عمومی

سیدمحمود دعایی؛ کاش امام، صد تا مثل «او» داشت

انقلابیونی که در کنار اسلام گرایان، لیبرال ها، دمکرات ها، سوسیالیست ها و کمونیست ها بودند نیز کنار گذاشته شدند. در مدینه آرمان انقلاب، قرار بود با کمترین خود زندگی کنیم و کشور آباد، آزاد و مبتنی بر قانون، عدالت، اخلاق و اسلام بود.

هر انقلاب یا هر جنبش اجتماعی دارای طیف وسیعی از ترکیبات اجتماعی، ضروری، دوراندیشانه و متفکرانه از اهداف و آرمان ها است و همان حلقه های اولیه تعیین کننده و تعیین کننده سرنوشت است. اما چه حیف که عجولانه و شتابزده، اضطرار یا غفلت، آینده نگری فراموش شد و اختلافات و شکاف ها به دایره های میانی رخنه کرد و از دل این خشونت ها به پایان رسید، گفتند اشرار خارجی هم دست به خشونت زدند. .
حیف است که بین پایه ها، آسمانی، پاک، شکوه، شکوه، و خیلی بیشتر از لنگرهای اعتدال… وارن بیش از 100 شخصیت پیدا کرد. چه امیدها، چه ناامیدی ها، چه سرمایه گذاری ها، چه شکست ها، چه برنامه هایی با شکست مواجه شوند. در میان شکاف ها، ظلم، بی کفایتی، فساد، اسارت، قبیله، طبقه، فردگرایی، تعصب و فراموشی فراموش شد. در عوض حجم خشونت های کلامی، امنیتی، قضایی و اجتماعی و سیاسی به نقطه اوج رسیده و بسیاری از سنت ها و موفقیت های آن روشن شده است. حالا ملت به این شعارها و انقلاب اعتقادی ندارد، این کارها کجا و این اربابان کجا؟

نماز یکی از فرزندان راستین انقلاب بود. من به شخصه نمونه هایی از اخلاق ناب را در نماز دیده ام چون زمرد می درخشد. من عشق و دوستی را دیده ام. این روزها که تمام فضایل یک مرد خوب مردم دعای معشوق را می نویسم با خودم فکر می کنم کاش امام عزیز صدها دعا داشتیم ای کاش انقلاب هزاران دعا داشت ای کاش محافل اول تصمیم گیری و تصمیم گیری و مدیریت در دستگاه رهبری ما، سیاست ما، مجلس ما، قوه قضاییه و امنیتی و دولت ما، سازمان ها و نهادها و احزاب ما، رسانه ها و دادگاه های ما، و نماز جمعه ما و صدای ما، همه دعا برای اخلاق و اعتدال بود. اتحاد و رحمت و شفقت و تواضع و عزت بر همه چیز سایه افکنده است و این خشونت سایه نمی اندازد و ملت را نمی کشد.
رافت، الفت، هارمونی، اعتدال و مذاکره وجود ندارد. یاد آیت الله منتظری، آیت الله هاشمی و آقایان عسکر اولادی و ناطق نوری و دیگران می افتم. ماندگاری معمار بازرگانان و اربابان خاتمی، موسوی و کروبی، آن هم همجنس، یعنی پیوند مردم و عشق مردم است. چشم ملی پوشان و مردم چمران، باکری ها، همتی ها و سلیمانی ها در این مسیر کلیدی است.

ایران عزیز، ملت عزیز ایران. من با این ملت زندگی می کنم و این فضیلت من است که مسئولیت را بپذیرم! ایران در دو دهه اخیر آسیب دیده و رنج کشیده است. این ملت عظمت را تجربه کرده است و وضعیت کنونی حق ما نیست. این ملت از شما چیزی نمی خواهد. برای عقل و کارآمدی راه پیش روست، حداقل هر جا که هستیم، به جای تکه تکه کردن این ملت شریف، به جای اشغال آن، باید زندگی کنیم و از سیاست و فرهنگ و عشق بگریزیم، دوست و مردمی دلسوز باشیم. . این راه جبران است. دل هایی که هست، انگیزه و فکر و انشاالله توفیق هم می آید.

پیامبر اکرم (ص) اخلاق نیکو دنیا را پذیرفت. دعا برای اخلاق رحمان محمدی (ص) مورد عنایت قرار گرفت و در این راه کرامت معنویت تقویت شد. ای کاش این بخش تلاوت اخلاق باشد.

خدا را یاد کن و رحمت کن. سلام بر شما و رحمت و برکات خدا.

گروه اخبار نخبگان آنلاین برای سید محمود دعایی را به یاد بیاورید