عمومی

دست خالی از موشک و تحمیل آموزش غیر حضوری

در طول جنگ، شهرهای صدام توانستند پایگاه های خود را به تهران تخلیه کنند، اما دقت آن ها بسیار پایین بود و همین امر منجر به هدف قرار دادن نیروهای غیرنظامی شد. البته محدود به موشک نبود. مثلا ساعت 14:45 اصابت کرد.

در این بمباران، تیر هفتم، 1 واحد تا مرز، 1 درصد، 3 واحد، 1 به 2 درصد و 1 واحد، 1 تا 2 درصد منهدم شد. همچنین در بمباران خیابان «شیخ هادی» دو نفر شهید و یک نفر مجروح شدند که بیشتر آنها زن و کودک بودند.

نوزادی که تنها در یک ساعت به دنیا آمد، کوچکترین و بزرگ ترین شهید 6 ساله بمب افکن بودند. موج انفجارها ساختارهای شیشه ای اطراف بیمارستان ها را شکست و بیش از ده ها بیمار شیشه ای را مجروح کرد. هدف این موشک محصور بیمارستان بود، اما به دلیل محاصره و وجود ادویه و معماری در ساخت مناسب بیمارستان، هیچ یک از سازه های بیمارستان آسیب جدی ندید و تنها به دلیل موج انفجار، شیشه و فضای داخلی آن بود. معماری و محوطه . .

دست خالی از موشک و تحمیل آموزش غیبت

سخنگو همچنین گفت: در بمباران بیمارستان «عیوض زاده» یک واحد در مرز 3 درصد، 1 واحد از 1 تا 2 درصد و 1 واحد، 1 تا 5 درصد آسیب دیدند که بلافاصله پس از انفجار، مردم به محله آمد.کمک به مصدومان به سمت بیمارستان ارسال شد و قبل از انفجار آمبولانس ها و نیروهای امدادی در محل، مجروحان به بیمارستان های دیگر منتقل شدند.

در همان روز دو راکت دیگر به میدان قزوین، خیابان غفاری و دیگری به خیابان شهید مطهری شلیک شد که منفجر نشد و خسارات جزئی به همراه داشت. دو موشک دیگر نیز در خیابان سهروردی، نزدیک پل سیدخندان و خیابان غفاری نزدیک مسجد توتونچی منفجر شد، اما تلفات جانی گزارش نشده است.

سه موشک در آخرین لحظات روز بدون هدف شلیک شد که یکی از بیماران “خانوادگی” نزدیک بیمارستان جان باخت.

جان هالووی، ژنرال کوشمن ارتش آمریکا، دو روز پس از حمله در نیویورک تایمز، به نقل از تحلیلگران آمریکایی، بر این نکته تاکید کرد: دو کشور بر سر یک سلاح جنگی حساس جدید در دست عراق با هم اختلاف دارند… تهران برای حمله نسبتاً ایمن بود، اگرچه در برخی موارد نیروی هوایی عراق آن را بمباران کرد، اما تأثیر چندانی نداشت. در شرایط کنونی که آمریکا به دنبال خودداری ایران از پذیرش قطعنامه شورای امنیت، تحریم های ایران علیه سازمان ملل را افزایش داده است». هدف از حملات بغداد افزایش فشار بر ایران است. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که تاثیر صدام بر مشارکت شهروندان تهرانی در انتخابات مجلس شورای اسلامی که مدتی است در حال انجام است، روحیه عمومی را در ایران تضعیف کند.

حملات موشکی که در آستانه انتخابات 29 فروردین 1367 صورت گرفت ادامه یافت. با این حال، علیرغم صدها موشک شلیک شده توسط صدام، ایران در پاسخگویی محدود بود و کسی برای فروش موشک ها به ایران حضور نداشت.