عمومی

یزد اولین میزبان هجدهمین جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، احسان عابدی در نشست رسانه ای هجدهمین جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت با اشاره به میزبانی یزد در این رویداد فرهنگی اظهار کرد: یزد اولین میزبان هجدهمین جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت در بخش نمایش های خیابانی و میدانی است و سیاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد در این زمینه، تعدد رویدادهای فرهنگی در راستای کمک به ایجاد نشاط اجتماعی و افزایش شادی در استان است.

وی افزود: مراسم افتتاحیه این جشنواره روز گذشته در میدان امیرچخماق یزد برگزار شد و متاسفانه علت ناهماهنگی در اطلاع رسانی خبر افتتاحیه، اتفاقات و شرایط پیش آمده اخیر در سطح کشور و استان است که تاریخ و مکان های برگزاری این رویداد فرهنگی را نیز تحت تاثیر قرار داد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با اشاره به مکان های برگزاری نمایش های خیابانی تصریح کرد: اجرای نمایش‌ها در سه مکان عمومی شهر یزد شامل کتابخانه مرکزی یزد، پارک باغ ملی و میدان امیرچخماق شروع شده و امروز و فردا اجرای نمایش های برگزیده نیز ادامه خواهد داشت، همچنین صبح جمعه ۲۹ مهرماه اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان این بخش با نظر هیات داوران انجام خواهد شد.

مشارکت ١١٠ هنرمند عرصه تئاتر در جشنواره تئاتر مقاومت

دبیر هجدهمین جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت نیز در این نشست با اشاره به برگزاری این جشنواره در مراسم پیاده روی اربعین عنوان کرد: مرحله نخست و بخش بین الملل این جشنواره از ۱۵ شهریور ماه با پیاده روی اربعین حسینی شروع شده و تا آذر ماه ادامه خواهد داشت.

سید وحید فخر موسوی از انتخاب عنوان «حرم تا حرم» برای این جشنواره خبر داد و گفت: عنوان جشنواره «حرم تا حرم» در نظر گرفته شده است چرا که از حرم امام حسین(ع) آغاز شده و در حرم رضوی و همزمان با هفته بسیج در مشهد مقدس خاتمه خواهد یافت.

دبیر هجدهمین جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت با اشاره به بخش های ۶گانه جشنواره اظهار کرد: بخش تئاتر خیابانی در استان یزد در حال برگزاری است که در آن ۱۱۰ هنرمند در عرصه تئاتر مقاومت  از ۱۰ استان کشور، در حال برگزاری نمایش ها و آثار خود هستند.

وی افزود: در این بخش از جشنواره ۲۲۰ طرح و ایده به دبیرخانه ارسال شد که ۴۹ اثر برای بازبینی انتخاب و در نهایت ۱۳ اثر از ۱۰ استان کشورمان به عنوان آثار برگزیده به بخش اجرا راه یافت.

فخر موسوی ادامه داد: بخش رادیو تئاتر تا هفته آینده در استان فارس برگزار خواهد شد و در بخش های نمایشنامه نویسی، تله تئاتر با محوریت مقاومت و بخش تئاتر بین الملل نیز فعالیت جشنواره ادامه خواهد یافت.

دبیر هجدهمین جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت از ضبط بخش تله تئاتر مقاومت و پخش آن از شبکه های دو و چهار سیما خبر داد و با اشاره به بخش بین الملل این جشنواره عنوان کرد: بخش بین الملل در قالب پیاده روی اربعین برگزار شد و کشورهایی همچون افغانستان، پاکستان، سوریه، لبنان و بوسنی و هرزگوین با توجه به شرایط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حاکم بر این کشورها، برای برگزاری جشنواره در بخش بین الملل در نظر گرفته شدند.

تبیین معارف دفاع مقدس و نظریه مقاومت را دنبال می کنیم

مدیر عامل بنیاد فرهنگی روایت فتح نیز در این مراسم با اشاره به شخصیت و منش شهید مرتضی آوینی اظهار کرد: مجموعه روایت فتح میراث ماندگار سید شهیدان اهل قلم شهید آوینی است و خرسندیم که ادامه دهنده مسیر نورانی این شهید بزرگوار هستیم.

محمدیاشار نادری افزود: یکی از تکالیف ما در مجموعه روایت فتح، تبیین معارف دفاع مقدس، تبیین و ترویج منطق و نظریه مقاومت و تبیین مبانی انقلاب اسلامی با ابزار هنر است.

نادری ادامه داد: در همین راستا به صورت دوسالانه، سه جشنواره تئاتر مقاومت، فیلم مقاومت و جشنواره بین المللی هنر مقاومت که در بخش هنرهای تجسمی برگزار می شود را دنبال می‌کنیم.

مدیر عامل بنیاد فرهنگی روایت فتح یکی از ویژگی های این جشنواره را امکان برگزاری جشنواره در سطح بین الملل و مناطق و کشورهای مطرح در حوزه مقاومت دانست و افزود: برگزاری این جشنواره به صورت فراتهرانی و در استان های دیگر و تمرکز زدایی و تلاش برای توسعه برگزاری رویدادهای فرهنگی در استان هایی که استعدادهای فرهنگی در آنها نهفته است از دیگر ویژگی های این جشنواره است.

وی ادامه داد: این جشنواره رویدادی با ارزش خبری است و امکان ظهور و بروز استعدادها و هنرمندان از طریق رسانه را دارد، همچنین با مسابقه محور بودن این جشنواره توان ایجاد برانگیختگی انگیزه را خواهد داشت.

نادری از دیگر ویژگی های این جشنواره را موثر بودن در حوزه اقتصاد هنر دانست و تصریح کرد: مسئله پیشبرندگی و پیشروندگی در این جشنواره بسیار مهم است و خوشبختانه این موضوع به همت هنرمندان ما در سراسر کشور رقم خورده و به همت رسانه‌ها این مهم بیش از پیش محقق خواهد شد.

مدیر عامل بنیاد فرهنگی روایت فتح با اشاره به هیات داوران این جشواره بیان کرد: هیات داوران این بخش از جشنواره شامل آقایان سیاوش طهمورث، علیرضا اوسیوند و فرهاد بشارتی هستند و حسین مسافر آستانه نیز به عنوان مشاور در این بخش حضور دارند.