اقتصادی

امضای قرارداد انرژی ۲۷ میلیارد دلاری میان عراق و توتال

شرکت فرانسوی توتال با یک قرارداد 27 میلیارد دلاری چهار پروژه بزرگ انرژی در جنوب عراق خواهد ساخت.

به گزارش تیتر نیوز ، پاتریک پویانه ، مدیرعامل توتال در مراسم امضای این قرارداد گفت: این شرکت سرمایه گذاری اولیه 10 میلیارد دلاری خود را آغاز کرده و بلافاصله کار مهندسی آغاز می شود. برنامه این شرکت انتقال تیم خود به عراق تا پایان سال 2021 است.

احسان عبدالجبار ، وزیر نفت عراق گفت: برای مرحله اول نیاز به 3 میلیارد دلار بودجه از سوی گروه فرانسوی توتال برای پروژه تزریق آب به میادین نفتی برای بهبود تولید نفت است. در مجموع 2 میلیارد دلار برای ساخت کارخانه های تولید نفت در مناطق جنوبی قرنا غربی 2 ، مجنون ، ارتوی ، طوبی و لوحیس ارائه می شود. انتظار می رود این پروژه روزانه 300 میلیون متر مکعب گاز تولید کند و در مرحله دوم توسعه ، تولید خود را دو برابر کند.

وزیر نفت عراق گفت گاز تولید شده توسط پروژه توتال در جنوب عراق به این کشور کمک می کند تا واردات گاز از ایران را کاهش دهد زیرا گاز تولیدی داخلی ارزان تر از گاز ایران است.

جبار تصریح کرد: هزینه واردات گاز از ایران حدود هشت دلار به ازای هر میلیون Btu و گاز تولید شده توسط پروژه Total یک دلار و 50 سنت به ازای هر میلیون Btu است.

دو پروژه دیگر نیروگاه خورشیدی و پروژه افزایش تولید نفت از بخش نفتی آرتوی است.

به گزارش رویترز ، وزارت نفت عراق در بیانیه ای اعلام کرد که توتال به افزایش تولید در میدان آرتاوی از 85000 بشکه در روز به “210،000 بشکه در روز” کمک می کند.

توتال یکی از بزرگترین غول های نفتی جهان برای سرمایه گذاری در عراق است. این کشور که در سال های اخیر برای جذب سرمایه گذاری خارجی جدید در صنعت انرژی تلاش کرده است ، قصد دارد تولید نفت خود را تا سال 2027 به هشت میلیون بشکه در روز برساند. پنج میلیون بشکه تولید نفت در عراق هر روز به پایان می رسد.

عراق تحت فشار ایالات متحده قرار دارد تا وابستگی خود به واردات انرژی از ایران را قطع کند. این کشور سوخت های فسیلی تولید می کند که به دلیل مشارکت در توافق کاهش تولید اوپک پلاس محدود شده است و در نتیجه میزان گاز مورد استفاده برای تولید برق را نیز کاهش داده است. عراق نیز باید مشکل چراغ را کاهش دهد. بر اساس گزارش بانک جهانی ، عراق پس از روسیه دارای دومین ذخایر بزرگ نفتی در جهان است.

انتهای پیام