امیدوارم سفر به روسیه نقطه عطفی برای ارتقای روابط باشد

به گزارش تیتر نیوز:

حجت‌الاسلام والمسلمین صبح جمعه پس از سفر دو روزه به روسیه در جمع خبرنگاران درباره دستاوردهای این سفر گفت: این کشور متحد ایران بود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در این سفر توافقنامه اساسی بین دو کشور برای توسعه روابط همه جانبه، باثبات و دوجانبه منعقد شد، افزود: کشورها به امنیت و رفاه کمک می کنند. گسترش همکاری های دوجانبه تهران و مسکو قطعا امنیت منطقه ای و جهانی را تضمین خواهد کرد.
دکتر رئیسی گفت که در این بازدید در مورد موضوع پول و بانکداری بین دو کشور نیز گفتگو کردیم.

وزیر نفت ما همچنین توافقات خوبی با مقامات انرژی روسیه در زمینه توسعه میادین نفت و گاز داشت.

حجت الاسلام رئیسی همچنین گفت: در حوزه تجارت نیز توافقی بین دو کشور برای رفع موانع تجاری و افزایش مبادلات تجاری انجام شد. در حال حاضر سطح مبادلات تجاری دو کشور قابل قبول نیست، از این رو دو کشور توافق کرده اند در اولین گام، مبادلات تجاری دو کشور را به ده میلیارد دلار در سال افزایش دهند.
رئیس جمهور گفت: دو کشور همچنین بر لزوم شناسایی دقیق‌تر ظرفیت‌های کشاورزی و ایجاد مکان‌های مناسب برای مبادله کالاهای کشاورزی به منظور افزایش مبادلات کالاهای کشاورزی توافق کردند.

دکتر رئیسی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در زمینه ترانزیت و حمل و نقل ظرفیت های بالایی دارد، گفت: در این بازدید با فعال سازی کریدور شمال و جنوب موافقت شد. این مسیر ترانزیتی باعث می شود تا حجم کالا از روسیه و کشورهای مختلف شمالی ایران به مناطق جنوبی بسیار کوتاه شود.

رئیس جمهور افزود: در این سفر توسعه همکاری های دفاعی، فضایی و فضایی نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد وزارت امور خارجه و وزیر نفت به عنوان روسای طرف ایرانی منصوب شوند. کمیسیون مشترک اقتصادی تصمیمات و توافقات بین دو کشور را اجرا خواهد کرد.»
آیت الله رئیسی ادامه داد: اولین نکته ای که در مذاکرات در حوزه سیاست خارجی مطرح شد، مواضع و دیدگاه های مشترکی بود که بین تحولات خارجی دو کشور وجود دارد. این درک متقابل باعث گسترش همکاری بین دو کشور خواهد شد.

وی گفت: تردیدی وجود ندارد که مشارکت ایران و روسیه می تواند به حل بحران های منطقه ای و مسائل بین المللی و ارتقای امنیت، ثبات، صلح و عدالت کمک کند. به عنوان مثال، تجربه همکاری خوب ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم و ​​تقویت امنیت در سوریه را می توان در حوزه های دیگر از جمله منطقه قفقاز و توافق دوجانبه نیز تکرار کرد.

دکتر رئیسی تصریح کرد: امروز حضور ایران اسلامی به عنوان یک کشور مستقل و مقتدر در منطقه یک حضور امنیتی است و همسایگان شاهد این هستند که هر کجا ایران حضور داشته باشد با حضور و دخالت بیگانگان مقابله کرده است. امنیت منطقه یک مشکل است.

رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد که موضوعات مطرح شده در دیدار سه ساعته با رئیس جمهور روسیه هر چه سریعتر عملی شود و توافق خوبی با طرف روسی حاصل شده باشد. امیدواریم این سفر گام مهمی در بهبود روابط با دوست و همسایه روسیه باشد و ادغام این روابط منجر به بهبود امنیت در منطقه و بحران های منطقه ای و بین المللی شود.

خروج از نسخه موبایل