عمومی

پیامدهای خروج آمریکا از افغانستان

ایالات متحده رسماً در ماه مه خروج نیروهای خود را از افغانستان آغاز کرد. حضور نظامی آمریکا و ناتو در افغانستان در تاریخ 11 سپتامبر پایان می یابد ، در حالی که واشنگتن پیش از این سناریوی سه جانبه ای را در نظر گرفته بود. سناریوی اول با وجود موضوعات اساسی مانند احتمال سقوط دولت ، ظهور طالبان در این کشور و تقویت چین ، در افغانستان به حیات خود ادامه داد.

سناریوی دوم محاسبه واشنگتن و حضور 20 ساله آن در افغانستان بود که علاوه بر صرف میلیاردها دلار ، خسارات سنگینی را متحمل شد که در نهایت تغییری در اوضاع افغانستان ایجاد نکرد. بنابراین ، ادامه این مسیر می تواند برای دستیابی به هزینه های قابل توجه آمریکا در افغانستان ادامه یابد.

سناریو 3: خروج آمریکا از افغانستان “مسئول” است. بر اساس این سناریو ، با توجه به تعهد امنیتی بین ایالات متحده و دولت افغانستان ، ایالات متحده همچنان به صورت مشورتی به افغانستان کمک خواهد کرد ، به ویژه در زمینه های آموزش ، بودجه و تجهیزات برای کمک به نیروهای افغان می تواند مسئولیت ایالات متحده. امنیت. این برنامه همچنین برای پیشبرد روند صلح بین دولت افغانستان و طالبان کار خواهد کرد. روندی که طالبان را از نظامی به یک گروه سیاسی تبدیل خواهد کرد.

البته احتمال خروج ناهماهنگ ایالات متحده نیز باید در نظر گرفته شود. در صورت عقب نشینی بدون قید و شرط و غیرمسئولانه و تعلیق همه همکاری های امنیتی با افغانستان ، عواقب منفی به طور طبیعی رخ خواهد داد. با عقب نشینی نیروهای آمریکایی ، شاهد تحرکات نظامی و تشدید درگیری ها هستیم. موضوعی که می تواند به درگیری های داخلی در افغانستان نیز منجر شود.

در بعد منطقه ای ، وقتی یک قدرت بزرگ منطقه را ترک می کند ، سایر قدرت های منطقه ای جای آن را می گیرند. بنابراین ، به نظر می رسد که چینی ها سخت تلاش می کنند تا خلا American آمریکا را پر کنند. طبیعتاً کشوری مانند پاکستان با چین هماهنگ خواهد شد و پر کردن این شکاف باعث ایجاد فضای مثبت در افغانستان می شود. علاوه بر روابط خوب با طالبان ، پکن و اسلام آباد نیز روابط خوبی با دولت افغانستان دارند.

بنابراین ، بارزترین تأثیر خروج آمریکا از افغانستان ، هم در منطقه و هم در سطح بین المللی ، این است که کشورهای دیگر این خلا را پر کرده اند ، با این تفاوت که این شکاف در یک سمت مثبت خواهد بود.

این مسئله وقتی مهم می شود که بدانیم چین و ایالات متحده اکنون و در آینده رقبای استراتژیک یکدیگر خواهند بود. بنابراین ، خروج ایالات متحده از افغانستان و ورود چین به این عرصه بیشتر زمینه انتقال ایالات متحده به پکن را فراهم می کند.

310311