ایران در جمع کشورهای سازنده دستگاه تولید نانو دارو و واکسن‌های mRNA قرار گرفت

تیمی از محققان یک شرکت فناوری، یک شرکت دانش بنیان را برای توسعه سیستمی برای ساخت واکسن‌های مبتنی بر mRNA استخدام کرده‌اند که به گفته آنها ایران را به دومین تولیدکننده بزرگ دستگاه در جهان تبدیل می‌کند.

به گزارش تیتر نیوزفناوری میکروسیال یا میکروسیال شامل رفتار، کنترل دقیق و نگهداری مایعات سلولی است. این فناوری توجه زیادی را به خود جلب کرده است و به ویژه در بین کشورهای در حال توسعه محبوبیت زیادی پیدا کرده است. زیرا این فناوری روشی برای طراحی و آنالیز موادی است که مقادیر بسیار کمی مایعات را انتقال و آنالیز می کند.

یکی از کاربردهای این فناوری تولید نانوحامل است. با ترکیب این دارو در این نانوحامل های لیپیدی، لیپوزومی و پلیمری، انتقال داروها به بدن با جراحی امکان پذیر است.

یکی از شرکت های فناور اولین گام را در پیشروی تولید نانودارو و تحویل داروهای هدف برداشته و توانسته تجهیزات تولید نانوذرات لیپیدی و پلیمری را به شیوه ای منحصربفرد عرضه کند.

به گفته دکتر موسوی، مدیر کل شرکت فناوری، طراحی و ساخت این دستگاه را یکی از شرکت‌ها بر اساس دانش فعال در زمینه واکسن‌های mRNA به سفارش یکی از شرکت‌ها انجام داد و هم‌اکنون علاوه بر تولید داروهای نانو، در تولید واکسن های مبتنی بر mRNA

سیدعلی موسوی شایق، مدیرعامل این شرکت و از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت وگو با تیتر نیوز، گفت: وی درباره طراحی و ساخت سیستم های میکروسیال برای تولید نانو داروها گفت: این دستگاه برای تولید انواع داروها و نانو واکسن ها طراحی و مهندسی شده است تا داروهای مختلف حاوی نانوسیستم ها بتوانند با این دستگاه ساخته شود.”

وی با اعلام اینکه از این دستگاه می توان در تولید واکسن های مبتنی بر mRNA استفاده کرد، گفت: طراحی و ساخت این دستگاه با توجه به نیاز یکی از شرکت های مطرح فناوری کشور که در زمینه تولید mRNA فعال است انجام شد. واکسن های مبتنی بر و از طرفی رئیس علم و فناوری از توسعه این دستگاه حمایت کرد و توانستیم سیستم میکروسیال را تولید کنیم.

به گفته مدیر پروژه، از این دستگاه برای ساخت واکسن های مبتنی بر mRNA استفاده می شود.

موسوی کاربردهای دیگر این سیستم را در تولید نانوداروها دانست و خاطرنشان کرد: عملکرد این دستگاه بر اساس تراشه میکروسیالی یا میکروسیال است، به طوری که فرمولاسیون داروهایی که در آن دو محلول وجود دارد، در تراشه ای که لوله بسیار کوچکی دارد. داخل آنها را با سرعت زیاد مخلوط کنید.

وی با تاکید بر اینکه این دستگاه می تواند در حین ساخت، نانوذرات حاوی دارو تولید کند، افزود: پس از تشکیل نانوذرات، سیستم می تواند مولکول یا واکسن را گرفته و نانوذرات حاوی دارو یا واکسن را تولید کند.

این عضو دانشکده علوم پزشکی دانشگاه مشهد، کانادا را تنها تولید کننده این سیستم در جهان دانست و از این رو با دسترسی به این دانش پزشکی، ایران دومین تولید کننده این دستگاه در جهان است.

انتهای پیام/

خروج از نسخه موبایل