آقای صداوسیما! بیا و این‌بار یار دوازدهم دختران ایران باش

صداوسیما همیشه خود را یار دوازدهم فوتبال خوانده است. تیتری که ماهیت و کنش بیشتر خود توضیحی و نمایشی است. مثلا برنامه ای درباره مدیرعامل فدراسیون فوتبال که پیراهن شماره 3 را به مدیر صدا و سیما هدیه کرد!

در سال های اخیر عملکرد سازمان صدا و سیما در عرصه فوتبال نه تنها کمتر حمایتی شده، بلکه فوتبال ایران روز به روز ضعیف شده است. از تعطیلی یک برنامه پرمخاطب در دهه 70 تا پوشش صریح وقایع فوتبال ایران تا محرومیت از حق پخش تلویزیونی مسابقات.

بر اساس برنامه ششم توسعه و قانون بودجه سالانه کشور، صداوسیما ملزم به پرداخت هزینه پخش به وزارت ورزش و جوانان است، اما این وزارتخانه صراحتا این کار را تکذیب می کند. انکار اینکه فوتبال باعث فقر می شود. فقری که باشگاه های ما را در ورشکستگی و غرق شدن زیر غبار بدهی رها نمی کند و حذف استیگلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا یکی از آثار آن است.

اما ماجرای بی رحمی رادیویی به ورزش و فوتبال به این نکات محدود نمی شود. آزادی علاوه بر اینکه به تعهدات مالی خود عمل نمی کند، آشکارا در پوشش زنده مسابقات زن و مرد تبعیض قائل می شود.

چندی پیش تیم فوتبال بانوان شهرداری سرجان برای اولین بار در تاریخ فوتبال بانوان ایران به جام باشگاه های فوتبال بانوان آسیا راه یافت و سه تیم خود را در اردن شکست داد و به مصاف حریفان دیگر رفت. آنها در این مسابقات عملکرد بسیار خوبی داشتند و با دو پیروزی توانستند مقام دوم این مسابقات را از آن خود کنند. شاید هضم این قضیه کمی سخت باشد، اما این مسابقه از رادیو پخش نشد و افراد کمی توانستند شاهد گستاخی زنان ایرانی در ایران باشند.

اندکی بعد تیم ملی هندبال بانوان ایران توانست برای اولین بار در تاریخ خود در یک تورنمنت بین المللی شرکت کند. این اتفاق مهم حتی در آنتن زنده تلویزیون هم رخ نداد.

حالا یک تست تلویزیونی دیگر در راه است و آن جام فوتبال بانوان آسیاست. این مسابقات که از چند روز دیگر در هند آغاز می شود، فوتبالیست های دختر ایرانی برای اولین بار وارد زمین می شوند و در مرحله گروهی به مصاف هند، تایوان و چین می روند.

تلویزیون اخبار راهیابی تیم به جام ملت های آسیا را پخش نکرده است، اما این حق طبیعی این تیم است که آنتن ملی تلویزیون ملی ایران را به عنوان بخشی از تیم فوتبال مردان داشته باشد و این حق مردم نیز هست. است. برای تماشای مسابقه تیم ملی، تیم ملی خود را در چنین تورنمنت مهمی نه تنها از شبکه ملی بلکه از یک شبکه ورزشی ویژه تماشا کنید.

دخترانی که ثابت کرده اند حتی اگر جایی در آنتن زنده رسانه ملی نداشته باشند، تا آخرین لحظه تمام تلاش خود را می کنند تا سربلندی ایران و پرچم سه رنگ را به اهتزاز درآورند.

254 251

خروج از نسخه موبایل