اخبار کسب و کاراقتصادی

محاسبه وزن میلگرد استیل چگونه انجام می‌شود؟

روش محاسبه وزن میلگرد

در میان اپلیکشین‌های موبایل می‌توان به نرم افزار محاسبه وزن میلگرد استیل دسترسی پیدا کرد. این نرم افزارها با پیش فرص چگالی آهن تنها عدد قطر میلگرد را از شما می‌پرسند و با فرمولی ساده محاسبه را انجام می‌دهند. در واقع برای محاسبه وزن استاندارد نیازی به نرم افزار نیست. با توجه به تفاوت وزن هر شاخه در کارخانه‌های مختلف، به نرم افزاری نیاز است که وزن هر شاخه میلگرد کارخانه ها را به دقت محاسبه کند.

هر شاخه میلگرد چند متر است

میلگرد ها در شاخه های ۱۲ متری و ۶ متری در بازار به فروش می رسد. اغلب میلگردهای آجدار شاخه ۱۲ متری است. در بعضی موارد میلگردهای با قطر کم و یا میلگرد ساده را با شاخه های ۶ متری میتوان خریداری کرد. برخی کارخانه ها در ایران بر اساس نیاز مشتری میلگردهای سفارشی با طول دلخواه را تحویل می دهند.

هر شاخه میلگرد چند کیلو است

هر شاخه میلگرد بر اساس استاندارد اشتال دارای وزن ثابتی است اما کارخانه های تولید کننده میلگرد در ایران این استاندارد را به دقت اعمال نمی کنند. برای محاسبه قیمت هر شاخه لازم است بدانید هر شاخه میلگرد چند کیلو است. وزن هر شاخه میلگرد توسط کارخانه ها اعلام می شود.

میلگردهای حرارتی از دسته a2 هستند که به دو صورت کلاف و شاخه ای به فروش می‌رسند. را با نام (plain Bar) در بازارهای جهانی می‌شناسند که برخی سازندگان از این میلگردها نیز به عنوان میلگرد حرارتی استفاده میکنند که پیشنهاد نمی شود. این میلگردها بر خلاف میلگردهای آجدار، سطوحی صاف دارند که برای درگیر شدن با بتن مناسب نیست. استاندارد تولید آن  s240 یا A1 است. میلگرد ساده دارای مشخصات زیر است:

 • رده سختی نرم
 • مقاومت تسلیم ۲۴۰۰ کیلوگرم در هر سانتی متر مربع
 • متقاومت گسیختگی : ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع
 • تغییر شکل نسبی در حالت گسیختگی ۲۵۰ درصد
 • زوایه خمش ۱۸۰ درجه
 • عناصر شیمیایی میلگرد ساده:  0.24 درصد کربن ، ۰.۶۰  درصد سیلسیم ، ۰.۰۵۵ درصد گوگرد، ۰.۸۵ درصد منگنز
 • امکان جوشکاری خواهد داشت

نباید انتظار بالایی از لحاظ مقاومت کششی داشته باشید. میلگردهای حرارتی معمولا با قطرهای ۵ یا ۵.۵ ، ۶ یا ۶.۵ استفاده می‌شود. این میلگردها به این دلیل که نیاز به درگیری با بتن ندارند، برای کاهش هزینه ها از میلگردهای ساده انتخاب می‌شوند.

وزن میلگرد حرارتی سقف

میلگرد حرارتی در دسته میلگردهای a2 با قطر کم قرار میگیرد. بنابراین وزن آن را باید در دسته میلگردهای ساده جستجو کرد. معمولا از قطر ۶.۵ برای میلگردهای حرارتی استفاده می‌شود. این میلگردها در شاخه ۱۲ متری حدود ۴.۵ کیلوگرم وزن دارند.

میلگرد حرارتی شاخه ای کلاف

اگر به دنبال میلگردهای ۵ تا ۶.۵ هستید، در اغلب وب سایت‌ها باید دسته بندی کلاف را بررسی کنید. و ، ، و میلیمتر، به صورت کلاف تولید می‌شود. برای سایز ۸ تا ۴۰ نیز می توان به سراغ میلگردهای شاخه ای رفت.

