سختی روبرو شد ، اجاره خانه خود را به سختی پرداخت کرد و برخی از وسایل خود را از ترس اینکه صاحبخانه عذرخواهی کند ، از صندوق بیرون نیاورد. با این وجود سالن پذیرایی وی در خدمت دانشجویانش بود. شاپور خان حالا از سقف سرش راحت است.

در اطراف تعدادی امامزاده اجتماعات وجود دارد و دوستداران آنها چیز زیادی برای آنها باقی نمی گذارد ، مانند حرم محمد علی فردین که کاملاً آبگیری ، تخلیه و روغن کاری شده و در آن سلفون قرار داده شده است. قرار داده شده ، و هیچ کس جرات نمی کند پیکربندی مزار وی مقبره خسرو شکیب است. یکی از دوستدارانش می رسد و دسته گل زیبا را به مزارش می برد. آرامگاه مرتضی پاشا را نیز می توان با صدای خود او یافت. معشوق او را احاطه کرده و با او عکس می گیرد ، چند دقیقه به نام و عکس او نگاه می کند و دور می شود. اما یکی از کارهای آنها این است که هر هفته با هنرمندان ارتباط برقرار کند ، محبوب ترین آهنگ های او را با تلفن همراه خود پخش کند ، روی سرش بنشیند و به همراه شعرهایش بخواند: “من صبح مورتیزا را دوست دارم و عصر. من به کنسرت نمی روم ، اما بچه ها رفته اند. تعداد زیادی از مردم اینجا هستند ، به ویژه در آخرین پنجشنبه سال. “

راس می گوید: “سربازان یک قدم به جلو برمی دارند.” “هر هفته می آید.”

– هر روز اینجا هستی؟

– روز و شب

– آیا شب اینجا که تاریک است جو ترسناک نیست؟

– اولین بار بود ، اما اکنون برای من طبیعی است

– شما چند سال دارید؟

– چه مقدار از خدمات شما باقی مانده است؟

– 110 روز

– شب چکار می کنی؟

– ما بیرون می رویم زیرا اگر اتفاقی بیفتد یا به سرقت برود ، باید پاسخ دهیم.

– آیا سرقت امکان پذیر است؟

– دزدیدن قبر ممکن است!

– چه موقع دزدیده شد؟

– نه اینجا بلکه سرقت از جاهای دیگر. شب ها دو نفر بین قبرها راه می روند. ما در مکان هایی گور داریم که 200 میلیون هزینه دارد.

– اینجا شب نیست؟ چطور هستید؟

– هرکسی می تواند به یاد بیاورد. در اینجا تعداد زیادی سرقت وجود دارد.

یک هوادار که مقابل مزار مرتضی پاشایی ایستاده بود به سرباز گفت: “در مورد این توافق نامه را برای او توضیح دهید.”

– شب ها ، یک مرد سفید پوست با ریش بلند سفید و روپوش سفید می آید و به اینجا منتقل می شود.

– چرا او این کار را می کند؟

– من با او صحبت کردم. او می خواهد مردم و کارمندان بهشت ​​زهرا را آزار دهد.

این دو نفر در گوشه ای از قطعه هنرمند سبد تحویل داده و شیشه های سرامیکی را با طرح هنرمند تعبیه شده در همان قطعه تیشرت ، نقاشی و کلاه مرتضی پاشایی می فروشند.

یکی از آنها پتو را روی مقبره فردین پهن کرد و تصویری از این هنرمند که روی بسیاری از وسایلی که می فروشد چاپ شده است: “من 12 سال است که پنجشنبه و جمعه به اینجا می آیم. من از وزارت ارشاد مجوز دارم این کار را بکنم. من دارم. “من آن را به نفع بچه های آسمان می فروشم که خود آقای فردین به آن کمک کرد.”

فروشنده دیگری جعبه خود را کمی دورتر پهن کرد: “عراقی ها مرتیزا پاشایی عجیب و غریب را دوست دارند. بیشتر اینجا ببینید. من همچنین مشتریان زیادی از کشورهای عربی دارم. البته من از هلند ، دانمارک و سوئیس نیز مشتری دارم.” او در آنجا زندگی می کند و زهرا او را به بهشت ​​می برد. دو سال پیش ، دو جوان از مشهد فرار کردند و به پشه مورتیزا آمدند. آنها همچنین نامه ای به خانواده خود نوشتند که ما به تهران می رویم. و سه روز بعد ، یکی از خواهران آنها به دنبال آنها آمد و آنها را با خود برد.

با بیان داستانی که با احساس می بیند ، در برابر مشتریانش نیز واکنش نشان می دهد.

– آقای لئونا ، چقدر؟

– 50 تومان

– چه اتفاقی می افتد؟

– مقبره آقای حسین پناهی هم اینجا است؟

– نه بخش 66 ویزا فرعی.

