عمومی

آنچه باید درباره بیماری «پای ورزشکاران» بدانید

پای ورزشکار که به آن تنیت نیز گفته می شود ، یک عفونت قارچی مسری است که روی پوست پا تأثیر می گذارد و حتی می تواند به کف پا و انگشتان پا نیز گسترش یابد.

به گزارش تیتر نیوز ، Isra Iran در ادامه نوشت: “از آنجا که این بیماری در بین ورزشکاران بسیار شایع است ، به آن عفونت قارچی پا و دهان می گویند. اگرچه این عارضه در اکثر موارد خیلی جدی نیست ، بعضی اوقات بعضی اوقات فرد مجبور است یک دوره درمانی دشوار. توصیه می شود افرادی که دارای بیماریهای اساسی مانند دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف هستند در صورت مشاهده علائم مشکوک بلافاصله به پزشک مراجعه کنند. شرایط انتشار

عوامل اصلی

بیماری پا ورزشکار زمانی اتفاق می افتد که قارچ وزوز گوش روی پا رشد کند. قارچ از طریق تماس مستقیم با فرد آلوده و لمس سطح بیماری به راحتی منتقل می شود. از طرف دیگر بهترین عوامل محیطی برای رشد و تکثیر این قارچ ها هوای گرم و مرطوب خواهد بود. بنابراین در مکانهای عمومی مانند استخر ، رختکن ، دوش و استخر بیشتر دیده می شود. به عنوان مثال شخصی را تصور کنید که قبل از پوشیدن صندل های مشترک در اطراف استخر یا قرار دادن پای برهنه روی سطح. اگر در یک منطقه هستید و از پوسته های مشترک استفاده می کنید ، به احتمال زیاد به همان بیماری مبتلا خواهید شد.

با این حال ، نشان داده شده است که افزایش خطر وزوز گوش به پاسخ سیستم ایمنی بدن از فردی به فرد دیگر بستگی دارد. و بعضی از افراد بیشتر از دیگران به آن مبتلا می شوند. پوشیدن کفش با انگشت بسته به مدت طولانی و عدم طراحی مناسب برای جریان هوا ، تعریق زیاد و ایجاد محیطی گرم ، تاریک و مرطوب در داخل کفش از دیگر عوامل خطر است. بنابراین ، بهتر است کسانی که چند ساعت در روز از این بیماری رنج می برند ، به محض ورود به خانه ، پاها را به خصوص پاهای خود را بشویید و خشک کنید. در این بین ، با آب گرم و صابون. همچنین توجه ویژه به هرگونه آسیب جزئی به پوست یا ناخن ها برای جلوگیری از وزوز گوش بسیار مهم است. چنین مشکلاتی می تواند خطر بیماری طولانی مدت را افزایش دهد.

سرانجام ، باید بدانیم که عفونت های پای ورزشکاران بیشتر در مردان و بزرگسالان دیده می شود. حوادث در سنین جوانی بسیار کم و ناچیز تخمین زده می شود. از طرف دیگر ، قارچ ها همیشه به محیط های گرم ، مرطوب یا خشن واکنش نشان نمی دهند و می توانند باعث ایجاد عفونت در خشکی پوست شوند. در این حالت ، درگیری معمولاً از پا شروع می شود و لازم است از کرم های مناسب برای بازگرداندن رطوبت به پا و جلوگیری از ایجاد التهاب به کمک بیماری های استروئیدی استفاده شود.

تظاهرات پوستی

برخی از مهمترین علائم بیماری تب و دهان بر اساس مقاله منتشر شده توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی ایالات متحده است:

خارش ، تورم و سوزش بین کف پا

انگور در مناطقی که بیشتر درگیر آن هستند مانند خارش

خشکی ، خشکی و تورم پوست ، معمولاً بین پاها و پاها ، که می تواند بر دیواره های گردن نیز تأثیر بگذارد.

– رنگ ، موتور و ناخن های مرده

ناخن هایی که به شدت بیماری مربوط می شوند از بستر برداشته شده اند

– در موارد پیشرفته و هنگامی که ضایعات پوستی ظاهر می شود ، احتمال عفونت های باکتریایی ثانویه نیز در نظر گرفته می شود که خود این امر بر روند بهبود تأثیر می گذارد و احتمال بهبود سریع را کاهش می دهد.