محاسبه وزن میلگرد حرارتی

وزن میلگرد : ( شعاع به توان دو * عدد پی * طول * چگالی فولاد )

عدد پی : ۳.۱۴  – چگالی آهن : ۷۸۵۰

نکته: اگر میلگرد شاخه ای خریداری شود، معمولا در دو اندازه ۶ و ۱۲ متر است.

اگر میلگرد کلاف خریداری شود، متراژ مورد نظر باید تعیین شود.

کارخانه های تولید کننده میلگرد حرارتی

باید به دنبال میلگردهای ساده (a1) در سایزهای ۵ – ۵.۵ – ۶ – ۶.۵ و در مواردی ۸ و ۱۰ و ۱۲ باشید. در مورد میلگردهای ۸ و ۱۰ و ۱۲ ، کارخانه‌های متعددی توانایی تولید این میلگردها را دارند. کارخانه‌هایی مانند کویر کاشان و بناب و … . در مورد میلگردهای زیر ۸ میلیمتر، کارخانه‌های محدودی وجود دارند که این قطر را ارائه می‌دهند. در لیست زیر، برخی کارخانه های تولید میلگرد حرارتی ارائه شده است:

 • میلگرد حرارتی کارخانه کویر کاشان
 • میلگرد حرارتی ذوب آهن اصفهان
 • میلگرد حرارتی فولاد متین
 • میلگرد حرارتی ابهر
 • میلگرد حرارتی نطنز
 • میلگرد حرارتی ملایر

وزن میلگرد حرارتی ۶

برای محاسبه وزن میلگرد حرارتی ۶  فرمول زیر را به کار ببرید

وزن میلگرد : ( ۳۶ * عدد پی * طول * ۷۸۵۰ )

نکته: اگر میلگرد شاخه ای خریداری شود، معمولا در دو اندازه ۶ و ۱۲ متر است.

اگر میلگرد کلاف خریداری شود، متراژ مورد نظر باید تعیین شود.

وزن میلگرد ۶ حرارتی

کارخانه های کویر کاشان و ابهر و نطنز و فولاد کاشان میلگردهای حرارتی ۶ را تولید میکنند. وزن میلگرد ۶ حرارتی ۲.۶۶۴ کیلوگرم برای شاخه ۱۲ متری خواهد بود.

وزن میلگرد ۶ حرارتی

با توجه به اینکه میلگردهای ساده را به دو صورت کلاف و شاخه ای می‌فروشند و در میان فروش شاخه‌ای طول استاندارد ، ۶ متر و ۱۲ متر است. لازم است وزن میلگرد ۶ حرارتی برای شاخه ۶ متری اعلام شود. این وزن ۱.۳۳۲ کیلوگرم است.

وزن میلگرد حرارتی نمره ۶

وزن میلگرد حرارتی نمره ۶ برای هر متر ۰.۲۲۲ محاسبه شده است. این وزن بر اساس کارخانه های سازنده تا حدی تغییر میکند. هر کارخانه ای بر اساس شیوه تولید، وزن متفاوتی ارائه می‌کند.

وزن میلگرد حرارتی ۶.۵

وزن برای هر شاخه ۱۲ متر حدود ۳.۱۳۲ کیلوگرم ، برای شاخه ۶ متری حدود : ۱.۵۶۶ کیلوگرم و برای هر متر حدود ۰.۲۶۱ کیلوگرم خواهد بود. این وزن ها بر اساس کارخانه تولید کننده تا مقدادیر جزئی تفاوت خواهد داشت.

وزن میلگرد حرارتی ۶.۵

همانطور که در بخش قبل گفته شد،‌ قطر ۶.۵ بهترین قطر برای استفاده از میلگرد حرارتی در سقف است. اما توجه داشته باشید که آیین نامه استفاده از میلگرد A2 آجدار را باری سقف تیرچه بلوک مناسب دانسته و میلگرد ساده را تایید نمیکند. بنابراین باید به دنبال میلگردهایی باشید که هم آجدار باشند و قطر کم ۶.۵ داشته باشند. شاخه های ۱۲ متری بیش از ۳ کیلوگرم وزن دارد.