“نیمی از بهشت ​​مرا می شناسد ، اما اکنون رایانه من خاموش است. بعد از مدتی کار ، به دستشویی آمدم و مردم. وقت ما آنقدر شلوغ بود که کسی برای شستن مردگان نرفت و فقط کسی که یا از خدا می ترسد یا فکر می کند از این دنیا. آل انشام ، همه این کارها را نمی کنند. این زمان مرگ این همه انسان نبود. به یاد دارم که چند روز هوا در تهران بسیار بد بود. بله ، طوفان بود و باران می بارید به یکباره دو جسد رسید ، یکی به نام اکرم و دیگری اکبر. من به طور تصادفی اجساد را دادم. “سپس ما به خانواده ها گفتیم که این یک اشتباه بود و آنها باید جسد را پس بگیرند ، و ما خلاصه ای از اشتباهات خود را نوشتیم ، اما از آن روز به بعد من دوباره این کار را کردم. “

به دو نوجوان اجازه داده شد با مرتضی پاشایی و محمدعلی فردین با آنها عکس بگیرند.

– عمو قیمت نقاشی ها چقدر است؟

– 60 تا 80 تومان.

قطعه هنرمند را پر و خالی می کند. مردم نوشته ها را روی سنگ ها دنبال می کنند و با چشمانشان منتقل می کنند و گاهی اوقات آنها در قبر دیگری می ایستند.

به گفته سعید خالص ، مدیر اجرایی بهشت ​​زهرا در تهران ، در حال حاضر حدود 1200 هنرمند در 88 88 دفن شده اند ، بسته به هنرمندان ، و تا 20 سال آینده مشکلات ظرفیت وجود دارد.

وی به تیتر نیوز گفت: “سالها پیش ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مقبره شماره 3 953 را خریداری کرد و برخی از هنرمندان وزارت ارشاد از جمله مهرداد اوستا ، سپادا کاشانی و جواد معروف در آنجا دفن شدند.” . قطعه ساخته شد اما پس از پر شدن مقبره و در اوایل دهه 1970 ، پنج هنرمند بزرگ ایرانی ، از جمله عزت الله ایتزامی ، داود رشدی ، علی نسرین ، محمدعلی کیشاورز ، ایرج راد و تعدادی دیگر از هنرمندان ، شهردار تهران را ترک کردند. فضا. هنرمندان در بهشت. زهرا اختصاص داد. سپس شهردار به شهردار وقت و معاون سازمان بهشت ​​زهرا دستور داد محلی را برای هنرمندان در نظر بگیرند. سرانجام ، سازمان بهشت ​​زهرا سه گزینه به شهردار پیشنهاد داد و سرانجام ، بند 88 محلی برای هنرمندان در نظر گرفته شد. “اولین فردی که در این قطعه به خاک سپرده شد آقای مالک مهرداد بهار ، پسر پادشاه آقایان شاعران بهار بود.”

خال ادامه داد: زمانی که من مدیر بهشت ​​زهرا (س) شدم ، ظرفیت قطعات هنرمندان تقریباً تمام شده بود ، اما 220 مقبره سه طبقه را به آن اضافه کردیم و می توانم قول بدهم که ظرفیت های آینده را افزایش خواهیم داد. مشکلی نیست. 20 سال. البته امیدواریم که هنرمندان کشورمان زندگی آبرومندی داشته باشند. “” متأسفانه امسال بسیاری از هنرمندان از جمله خسرو سینی و اکبر علم را به دلیل بیماری قلبی از دست داده ایم. “

من همچنین از مدیر بهشت ​​زهرا در مورد ساده سازی فروشندگان در بخش هنرمندان س askال می کنم که می گوید: “حضور آنها در این بخش غیرقانونی است و باید از ما اجازه بگیرند. بله ، آنها هنوز می آیند.” ما معتقدیم جو منطقه باید آرام باشد. “

خالد به تیتر نیوز گفت: “به طور کلی ، سرقت یک پدیده اجتماعی است و همه جا وجود دارد.” قبلاً در بهشت ​​زهرا بود ، اما بهشت ​​زهرا 3 253 دوربین آنلاین نصب کرده است که در بخش هنرمندان نیز وجود دارد و هر لحظه بر آنها نظارت می شود. جالب اینجاست که این حادثه بزرگترین پروژه اطلاعاتی تاریخ بهشت ​​زهرا در تهران بود و قطعات شهدا و هنرمندان نیز تحت نظارت هستند و در چند سال گذشته من هیچ سنگ تراشی نشنیده ام. به سرقت رفته از قطعه هنرمند “از طرف دیگر ، من قبر 200 میلیون تومانی را در بهشت ​​زهرا ندیدم.”

باد شاخه های یک درخت دیوانه را بریده و کسانی که از کندن قطعات هنرمند خسته شده اند ، روی صندلی ها می نشینند تا کمی خسته شوند.

انتهای پیام