عمومی

این یک هشدار جدی است؛ زمین قلعه «فلک‌الافلاک» نشست کرد! – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین – گروه استان: قلعه باستانی «فلک الفلقیکی از مهمترین آثار تاریخی ایران و جهان است.

زیبایی و معماری شگفت انگیز قلعه فلک الفلق این قلعه تاریخی و باستانی لرستان به عقیده بسیاری از کارشناسان یکی از شاهکارهای مهندسی و معماری در جهان است.

این قلعه به دلیل موقعیت استراتژیک خود در قرن چهارم هجری قمری به مقر حکومت آل تبدیل شد. خوب گنجور در زمان آل بویه آمد و پس از تأسیس شهر جدید خرم آباد از سال ششم هجری قمری، قلعه به خرم آباد و احتمالاً فلک نیز معروف شد. الفلق در دوره قاجار نیز به همین موضوع اشاره شده است.

قدمت این بنای منحصربه‌فرد به دوره ساسانی می‌رسد و با شماره ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

هشدار در مورد وضعیت آسمان الفلق

پایداری و طراحی لرزه ای قلعه تاریخی فلک الفلق طی سالیان متمادی به دلایل مختلف به اتمام نرسیده و امروزه شاهد مشکلاتی در این بناهای تاریخی هستیم، مشکلاتی که کارشناسان نسبت به آن هشدار داده و اکنون نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس با او مواجه شد.

این یک هشدار جدی است.  از

عدم اجرای آرماتور و طراحی لرزه ای خزی پایه ها و دیوارهای ارگ باستانی بار دیگر در جریان زلزله هشتم اردیبهشت به لرزه درآمد که باعث ایجاد شکاف در دیوارهای «آسمان» شد. الفلقحضور عمیق تر شد و نگرانی ها در مورد تخریب و آسیب به بنای تاریخی افزایش یافت.

رطوبت دیوارهای قلعه باستانی قلعه فلک الفلقسنگ آهکی که در دیوار به چشم می خورد، وجود موزه های باستان شناسی و باستان شناسی در داخل این بنای خاص و آسیب های ناشی از فعالیت این موزه ها و تمام مشکلاتی که این بنای تاریخی با آن مواجه است.

زمین قلعه فرو ریخته است

مهرداد ویسکرمی نماینده خرم آباد چگنی در جرگه شورای اسلامی گفتن وی به خبرنگار آنلاین گفت: در مطالعات ماهواره ای سرزمین قلعه فلک. الفلق در سه سال گذشته حدود دو سانتی متر ضخامت داشته است.

وی تاکید کرد: قلعه بهشت الفلق نیاز جدی به نظارت و توانبخشی وجود دارد.

این یک هشدار جدی است.  از

نمایندگان مردم خرم آباد و چگنی وی در جلسه شورای اسلامی گفت: با هزینه 2 میلیون تومان و راه اندازی مرکز دائمی. ژئودینامیک، نظارت مستمر بر منطقه باید انجام شود.

ویسکرمی افزود: در این باره با وزیر میراث فرهنگی و همچنین استاندار لرستان نامه خواهم نوشت و پیگیری خواهم کرد.

وی همچنین به سفر وزیر میراث فرهنگی به لرستان و پیگیری مسائل مربوط به گردشگری اشاره کرد و گفت: در این راستا تعهد کلی به سمت وزیری داده ایم. به استان بیایید و وضعیت را بررسی کنید.»

نمایندگان مردم خرم آباد و چگنی در جلسه جرگه شورای اسلامی تاکید شد که به وزیر میراث فرهنگی نیز نامه ای نوشته ایم که فلک قلعه. الفلقوی گفت: در خطر است و نیاز به تعمیر و تقویت دارد.

این یک هشدار جدی است.  از

تقویت قلعه در انتظار اعتبار

پیش از این سید امین قاسمی، مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در گفتگو با خبرنگار آنلاین از ادامه تحقیقات برای تقویت قلعه فلک خبر داده بود. الفلق وی گفت: این پروژه تکمیل شده و شورای فنی وزارت میراث فرهنگی در مرحله دفاعی است تا بر اساس آن مقاوم سازی قلعه را تکمیل کند.

وی بر لزوم تخصیص اعتبار برای اجرای طرح استحکام بخشی قلعه فلک تاکید کرد. الفلق وی افزود: البته برای این کار نیاز به اعتبار اضافی داریم، باید اعتباری باشد تا بتوانیم با هم برای تقویت و یکپارچگی مجمع و ساختار تلاش کنیم.

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: در حال حاضر طرح مطالعاتی مقاوم سازی قلعه باید تکمیل و دفاع شود و در مرحله رایزنی تخمین زده شود که چقدر برای اجرای آن اعتبار داریم که نیازمند آن هستیم. “

وی گفت: از بیش از 6 موضوع مطرح شده در سفر رئیس جمهور، چهار پرونده مستقیماً به دستور رئیس جمهور صادر شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان دو مورد از چهار موضوع را ساماندهی و آزادسازی قلعه و موضوع دیگر بازسازی، حفظ میراث فرهنگی و توسعه گردشگری عنوان کرد.

قاسمی گفت: مقرر شده برای تکمیل پادگان و ساماندهی زیرساخت های میراث فرهنگی و گردشگری اطراف قلعه 150 میلیارد تومان و 100 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یابد.

این یک هشدار جدی است.  از

تعهد رئیس جمهور به بازسازی تخصیص اعتبار

حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور در سفر به لرستان و بازدید از ارگ تاریخی، اعتبارات لازم برای اجرای طرح بازسازی و مقاوم سازی بنای تاریخی قلعه فلک را تامین کرد. الفلق اخبار.

وی همچنین بر ایجاد شرایط برای ثبت جهانی این قلعه تاکید کرد.

رئیس جمهور باید قلعه را آزاد کند فلک الافلاک وی به مشکلی از این مجموعه تاریخی- فرهنگی اشاره کرد و گفت: قلعه فلک الافلاک اینها آثار تمدن و تمدن مردم است خط او هست و باید به خوبی نگهداری و معرفی شود.

این یک هشدار جدی است.  از

رئیسی گفت: دولت در زمینه مرمت و حفظ آثار تاریخی شهرت خوبی دارد و از آنجایی که میراث تاریخی و فرهنگی گنجینه ارزشمندی است باید برای نسل های آینده به خوبی حفظ شود.