وزن میلگرد حرارتی ۵

کارخانه های کویر کاشان، ذوب آهن اصفهان و ابهر از جمله کارخانه های تولید کننده میلگرد نمره ۵ هستند. وزن میلگرد حرارتی ۵ برای هر شاخه ۱۲ متری ۲.۲۴۴ کیلو  و برای هر شاخه ۶ متری ۱.۱۲۲ کیلو است. هر متر میلگرد حرارتی ۵ نیز حدود ۰.۱۸۷ وزن خواهد داشت.

وزن میلگرد حرارتی ۵.۵

وزن میلگرد حرارتی ۵.۵ برای شاخه ۱۲ متری حدود ۲.۲۴۴ کیلوگرم ، برای شاخه ۶ متری حدود ۱.۱۲۲ کیلوگرم و برای هر متر میلگرد ۵.۵ حدود ۰.۱۸۷ کیلوگرم خواهد بود.

جدول وزن میلگرد حرارتی ۶.۵ و ۵.۵

لیست جدول وزن میلگرد حرارتی:

قطر شاخه ۱۲ متری شاخه ۶ متری وزن هر متر میلگرد های حرارتی
۵ ۱.۸۴۸ ۰.۹۲۴ ۰.۱۵۴ میلگرد حرارتی نمره ۵
۵.۵ ۲.۲۴۴ ۱.۱۲۲ ۰.۱۸۷ میلگرد حرارتی نمره ۵.۵
۶ ۲.۶۶۴ ۱.۳۳۲ ۰.۲۲۲ میلگرد حرارتی نمره ۶
۶.۵ ۳.۱۳۲ ۱.۵۶۶ ۰.۲۶۱ میلگرد حرارتی نمره ۶.۵

وزن میلگرد ۸ ساده

در صورتی که قصد استفاده از به عنوان میلگرد حرارتی را داشته باشید، میتوانید از میلگردهای آجدار هم استفاده کنید. با توجه به اینکه میلگردهای ساده ارزان تر تمام می شود و نیازی به درگیری با بتن وجود ندارد، میتوان از میلگرد ساده نیز استفاده کرد. وزن میلگرد ساده ۸ به شرح زیر است:

 • وزن هر شاخه ۱۲ متری میلگرد ۸ ساده = ۴.۷۴ کیلوگرم
 • وزن هر شاخه ۶ متری میلگرد ۸ ساده  = 2.37 کیلوگرم
 • وزن هر متر از میلگرد ۸ ساده = ۰.۳۹۵ کیلوگرم

وزن میلگرد ۱۰ ساده

وزن (میلگرد حرارتی) به شرح زیر است:

 • وزن هر شاخه ۱۲ متری میلگرد ساده ۱۰ = ۷.۴۰۴ کیلوگرم
 • وزن هر شاخه ۶ متری میلگرد ۱۰ ساده  = 3.702 کیلوگرم
 • وزن هر متر از میلگرد ۱۰ ساده = ۰.۶۱۷ کیلوگرم

وزن میلگرد ۱۲ ساده

وزن (میلگرد حرارتی) به شرح زیر است :

 • وزن هر شاخه ۱۲ متری میلگرد ساده ۱۲ = ۱۰.۶۵۶ کیلوگرم
 • وزن هر شاخه ۶ متری میلگرد ۱۲ ساده = 5.328 کیلوگرم
 • وزن هر متر از میلگرد ۱۲ ساده = ۰.۸۸۸ کیلوگرم

جدول میلگرد ساده نمره ۱۰ و ۱۲

قطر شاخه ۱۲ متری شاخه ۶ متری وزن هر متر میلگرد های حرارتی
۸ ۴.۷۴ ۲.۳۷ ۰.۳۹۵ میلگرد حرارتی نمره ۸
۱۰ ۷.۴۰۴ ۳.۷۰۲ ۰.۶۱۷ میلگرد حرارتی نمره ۱۰
۱۲ ۱۰.۶۵۶ ۵.۳۲۸ ۰.۸۸۸ میلگرد حرارتی نمره ۱۲

