بروز اختلالات روان پزشکی در ۳۹ درصد از بهبودیافتگان کرونا – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، عباس رضاییان زاده با یادآوری اینکه سازمان جهانی بهداشت امسال روز جهانی بهداشت را با شعار «سلامت و رفاه همگان؛ اولویت جهانی» دنبال می کند، سلامت جامعه را دانست و گفت: این روزها در سال 1380 به پایان می رسد.

و ادامه داد: بهزیستی روانشناختی یکی از شاخص های ارزیابی سلامت روان است که عامل مهمی در شادابی، طراوت و افزایش عملکرد فردی و جمعی محسوب می شود و نقش موثری در پیشگیری از اختلالات روانپزشکی دارد. اما اگر به آن توجه کافی نشود باعث افزایش جریان و مشکلات رفتاری می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز خاطرنشان کرد: عوامل فیزیولوژیکی، استرس های محیطی و شغلی، وظایف فزاینده و گاه متناقض، فرسودگی و خستگی. نه امید، شرایط مادی، روابط خانوادگی، الگوها و فعالیت های اجتماعی عواملی هستند که نقش هویتی مستمری در رفاه دارند.

به گفته رضاییان زاده، بررسی‌ها نشان می‌دهد که تسلط علاوه بر سطح رفاه بالا، عامل محافظتی در برابر بیماری‌های روانپزشکی است و باعث افزایش علاقه می‌شود. گوشت بره در محل کار، حتی سلامت جسمی افزایش می یابد. اختلال در رفاه روانی با افزایش خطر بیماری جسمی و حتی مرگ همراه است آقای این بیماری با بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی و برخی سرطان ها مرتبط است. در حالی که بهزیستی روانی به عنوان عاملی برای افزایش امید به زندگی و درمان بیماری های تهدید کننده زندگی عمل می کند.

وی افزود: یکی از مهمترین تهدیدها سلامت روانی همه است گری کرونا است و مطالعات اخیر ثابت کرده است که بیماری کرونا نقش بسیار موثری در ایجاد اختلالات روانپزشکی به ویژه اختلالات اضطرابی، افسردگی و اختلالات خواب دارد و شیوع اختلالات روانپزشکی در بیماران بهبودیافته 39 درصد است، بنابراین در طول دوره پس از آن، توجه بیشتر به سلامتی مهمتر از همیشه است.

استادیار بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصریح کرد: به منظور دستیابی به رفاه و ارتقای سلامت به توسعه سواد سلامت، شناسایی زودهنگام اختلالات روانپزشکی، توانمندسازی عموم مردم با آموزش مهارت های زندگی و مهارت های فرزندپروری توجه شود. و ارائه خدمات پزشکی به بیمارانی که زود شناسایی می شوند.

رضاییان زاده گفت: در حال حاضر با حضور روانشناسان مجرب در تمامی مراکز خدمات جامع سلامت، برنامه هایی از قبیل آموزش مهارت های زندگی، آموزش مهارت های فرزند پروری، آموزش خود اندیشی سلامت روان، آشنایی با انواع اختلالات روانپزشکی، مشاوره فردی با هدف پیشگیری از اختلالات روانی، ارائه مشاوره تخصصی در زمینه اختلالات روانپزشکیخشونت خانگی و مصرف مواد مخدر به صورت رایگان ارائه خواهد شد.

خروج از نسخه موبایل