عمومی

پنج اختلال عجیب‌ و ترسناک‌ روانی

اختلالات روانی برای من ترسناک و غیرقابل تصور است، اما برای برخی افراد مانند یک پدیده روزمره است که باید با آن دست و پنجه نرم کنند.

بنا به گزارش، اخبار آنلاین وی نوشت: در حالی که تنها درصد کمی از مردم مجبورند تا پایان عمر خود با اختلالات روانی زندگی کنند، این حقیقت تلخ وجود دارد که 450 میلیون نفر در سراسر جهان نیز از بیماری روانی رنج می برند. تنها در ایالات متحده، از هر چهار خانواده، یک خانواده به این اختلالات مبتلا است. کارشناسان بر این باورند که اگر بیماری روانی یک اپیدمی واقعی باشد و مردم درگیر آن باشند، برای بهبود و کنترل خود بیماری به خدمات بهتر و بیشتری در سلامت روان نیاز خواهند داشت.

همه ما نام برخی از شایع ترین اختلالات روانی مانند اختلال دوقطبی، اختلال وسواس فکری-اجباری، اختلال استرس پس از سانحه و اختلال طیف اوتیسم را شنیده ایم. در حالی که همه بیماری های روانی نمی توانند برای مبتلایان ترسناک باشند، برخی از اختلالات روانی نادر وجود دارند که حتی وحشتناک تر هستند. چند نمونه از این اختلالات در زیر به اختصار توضیح داده شده است.

سندرم آلیس در سرزمین عجایب

داستان «آلیس در سرزمین عجایب» یک داستان کاملاً فانتزی است، اما یکی از تجربیات عجیب آلیس در این داستان، تصاویری از یک اختلال روانی ترسناک را به نمایش می گذارد. سندروم آلیس در سرزمین عجایب که به آن «سندرم تاد» نیز می‌گویند، باعث می‌شود اطرافیان آشفته و گیج به نظر برسند، درست مثل داستان که اندازه آلیس از خانه بزرگتر است. سرزمین عجایب، صداهایی بلندتر یا ضعیف‌تر از خودشان می‌شنوند. واقعاً هستند، آنها چیزها را بزرگتر یا کوچکتر از آنچه هستند می بینند و حتی درک دقیق خود را از زمان از دست می دهند.

خوشبختانه این سندروم بسیار نادر است و در بیشتر موارد افرادی که تومور مغزی یا سابقه مصرف مواد مخدر دارند را درگیر می کند.

سندرم دست بی قرار

اگرچه اغلب در داستان های ترسناک این سندروم به خاطر گرما به موضوع اشاره می شود، اما سندرم بیگانگی یک اختلال روانی واقعی است و فقط به فیلم و داستان محدود می شود. افراد مبتلا به طور کامل کنترل دست یا سایر اعضای بدن خود را از دست خواهند داد. در طی این اختلال، بدن غیر قابل کنترل، ذهن و بر فرد مسلط خواهد شد.

بر اساس گزارش ها، گاهی جسم خارجی سعی می کرد فرد یا اطرافیانش را شرمنده کند، در موارد دیگر گفته می شد: این جسم خارجی لباس فرد را پاره می کرد یا بی اختیار قسمتی از پوست را به حدی می خراشید که در صورت آن خراشیده شده بود، منجر به خونریزی می شد سندرم دست بیگانه اغلب در بیماران مبتلا به آلزایمر یا در مواردی که مغز در نتیجه جراحی مغز جدا شده است دیده می شود.

متأسفانه هیچ درمانی برای سندرم دست بیگانه وجود ندارد و افرادی که از آن رنج می برند اغلب دست های خود را مشغول می کنند یا از دست های دیگر برای کنترل دست بیگانه استفاده می کنند.

آپوتامنوفیلی

آپوتمنوفیلیا که به عنوان اختلال یکپارچگی بدن و اختلال هویت نیز شناخته می شود، یک اختلال عصبی است که تمایل زیادی به مثله کردن یا آسیب رساندن به قسمت های سالم بدن دارد.

اطلاعات زیادی در مورد این بیماری وحشتناک روانی وجود ندارد، اما کارشناسان معتقدند که این اختلال در اثر آسیب به لوب جداری در سمت راست مغز ایجاد می شود.

کوپگراهای خرافاتی

اسطوره کاپرا برگرفته از نام جوزف کاپگراس، روانپزشک فرانسوی است که مجذوب ایده “همجنسگرایی” بود. این هذیان یک اختلال روانی ناتوان کننده است که در آن فرد بر این باور است که افراد فریبکار و متظاهر جایگزین اطرافیانش شده اند یا قصد آسیب رساندن به او را دارند.

این مورد یکی از جالب ترین اختلالات اضطرابی است که امروزه می توان مطالعه و بررسی کرد. توهمات کوپگرا نسبتا نادر است و اغلب پس از ضربه مغزی یا در افراد مبتلا به زوال عقل، اسکیزوفرنی، صرع یا اختلالات اضطرابی دیده می شود.

سندرم پاریس

سندرم پاریس یک اختلال روانی موقت و بسیار عجیب است که باعث می شود فرد کاملا مجذوب دیدنی های پاریس شود و کنترل خود را از دست بدهد!

به نظر می رسد این اختلال روانی در بین مسافران ژاپنی شایع تر است. از شش میلیون بازدیدکننده ژاپنی که هر سال از پاریس بازدید می کنند، حدود 12 نفر از آنها دچار اضطراب شدید، زوال شخصیت، افکار مزاحم، هذیان و هذیان های حاد می شوند که از ویژگی های سندرم پاریس است.

منبع: onlinepsychologydegree

آخرین پیام