بررسی درخواست وزارت نیرو در دولت

وزارت نیرو بر اساس کار موضوع بند (د) تبصره (15) قانون بودجه 1400 و به منظور تسریع در اصلاح نظام مصرف برق، پیشنهاد صدور مجوز را به دولت داده است. برای خرید کنتور برق هوشمند

پیاده سازی یک سیستم اندازه گیری هوشمند اولین گام به سوی یک شبکه هوشمند (Smart Grid) است. شبکه هوشمند یک شبکه کنترل شده و متعادل به طور خودکار است و با تمام منابع انرژی از جمله گاز، آب، گرما و برق سازگار است و با دخالت «کوچکترین انسان» انرژی در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.

طرح فهام (سامانه ملی هوشمند سنجش و مدیریت انرژی) در سال 1389 با تصویب شورای اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی زمان به عنوان یک طرح ملی تعریف شد. متر قوی باش

کنتور برق هوشمند وسیله ای الکترونیکی است که اطلاعاتی مانند مصرف برق، ولتاژ، فرکانس و منبع را ثبت می کند. کنتورهای هوشمند اطلاعاتی را در اختیار مشتریان قرار می دهند تا از شفافیت بیشتر در رفتار مشتری و نظارت مشتری بر سیستم ها و فاکتورهای آنها اطمینان حاصل کنند. این مترها اغلب انرژی را به صورت بلادرنگ ثبت می کنند و به طور مداوم برای مدت زمان کوتاهی در طول روز گزارش می دهند.

متر هوشمند امکان دو اتصال بین کنتور و سیستم مرکزی را فراهم می کند. چنین زیرساخت اندازه گیری پیشرفته ای با خواندن کنتور خودکار یکسان نیست. از آنجایی که دو اتصال بین کنتور و تامین کننده امکان پذیر است، این اتصالات از کنتور به شبکه تلفن و از طریق سیم کارت می باشد و در صورت لزوم می توان آن را قطع کرد یا از طریق سیستم مرکزی برق شمارنده معمولی را متصل کرد.

از تعویض به موقع سیم‌ها، تجهیزات، پست‌ها و مقاطع ترانسفورماتور، تنظیم فعال ترانسفورماتورها برای کمک به تاخیر در سرمایه‌گذاری در این زمینه و افزایش عمر تجهیزات تولیدی جلوگیری کنید که از سرمایه‌گذاری مجدد برای تولید انرژی مورد نیاز جلوگیری می‌کند. نصب کنتور برق هوشمند

در این راستا، وزارت نیرو با عنایت به نیاز مبرم و اهمیت مدیریت مصرف برق و فعالیت های موضوع بند (د) تبصره (15) قانون بودجه 1400 قانون بودجه 1400. . مجلس نمایندگان موظف به نصب کنتور است به دولت پیشنهاد داده است مجوز خرید مولد برق هوشمند از طریق شرکت های زیرمجموعه وزارت قیمت گذاری و هزینه اعطا شود.

بر اساس این پیشنهاد، قیمت تمام شده هر کنتور هوشمند توسط کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارت نیرو و صنعت، معدن و تجارت در چارچوب نظام قوانین حاکم تعیین می شود.

کنتورها نیز از طریق تولیدکنندگان داخلی و تامین کنندگان ماهر و با همکاری وزارتخانه های تعیین شده و پس از اخذ مجوزهای لازم، تامین می شود.

این پیشنهاد در حال حاضر در کمیته زیرساخت، صنعت و محیط زیست دولت در دست بررسی و تصمیم گیری است.

انتهای پیام/

خروج از نسخه موبایل