فرمول ساده وزن میلگرد

معمولا مهندسان از فرمول ساده شده زیر برای محاسبه وزن میلگرد متری استفاده می‌کنند:

(قطر میلگرد به توان ۲) تقسیم بر ۱۶۲ = (D2/162)

مثال: محاسبه وزن میلگرد ۱۴:

(۱۴۲*۱۶۲) = ۱.۲۰۹۸

روش محاسبه وزن میلگرد

میلگردها را با نام قطر آن‌ها می‌شناسند. در واقع منظور از میلگرد ۱۰، میلگردی است که قطر سطح مقطع آن ۱۰ میلیمتر باشد. برای محاسبه فرمول وزن میلگرد لازم است تا چگالی میلگردها را در نظر بگیریم. پیش از محاسبه لازم است نکات زیر را بدانید:

 • برای محاسبه به شعاع نیاز دارید. پس قطر میلگرد را نصب کنید. به طور مثال میلگرد ۱۰ دارای شعاع ۵ است.
 • برای محاسبه وزن، به چگالی فولاد نیاز دارید. در این فرمول ما چگالی فولاد را برابر =  ۷.۷۱۵ در نظر گرفتیم. در بعضی محاسبات این رقم را ۸ در نظر می‎‌گیرند.
 • سطح مقطع میلگرد دایره است. مساحت آن را محاسبه می‌کنیم.
 • نوبت به محاسبه حجم میل گرد رسیده است. کافیست سطح مقطع میلگرد را در طول هر شاخه که معمولا ۱۲ متر است ضرب کنیم.
 • برای محاسبه وزن کافیست چگالی فولاد را در حجم میلگرد ضرب کنیم. عدد حاصل وزن است.
 • نکته: به تبدیل واحد ها دقت کنید.

میلگرد حرارتی چیست ؟

سازه‌های بتنی با سقف‌های تیرچه بلوک از رایج‌ترین سازه‌های ایران است. فرآیند سخت شدن بتن با خود انبساط به همراه دارد. این انبساط باعث ترک خوردگی بتن در عمق یا سطح می‌شود. میلگرد حرارتی باعث کاهش تنش‌های سطحی خواهد شد. میلگرد حرارتی در واقع نوعی خاصی از چیدمان میلگرد است. میلگردهای حرارتی در کتاب‌های تخصصی با نام میلگرد افت و حرارت نیز شناخته می‌شود. قطر میلگرد حرارتی بسیار کم است. باید تنش‌های وارد به آن کنترل شود.

میلگرد حرارتی ساده است یا آجدار ؟

معمولا برای کاهش هزینه‌ها از میلگردهای ساده را به عنوان میلگرد حرارتی به کار می‌برند. توجه داشته باشید که انتظار نمی رود میلگرد حرارتی با تن درگیر شود. در حالیکه آیین نامه تنها مورد استفاده از میلگرد ساده در ساختمان سازی را به عنوان دورپیچ ستون و رابیتس کاری مجاز دانسته و برای سقف تیرچه بلوک پیشنهاد میلگرد a2 کرده است. به همین دلیل مهندسان باید برای کاربرد حرارتی میلگرد نیز از میلگرد آجدار ۶.۵ یا ۵.۵ یا ۸ استفاده کنند.

سایز استاندارد میلگرد حرارتی

معمولا سایز مورد نیاز برای میلگردهای حرارتی بین ۵ تا ۶.۵ میلی‌متر است. البته در مواردی لازم بوده که قطر میلگردها بالا برود. در واقع میلگرد نمره ۸ یا ۱۰ هم در موارد معدودی بر اساس محاسبات به عنوان میلگرد حرارتی به کار می‌رود.

