اقتصادی

چرا استادکاران فرش ایرانی راهی کشورهای همسایه می‌شوند؟

شرکت‌های تعاونی‌های فرش دستباف، افزایش قیمت مواد اولیه ثبات، عدم کاهش نرخ ارز و تصمیم‌گیری تصمیم‌گیری را افزایش داد و اساتید طراحی و استادکاران ماهر قالیباف به همسایه‌ها را از بی مهری به هنر پرداخت.

عبدالله بهرامی در گفت‌وگو با تیتر نیوز، اظهار داشت: طی سال‌های تولید گذشته عدم حمایت‌ از فرش دستباف باعث کاهش و دو میلیون بافندگان برای ماندن در این هنر صنعت می‌شود، زیرا افزایش قیمت مواد اولیه، نوسان، تورم. و صدای شیپور زنگ خطر را به صدا در آورد.

وی با بیان اینکه بیشتر کارگاه های تولید فرش دستباف به دلیل شرایط موجود در حالت رکود قرار گرفته اند، از دولت امر و دولتمردان خواست تا برای حمایت از این کالای فاخر چاره ای بیاندیشند.

مشارکت‌های تعاونی‌های فرش دستباف در عین حال به خروج استادکاران فرش از کشور اشاره کرد و گفت: به دلیل بی مهری‌هایی که در سال‌های اخیر نسبت به فرش دست‌باف صورت می‌گیرند، متخصصان طراحی فرش و استادان ماهر قالی‌باف به همسایه‌ها رفته‌اند.

بهرامی گفت: اگر رقبا تنها از طرح‌های ما استفاده می‌کردند، اکنون صاحبان فن و طرح را در اختیار دارند و با رفتن استادکاران، فرهنگ و هنر هزارساله ایرانی به رقیبان هدیه می‌شود و جایگزینی برای آنها نخواهد شد.

کمیسیون، صنایع دستی و رئیس اتاق کار در پایان فرش را درزایی و آرزوی خرید فرش کرد و گفت: فرش دستباف از مولفه های اقتصاد مقاومتی از تصمیم گیری صنعت جلوگیری می کند و از روستاییان به شهرها و حاشیه نشینی اثرگذار است. مراقب باشید زیاده روی نکنید و نترسید.

یک دقیقه صبر کن