– اگر وضعیت بیمار به درستی پیگیری و درمان نشود ، احتمال شیوع بیماری به سایر انگشتان و دستها وجود دارد که اصطلاحاً به آن التهاب گوش می گویند. این معمولاً پس از لمس ناحیه آسیب دیده با دست و نشستن روی آن اتفاق می افتد

فرایند تشخیص و انواع تنسم

عوامل زیادی می توانند باعث خارش پوست در پا شوند و آن را تشدید کنند ، که شایع ترین آنها درماتیت تماسی ، پسوریازیس ، عفونت های باکتریایی و مخمری است. دلیل این امر این است که در بعضی از بیماران فرایند تشخیص تا حدودی دشوار می شود و ممکن است لازم باشد درمانگر علاوه بر معاینه بالینی از روش های تمایز کمکی نیز استفاده کند.

هیدروکسید پتاسیم در دسترس ترین آزمایش زخم پوستی و همچنین بهترین تست غربالگری است. این آزمایش سریع و ارزان قارچی برای تمایز بین عفونت های پوستی و سایر اختلالات پوستی مانند پسوریازیس و اگزما مورد استفاده قرار می گیرد.

پزشک از ناحیه کوچکی از پوست نمونه برداری کرده و آن را به هیدروکسید پتاسیم تزریق می کند. این ماده سلولهای طبیعی را تجزیه و تحلیل می کند و سلولهای قارچی را می توان به راحتی در زیر میکروسکوپ تشخیص داد.

عفونت وزوز گوش معمولاً دارای سه الگوی بالینی کلاسیک است که تشخیص و درمان بیمار را آسان می کند:

– تینا بین انگشتان پا

در این مدل تعارض زیادی بین انگشتان چهارم و پنجم وجود دارد اما امکان آلوده شدن همه انگشتان وجود دارد. این امر باعث خشکی ، پوسته پوسته شدن ، شکاف های عمیق و ایجاد اختلال در انگشتان می شود. گسترش عفونت به خارج از سرخرگهای بین انگشتان ، خطر ابتلا به عفونت قارچ ناخن با شته های وزوز گوش را افزایش می دهد ، که به درمان طولانی مدت و خطر عود بیشتر نیاز دارد.

ورم دراز گیاه

ورم دراز گیاه ، که به آن موکاسین Tina epis نیز معروف است ، مقاومت قابل توجهی در برابر درمان دارد و در بسیاری از موارد باعث می شود که تمام قسمت های پا با یک پوشش سفید پوشانده شود. احتمال درگیری دست در این مدل وجود دارد و ترک و خارش از علائم اصلی آن است.

– کچلی شدید وزیکولار پا

در این نوع تنسموس با تورم جدی و طولانی مدت روبرو خواهیم شد که از پاها شروع می شود. همچنین ، در کوتاه مدت ، با تجمع مایع در زیر مقیاس های قوی پا ، وزیکول تشکیل می شود و باعث می شود منطقه آسیب دیده به عفونت های باکتریایی ثانویه حساس شود.

رفتار

بیشتر موارد بیماری tinea apis بدون داروی خاص ایجاد می شود. این ارقام ، که حدود 30 تا 40 درصد گزارش شده است ، خود محدود هستند و با بررسی مسائل بهداشتی در مدت زمان نسبتاً کوتاهی از بین می روند. با این حال ، در عفونت های حاد و مناطق دیگر مانند گسترش به دست ها ، باید از آنتی بیوتیک های خوراکی ضد باکتری در ترکیب با عوامل ضد باکتری موضعی استفاده شود.

برای داروهای موضعی نشان داده شده است که تربینافین و سروتونینازول حداقل دو بار در روز به مدت 2 تا 4 هفته کار می کنند.

در موارد التهاب ، پزشک ممکن است مصرف کورتیکواستروئیدهای خاص را توصیه کند ، که می تواند به تخفیف بیماری کمک کند.

– در مورد وزوز گوش حاد عروقی ، حداقل 2-3 بار در روز استفاده از استخر شنا و محلول بارگیری (اکسید آلومینیوم) در اولویت خواهد بود.

انتهای پیام