نصب میلگرد حرارتی

میلگرد حرارتی اگر به صورت ضربدری بسته شود، در حالت عمودی در کنار میلگردهای دیگر قرار می‎گیرد. در ادامه سیم مفتول نیز به صورت ضربدری از زیر آن عبور می‌کند و از زیر به روی میلگرد می‌آید. همین کار در جهت مخالف تکرار شده و با انبر در مرکز بسته خواهد شد. فاصله میلگردها نباید از ۵ برابر ضخامت دال بیستر باشد. این مقدار حداکثر باید ۵۰ سانتر باشد و از آن بالاتر نرود.

وزن هر شاخه میلگرد

در گام اول باید بدانید هر شاخه میلگرد چند متر است ؟ استاندارد طول هر شاخه ۱۲ متر است. میلگرد به دو صورت کلاف و شاخه ای به فروش میرسد که در صورتی هر شاخه دوازده متر طول خواهد داشت.

وزن شاخه میلگرد

جالب است بدانید که وزن هر شاخه میلگرد کارخانه های مختلف با هم تفاوت دارد. این تفاوت احتمالا در ترکیبات فولاد به کار رفته در این میلگردهاست. در ادامه تفاوت‌های وزن میلگرد های کارخانه مختلف بررسی خواهد شد.

وزن مخصوص میلگرد

ابتدا باید بدانید که وزن مخصوص چیست و چه تفاوتی با چگالی دارد ؟

 • آنچه به عنوان چگالی به صورت عددی ثابت شناخته می‌شود، جرم واحد حجم است.
 • آنچه به عنوان وزن مخصوص شناخته می‌شود ، وزن واحد حجم است.
 • برای محاسبه وزن هر جسم، جرم را در شتاب جاذبه ( ۹.۸ که معمولا ۱۰ در نظر میگیرند ) ضرب می‌کنیم
 • بنابراین وزن مخصوص میلگرد یا همان وزن میلگرد در واحد حجم به متریال ساخت آن وابسته است.

چگالی و وزن مخصوص موارد پر کاربرد در صنعت فولاد در ادامه بررسی شده:

 • چگالی آهن : ۷/۸۶ – وزن مخصوص آهن : ۷۸/۶
 • چگالی استیل : ۷/۸۴ – وزن مخصوص استیل: ۷۸/۴
 • چگالی آلومنیوم : ۷/۲ – وزن مخصوص آلومینیوم : ۷۲/۰۰
 • چگالی گالوانیزه : ۷.۸۶ – وزن مخصوص گالوانیزه : ۷۸.۶
 • چگالی مس : ۸.۹۶ – وزن مخصوص مس : ۸۹.۶
 • چگالی برنج : ۳.۱۲ – وزن مخصوص برنج : ۳۱.۲
 • چگالی تیتانیوم : ۴.۵۰ –  وزن مخصوص تیتانیوم : ۴۵
 • چگالی کروم : ۷.۱۵ – وزن مخصوص کروم : ۷۱.۵
 • چگالی منگنز : ۷.۲۱ – وزن مخصوص منگنز : ۷۲.۱
 • چگالی نیکل : ۸.۹۶ – وزن مخصوص نیکل : ۸۹.۶
 • چگالی روی : ۸.۹۰ – وزن مخصوص روی : ۸۹
 • چگالی نقره : ۱۰.۴۹ – وزن مخصوص نقره ۱۰۴.۹
 • چگالی قلع سفید : ۷.۲۶ – وزن مخصوص قلع سفید : ۷۲.۶
 • چگالی قلع خاکستری ۵.۷۶ – وزن مخصوص قلع خاکستری : ۵۷.۶

وزن واحد طول میلگرد

به توجه به اینکه طول شاخه میلگرد ۱۲ متر است، وزن یک متر میلگرد با تقسیم وزن به دست آمده به ۱۲ محاسبه خواهد شد. در ادامه وزن میلگردها در هر متر بررسی شده است:

وزن هر متر میلگرد

وزن هر متر میلگرد بر اساس وزن استاندارد جدول اشتال در جدول زیر آمده است:

