دولت ۱۷ هزار میلیارد اوراق فروخت

دولت با برگزاری 5 مزایده از صندوق های مالی اسلامی دولت، مجموعاً 17 هزار میلیارد تومان را فروخت که توسط خریداران حقیقی و قانونی از بازار سهام به واسطه بانک خریداری شد.

به گزارش تیتر نیوز، پس از هجمه وحشیانه فعالان بازار مالی به انتشار و فروش اوراق بهادار، وزارت اقتصاد در واکنش به انتشار گسترده اوراق بهادار در مهرماه اعلام کرد که دولت نه تنها از مهرماه تاکنون ضمانت نامه صادر نکرده است، بلکه مبلغ مشابهی از فروش صندوق دریافت نشده است و وجوه حاصل از فروش به پول و سود اوراق بازپرداخت شده است.

بر اساس اعلام این وزارتخانه، در هفت ماهه امسال در ازای دریافت 441 هزار و 481 میلیارد ریال بابت فروش اوراق بهادار اسلامی در شش ماهه نخست امسال، مبلغ 468 هزار و 798 میلیارد ریال بوده است. سپرده ها و سود این اوراق را از خزانه داری دولت پرداخت کند. در مجموع 27 هزار و 371 میلیارد ریال بیشتر از بلیت اوراق و سود اوراق پرداخت شد.

در پی این مسائل، دولت بر تامین کسری بودجه از بازار اوراق برای فروش دارایی‌های مازاد متمرکز شد و اظهار داشت: تمامی اوراق منتشر شده، سرمایه و سود اوراق فروخته شده در سال گذشته و بودجه را پرداخت می‌کند. دولت باید حدود 535 تریلیون دلار برای سرمایه و بهره اوراق قرضه دولتی قبلی تا سال 1405 بپردازد.

وی درباره فروش اوراق بهادار در سال آینده نیز گفت: دولت سیزدهم سال آینده 88 هزار میلیارد تومان به این بخش واگذار می کند. یعنی فراتر از انتشارش می نشیند.

در نیمه دوم سال، دولت در پنج مزایده بودجه اسلامی حدود 17000 میلیارد دلار فروخت. در مجموع در این مزایده 7530 میلیارد تن اوراق دولتی فروخته شد.

در بیستمین مزایده تامین مالی اسلامی دولت، بانک‌ها به ارزش 320 میلیارد تومان و خریداران حقیقی و قانونی در بازارهای مالی 90 میلیارد تومان خریدند که 410 میلیارد تومان اشک دولت خریدند.

این بانک در حراج بیست و یکم و بیست و دوم اقدام به خرید اوراق نکرد و خریداران بورسی در حراج بیست و یکم 758 میلیارد تومان و در حراج بیست و دوم 600 میلیارد تومان خرید کردند.

در بیست و سومین حراج، بانک ها و خریداران بورس اوراق بهادار 1960 و 5150 میلیارد تومانی خریدند که مجموع آن در جریان حراج معادل 7110 میلیارد تومان اوراق دولتی است. به این ترتیب دولت با برگزاری پنج مزایده تامین مالی دولت اسلامی در نیمه دوم امسال، 16 هزار و 408 میلیارد تومان اوراق بهادار به فروش رساند که بیشتر آنها خودخریدار و بازار مالی بودند.

انتهای پیام/

خروج از نسخه موبایل