دلیل برگشت خوردن فلفل دلمه‌ای از روسیه

در دیدار هیأت های ایرانی و روسی درباره نحوه حل مشکل ممنوعیت موقت صادرات فلفل دلمه ایرانی به روسیه بحث و تبادل نظر شد.

به گزارش تیتر نیوز، محمدمهدی برومندی، وزیر جهاد کشاورزی، معاون وزیر جهاد کشاورزی در دیدار با لاوان جاگاریان، سفیر روسیه در تهران، توسعه همکاری‌ها با همسایگان به‌ویژه روسیه را یکی از اهداف این برنامه دانست. برنامه دولت سیزدهم میلیون ها تن محصولات کشاورزی در ایران تولید می شود و حدود 10 میلیون تن از این محصولات به کشورهای مختلف صادر می شود.

وی با اشاره به اینکه سازمان حفظ نباتات ایران و روسیه به طور منظم با یکدیگر همکاری می کنند و پروتکل های مشترکی را به اشتراک می گذارند، خاطرنشان کرد: یکی از بلل ها از سمومی استفاده می کرد که در اتحادیه اروپا استفاده و تایید شده اما در روسیه ثبت نشده است. که منجر به ممنوعیت موقت صادرات محصولات تولیدی به روسیه شد. در صورتی که همین محصول به راحتی به کشورهای دیگر صادر می شود.

برومندی گفت: با توجه به اینکه 2000 هکتار مسکن در ایران صادرات محصولات به روسیه وجود دارد، پیشنهاد ما این است که سموم مورد استفاده در این محصولات از روسیه تامین شود.

وی بارها خواستار همکاری برای رفع ممنوعیت موقت صادرات فلفل دلمه ایرانی به روسیه شد.

لوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران در این دیدار اظهار داشت: روسیه مخالف روابط دوجانبه نیست و تلاش می کنیم بار دیگر این صادرات را به روسیه ارتقا دهیم.

انتهای پیام/

خروج از نسخه موبایل