سایز میلگرد وزن هر متر (kg/m)
8 0.395
10 0.617
12 0.888
13 1.04
14 1.21
15 1.39
16 1.58
18 2
19 2.23
20 2.47
22 2.98
25 3.85
28 4.83
32 6.31
36 7.99

وزن میلگرد ۸

محاسبه وزن میلگرد ۸: منظور از میلگرد ۸، در واقع قطر میلگرد بوده که ۸ میلی متر در نظر گرفته شده است. ما برای محاسبه مساحت میلگرد به شعاع نیاز داریم، پس قطر تقسیم بر ۲ خواهد شد تا شعاع به دست آید. به علاوه، همان طور که گفته شد، چگالی بر حسب گرم بر سانتی متر مکعب است. بنابراین باید مقادیر را به سانتی متر تبدیل کنیم.

در واقع قطر میلگرد را بر ۲ تقسیم کرده تا شعاع آن به دست آید و سپس مقدار به دست آمده را که برابر با ۴ میلی متر می باشد، تبدیل به سانتی متر می نماییم. یعنی شعاع میلگرد برابر با ۰/۴ سانتی متر در نظر گرفته می شود. حال با این مقدار به سراغ محاسبه مساحت میلگرد می رویم.

وزن میلگرد ۸

برای محاسبه وزن باید ابتدا مساحت مقطع محاسبه شود:

0.4×۰.۴×۳.۱۴ = ۰.۵۰۲۴ سانتی متر مربع مساحت مقطع میلگرد است.

محاسبه حجم میلگرد ۸

برای محاسبه حجم میلگرد، مساحت آن در طول میلگرد ضرب می شود که طول میلگرد بر اساس استاندارد ۱۲ متر یا همان ۱۲۰۰ سانتی متر در نظر گرفته می شود:

۰.۵۰۲۴×۱۲۰۰ = ۶۰۲.۸۸ سانتی متر مکعب حجم میلگرد است.

محاسبه وزن میلگرد ۸

چگالی فولاد ۷.۷۱۵ (گرم بر سانتی متر مکعب) است پس وزن میلگرد ۸ برابر است با :

۶۰۲.۸۸×۷.۷۱۵= ۴۶۵۱.۲۱۹۲ گرم

مقادیر بر حسب کیلوگرم بیان می شود، بنابراین آنچه در جداول می بینید رقمی در حدود ۶۵۱/۴ (یعنی ۲۱۹۲/۴۶۵۱ تقسیم بر ۱۰۰۰) است.

وزن میلگرد ۱۴

اگر معیار وزن را از جدول اشتال استخراج کنیم، وزن میلگرد استاندارد باید چیزی حدود ۱۴.۵۲ کیلوگرم باشد. برخی کارخانه کمتر از این وزن میلگرد۱۴ تولید میکنند و برخی بیش از این وزن. در این بخش کارخانه هایی مرور شده که کمتر از وزن استاندارد اشتال ، میلگرد ۱۴ تولید میکنند.

وزن هر شاخه میلگرد ۱۴ ( سبک وزن )

کارخانه های زیر میلگردهای سبک تر از استاندارد اشتال تولید می‌کنند. در ادامه حدول وزن هر کدام مرور شده است.

وزن سبک :  سیرجان حدید ،  فولاد اردبیل ،   جهان فولاد غرب ،  راد همدان ، هشترود کاوه تیکمه داش /  ظفر بناب ،  قائم  ،/ امیرکبیر خزر ، حسن رود ،  آناهیتا گیلان ،  نیک صدرای توس ،  شاهین بناب ، آذر فولاد امین ،  کیان ابهر ، آریان فولاد ، کیان کاشان ،  روهینا ، جهان فولاد سیرجان ، نیشابور ،  بافق ، ابرکوه ،  سیادن ابهر ،  ارگ تبریز ،  فایکو ،  میانه

وزن یک شاخه میلگرد ١۴ ( سنگین )

در جدول زیر وزن میلگرد ١۴ سبک تر از استاندارد اشتال ارائه شده است:

