عمومی

موضوعات اندک اما مهم در مذاکرات باقی مانده است

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشور صبح امروز (چهارشنبه) در نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه عمان گفت:

وی افزود: امروز از روابط سیاسی جمهوری اسلامی ایران و سلطان نشین عمان به عنوان یک رابطه و استراتژی ممتاز و مثال زدنی در کشورهای حوزه خلیج فارس یاد می کنیم.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: در ماه‌های اخیر پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه همکاری‌های اقتصادی و تجاری داشته‌ایم، اما با توجه به ظرفیت‌های دو کشور، این حجم از روابط تجاری هرگز کافی نخواهد بود و موافقت می‌کنیم که بیشتر به دنبال آن باشیم. مناسب داریم

امیرعبداللهیان افزود: امیدواریم در آینده بتوانیم با سران دو کشور دیدار کنیم.

وی اعلام کرد: دعوت رسمی رئیس جمهور کشور از جناب سلطان عمان انجام شد و دو کشور ایجاد شد.

وزیر امور خارجه گفت: در همین راستا و در حوزه سیاسی محور همسایه، جمهوری اسلامی ایران در دولت مردمی، در دو روز گذشته دیدارهای آقای رئیس جمهور در دوحه و توافقات صورت گرفته با امیر قطر بسیار مهم است. رئیس جمهور همچنین در نشست سران صادرکنندگان گاز شرکت کرد.

امیرعبداللهیان افزود: معتقدیم ثبات و امنیت هرچه که باشد با همکاری دوجانبه محقق می شود.

وی همچنین گفت: مذاکرات ایران و عربستان سعودی در چهار دور با کمک مقامات عراقی در تهران و ریاض انجام شده است.

رئیس اداره دیپلماسی گفت: از طریق وزیر امور خارجه عراق که این هفته در مونیخ آلمان دیدار کرد، پیام آمادگی عربستان برای ادامه این مذاکرات را جویا شدیم. از سوی دیگر درباره آمادگی خود برای گفتگو و رسیدن به نتیجه مقابل دو کشور نیز صحبت کردیم.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه آمادگی داریم مسائل منطقه را با سیاست مشترک و گفت‌وگو با همه طرف‌ها به صورت جدی ادامه دهیم.

وی افزود: رقابت های مبتنی بر بی اعتمادی منجر به نابودی منطقه و از بین رفتن ثروت کلان منطقه نمی شود. امیدواریم همه طرف ها نتوانند امنیت خود را در سایه محیط زیست به نفع دیگران تامین کنند.

وزیر امور خارجه کشور گفت: بر این اساس بار دیگر بر آمادگی خود برای هرگونه اقدام منطقه ای که به توسعه امنیت و رشد پایدار در منطقه بزرگ اقتصادی و بشردوستانه کمک کند، تاکید می کنم.

امیر عبداللهیان همچنین در خصوص بحران یمن گفت: اکنون شرایط به یک فاجعه بزرگ انسانی تبدیل شده است.

وی افزود: شهید ارلو سفیر جمهوری اسلامی ایران به دلیل محاصره شدید انسانی نتوانسته حداقل امکانات پزشکی را در یمن برآورده کند و حتی مقامات عالی رتبه و دیپلمات ها در حاشیه مردم یمن حضور دارند. از این فاجعه انسانی رنج می برند!

وزیر امور خارجه گفت: امیدواریم همه احزاب هر چه زودتر به عرصه سیاسی بازگردند.

امیرعبداللهیان گفت: جمهوری اسلامی به طور فعال به دنبال صلح و امنیت در منطقه است و در عین حال به جنگ یمن پایان می دهد و مذاکرات «یمنی-یمنی» را آغاز کرده و از ظرفیت و ارتباط خود با همه طرف های منطقه استفاده خواهد کرد.

وی همچنین به ویژه در مورد افغانستان گفت: امیدواریم جمهوری اسلامی ایران هرچه زودتر به تلاش های خود از جمله با همه رهبران، رهبران و مردم افغانستان ادامه دهد.جعل با مشارکت همه ملت ها در افغانستان شکل می گیرد. .

وزیر خارجه این کشور همچنین به ویژه بحران اوکراین را بیان کرد. متأسفانه ناتو و آمریکا اوضاع منطقه و جمهوری اسلامی ایران را زیر نظر دارند.

امیرعبداللهیان افزود: از همه طرف ها می خواهم که به صورت مسالمت آمیز به این بحران پایان دهند.

وی افزود: هفته گذشته در گفت و گوی تلفنی با وزرای امور خارجه روسیه و اوکراین موضوع جمهوری اسلامی ایران علنی و شفاف بود که راه حل این مشکل جنگ نیست، گفتگو و اتخاذ راه های اسلامی است. ، من اعلام می کنم.

رئیس اداره دیپلماسی همچنین گفت: مذاکرات به مرحله حساس و مهمی رسیده است و امروز علاوه بر روابط دوجانبه، مسائل منطقه ای و گفت وگو با وزیر امور خارجه پادشاهی عمان آقای عمان نیز گفتگو کردیم. . چند مورد هم هست اما مهم ترین آنها در وانت مانده است.

امیرعبداللهیان گفت: ما در مونیخ و همکارم آقای باقری در وین ملاقات کردیم، ما طرف غرب بوده ایم.

وی تاکید کرد: در مذاکره با جمهوری اسلامی ایران تحت هیچ شرایطی از مرز عبور نخواهیم کرد و پایبندی خود را به این موضوع نشان خواهیم داد.

وزیر امور خارجه کشور تصریح کرد: در عین حال هر نوع مذاکره ای را ضروری می دانیم که لازم است ملت بزرگ ایران در این مذاکره مورد توجه قرار گیرد.

امیرعبداللهیان گفت: در حال مذاکره با مذاکره کنندگان ارشد ایرانی در وین و همچنین مجریان مذاکرات مستقیم با نمایندگان 1+5 در وین و از طریق ما نماینده اتحادیه اروپا هستیم. بین آمریکا و جمهوری اسلامی

وی افزود: ما به دنبال مذاکره مستقیم از سوی مقامات آمریکایی بر اساس نیاز به گفت وگوی مستقیم هستیم، برای ما مهم است که بدانیم این گفتگو چه فایده ای خواهد داشت و آیا آینده با آنچه که در حال مذاکره است متفاوت خواهد بود و آیا تفاوت های بیشتری وجود دارد.» ممکن است باشد یا نباشد.

وزیر امور خارجه تاکید کرد که از سوی آمریکا تا حد زیادی حرف ها و پیام های مثبتی شنیده ایم، اما طرف آمریکایی تاکنون هیچ اقدام عملی برای اثبات حسن نیت خود انجام نداده است.

امیرعبداللهیان توضیح داد: ما تا کنون به مذاکرات خوشبین هستیم و امیدواریم مسائل حساس و مهم باقیمانده در مذاکرات در روزهای آینده در غرب به نتیجه واقعی برسد و از همه طرف ها می خواهیم که به حالت کامل بازگردند. تعهد به قرارداد 7 ساله بعدی