اجرای طرح‌های ملی بر روی رودخانه بختیاری به مهار سیلاب و افزایش طول عمر سد دز کمک می‌کند

تیتر نیوز / لرستان نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی گفت: اجرای پروژه ملی رودخانه بختیاری به مهار سیلاب و افزایش طول عمر سد دز کمک می کند.

در مصاحبه ای با تیتر نیوز ، دکتر محمد خدابخشی درباره طرح رودخانه بختیاری گفت: روی رودخانه بختیاری که 194 کیلومتر طول دارد ، این طرح مشخص کرده است که این رودخانه در منطقه جغرافیایی شهرهای لرستان و الیگودرز است.

وی افزود: اولین پروژه های اجرا شده روی این رودخانه سد رودبار و نیروگاه برق است که از فاز اول در آن استفاده می شود و ما در حال پیگیری فاز دوم هستیم که برای تأمین مالی آن مذاکره شد و بانک قول داده است در این زمینه سرمایه گذاری کند پروژه “

نمایندگان مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی گفتند كه به دنبال روند رودخانه بختیاری كه در جاهای مختلف مانند آبسالكی نام های مختلفی دارد به پایان می رسد. ما سد و نیروگاه لیروك بودیم و خوشبختانه رتبه ملی. و تحقیق در حال انجام است کردی: اندازه مخزن سه برابر سد رودبار است.

خدابخشی اعلام کرد که بعد از سد لیروک به سد و نیروگاه زالکی خواهیم آمد که ظرفیت آن 12 برابر سد رودبار لرستان است. وزارت آب و نیرو و آبفار میلیاردها تومان برای این سد هزینه كرده اند كه در منطقه جغرافیایی خرم آباد واقع شده است.

عمر مفید دز سد تمام شد

وی خاطرنشان کرد که ادامه رودخانه بختیاری به سد و رودخانه دز منتهی می شود که در آستانه پایان عمر مفید خود است و پروژه های مشخص شده در رودخانه بختیاری قبل از سد دز و مستقر در منطقه جغرافیایی لرستان یکی از پروژه های ملی است و از طریق وزارت آب انرژی شرکت در حال مطالعه و اجرای است ، وی گفت: اجرای این پروژه ها فقط در لرستان نیست بلکه به نفع چند استان است ، به عنوان مثال تولید برق آنها. در سطح ملی مهم و برای توسعه لرستان ضروری است. مهم است و از طرف دیگر ، علاوه بر کنترل سیلاب و در نهایت افزایش عمر سد دز.

یک نماینده از ساکنان الیگودرز مجلس شورای اسلامی گفت: “اگر این سدها اصلاح نشود ، ممکن است در آینده نزدیک دام دز با بحران روبرو شود و اجرای این طرح ها ضروری و مهم به نظر می رسد.”

انتقال سد بختیاری به سایر استان ها یک معضل است

خدابخشی افزود: “موضوع انتقال مدیریت سد بختیاری به سایر استانها باید منحرف شود و ساخت این سدها در امتداد رودخانه بختیاری كه برای استانهای لرستان و خوزستان مفید است بسیار مهم است ، بنابراین شبیه به برنامه Power the water است. به همان روش ادامه خواهد یافت.

وی اظهار داشت: اجرای سدهای فوق الذکر منجر به مهار سیلاب و افزایش طول عمر سد دز برای استان خوزستان بسیار سودمند است.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: همراه با تماس ها و تماس هایی که در آن زمان با استاندار خوزستان داشتیم ، نامه ای برای تعامل با معاون اول رئیس جمهور داشتیم و وزیر نیرو برای یادآوری آنها نیاز به ساخت این سدها است و می توان به مردم اطمینان داد که جلسه لرستان از برنامه های مهم استان پیروی می کند و معاملات خوبی در کمیسیون تایید 1400 انجام شده است

خدابخشی گفت: “ما همچنین به دکتر قالیباف نامه نوشتیم تا اهمیت این سد را به کمیسیون مشترک و رئیس مجلس نشان دهیم. ما از او تشکر می کنیم و مردم خیلی در مورد بحث نمی ترسند. اشتباهاتی که انجام شده است و روند دقیق تر و جدی تر اجرای این پروژه ها. “اجرای آنها به دنبال خواهد داشت.

وی با بیان اینکه در خارج از رودخانه بختیاری ، سایر نقاط استان که نیاز به توزیع آب دارند ، مانند رومشکان و کوهدشت ، ما به شدت او را مورد آزار و اذیت قرار می دهیم ، گفت: استانها ، مشکلات توزیع آب شهرهای لرستان همان چیزی است که ما به دنبال آن هستیم.

توزیع آب لرستان باید براساس مزایای قابل مقایسه و کشاورزی باشد

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: یکی از مزایای قابل مقایسه لرستان بحث کشاورزی است و از منظر ما سیستم توسعه کشور بر اساس مدیریت آنجا است ، بنابراین مسئله توزیع آب در این استان باید باشد on از این مزیت نسبی استفاده کنید.

خدابخشی اظهار داشت: درصد اراضی قابل کشت در لرستان 23 درصد است و این در حالی است که میانگین کشوری 46 درصد است و با اهدافی منطبق با اسناد ملی و استانی همخوانی ندارد و ما بسیار در حال پیگیری مشکلات هستیم.

انتهای پیام

خروج از نسخه موبایل