اقتصادی

خرید و فروش طلا زبر رصد مالیات می‌رود

لایحه مالیات بر سود که خردادماه امسال در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، تاکنون مسکوت مانده است، اما وزیر اقتصاد گفته است که در ماه های آینده اجرایی می شود.

مالیات بر سرمایه یکی از مالیات هایی است که در بیش از 130 کشور جهان استفاده می شود. این پایه مالیاتی در واقع راهی برای مقابله با تجارت و جلوگیری از ورود نقدینگی به بازارهای ناپایدار مانند پول نقد، سکه، املاک و خودرو است.

نظارت و شناسایی معاملات اولین ابزار اجرایی در این پایه مالیاتی است. با توجه به اینکه مذاکرات روزانه زیادی در مورد مالکیت قانون حاکم بر این قانون وجود دارد، تصمیم قانونگذار برای اجرای این مالیات نیازمند زیرساخت است. در این گزارش به طور ویژه به مالیات یکی از اقلام مشمول این قانون جدید یعنی طلا خواهیم پرداخت.

حجت الله فرزانی کارشناس اقتصادی گفت: نحوه محاسبه این مالیات بر اساس صورتحساب الکترونیکی صادر شده در زمان خرید و مابه التفاوت آن با فاکتور صادر شده در زمان فروش است. برای جلوگیری از برآورد بیش از حد، مالیات نگهداری ساختمان مورد نظر به کمتر از یک سال معادل 35 درصد و بیش از یک سال طبق ماده 131 قانون مالیات های مستقیم به پنج سال کاهش می یابد.

وی ادامه داد: زیرساخت های صورتحساب الکترونیک در سکه و طلا بر اساس کد ملی درج شده در فاکتور در نظر گرفته می شود، یعنی بخشی از زیرساخت های لازم قبلا کار شده است. اما روش محاسبه و قیمت پایه برای سایر پارچه های طلا در مه.

این کارشناس اقتصادی افزود: بر اساس این قانون معادل 18 گرم طلا مبنای و با نرخ اعلام شده توسط بانک در تاریخ خرید و فروش اخذ می شود که بر بار محاسبات نیز می افزاید. وی ادامه داد: چالش دیگر این است که یک دوره 5 ساله یا بیشتر برای تعدیل تورم در نظر گرفته می شود، یعنی می خواهیم تاثیر تورم بر افزایش سرمایه را در طول زمان از بین ببریم، آنها بیش از 5 هستند. با توجه به نرخ تورم بالا، با این حال، کد اصلاحی باید به 5 سال کاهش یابد. زیرا این مالیات تا حدی که به دلیل افزایش رخ داده است، بسیار منطقی نیست.

وی گفت: این قانون به پرتفوی افراد اشاره دارد و در این راستا نگرانی هایی را در خصوص ایجاد زیرساخت در سازمان امور مالیاتی ایجاد می کند.

فرزانی گفت: در این ایستگاه مالیاتی صورتحساب الکترونیکی مبنای محاسبه است. اما باید به خاطر داشت که طلا می تواند مواد نانوشته ای نیز داشته باشد که تشخیص آن را دشوار می کند. بنابراین این طرح در این موارد نیاز به بررسی دارد. به ویژه عدم ثبت و امور الکترونیکی و زیرساخت های رایانه ای پایین است که باعث مشکلات بیشتر و عدم تطابق خواهد شد.

بدون مدیریت بازار طلا، اجرای CGT امکان پذیر نیست

محمدرضا یزدی زاده، کارشناس اقتصادی گفت: قانون مالیات بر سرمایه (CGT) بسیار دست و پا گیر و مخرب است. زیرا به طور کلی فعالیت های غیرمولد و معافیت های آن کاملا قانونی اعطا می شود. بنابراین، در سیستمی که هیچ مالیاتی بر پرسودترین، پرآب ترین و پرخطرترین مشاغل وجود ندارد، هیچ کس نمی تواند انتظار ادامه تولید داشته باشد.

وی تاکید کرد: امیدوارم لایحه ای قابل اجرا باشد و همه جوانب مالیات CGT به عنوان مالیات پایه در کشور اعمال شود. اگر نتوان پول و طلای کشور را مدیریت کرد، اجرای CGT ناممکن و مخرب است.

.