وزن میلگرد ۱۴ کارخانه وزن میلگرد ۱۴ کارخانه وزن میلگرد ۱۴ کارخانه وزن میلگرد ۱۴
۱۱.۵ ظفر بناب ۱۳.۶ آذر فولاد امین ۱۳.۹ ابرکوه ۱۴.۵
۱۲.۵ قائم ۱۳.۷ کیان ابهر ۱۳.۹ سیادن ابهر ۱۴.۵
۱۳ امیرکبیر خزر ۱۳.۷ آریان فولاد ۱۴ ارگ تبریز ۱۴.۵
۱۳.۵ حسن رود ۱۳.۸ کیان کاشان ۱۴ فایکو ۱۴.۵
۱۳.۵ آناهیتا گیلان ۱۳.۸ روهینا ۱۴.۲ میانه ۱۴.۵
۱۳.۵۶ نیک صدرای توس ۱۳.۸ جهان فولاد سیرجان ۱۴.۲ نیشابور ۱۴.۲
۱۴.۵ شاهین بناب ۱۳.۸۸        

وزن یک شاخه میلگرد ١۴ ( سنگین )

برخی کارخانه های تولید میلگرد، اقدام به تولید میلگرد۱۴ با وزنی بالاتر از وزن استاندار جدول اشتال کردند. این کارخانه ها در لیست زیر ارائه شده است:

وزن شاخه میلگرد۱۴ سنگین : بافق ، ابرکوه ،  سیادن ابهر ،  ارگ تبریز ،  فایکو ،  میانه ، آذر گستر سدید ، بردسیر کرمان ، ذوب آهن اصفهان ،  زاگرس ،  فولاد گلستان ،  پرشین فولاد ،  هیربد ،  آریا ذوب  ، قزوین ،  اهواز ،  دماوند ،  کویرکاشان

وزن میلگرد ۱۴ آجدار (سنگین)

کارخانه وزن میلگرد ۱۴ کارخانه وزن میلگرد ۱۴ کارخانه وزن میلگرد ۱۴
 بافق ۱۴.۵ آذر گستر سدید ۱۴.۵۲  آریا ذوب ۱۴.۵۲
ابرکوه ۱۴.۵  بردسیر کرمان ۱۴.۵۲  قزوین ۱۴.۵۲
 سیادن ابهر ۱۴.۵ ذوب آهن اصفهان ۱۴.۵۲  اهواز ۱۵
 ارگ تبریز ۱۴.۵  زاگرس ۱۴.۵۲  دماوند ۱۵
 فایکو ۱۴.۵  فولاد گلستان ۱۴.۵۲  کویرکاشان ۱۵.۲۴
 میانه ۱۴.۵  پرشین فولاد ۱۴.۵۲  هیربد ۱۴.۵۲

 هر شاخه میلگرد۱۴ چند کیلو است ؟

برای سفارش میلگرد لازم است که وزن تولیدات هر کارخانه به صورت مجزا بررسی شود. زیرا وزن میلگرد هر کارخانه با دیگر متفاوت است. جداول ارائه شده با جزئیات وزن تمامی کارخانه های ایران را مرور کرده است. وزن میلگرد ۱۴ برای هفت کارخانه معتبر به شرح زیر است:

 1. وزن میلگرد ۱۴ میانه : ۱۴.۵ کیلوگرم
 2. وزن میلگرد ۱۴ اصفهان : ۱۴.۵۲ کیلوگرم
 3. وزن میلگرد ۱۴ نیشابور : ۱۴.۲ کیلوگرم
 4. وزن میلگرد ۱۴ بناب : ۱۳.۸۸ کیلوگرم
 5. وزن میلگرد ۱۴ زاگرس : ۱۴.۵۲ کیلوگرم
 6. وزن میلگرد ۱۴ گلستان : ۱۴.۵۲ کیلوگرم
 7. وزن میلگرد ۱۴ قائم : ۱۳.۷ کیلوگرم

وزن میلگرد ۱۰

کاربردهای گسترده ای در صنعت ساختمان دارد. قیمت گذاری این میلگرد در مقایسه با میلگرد بزرگتر از ۱۴ متفاوت است. برای محاسبه قیمت هر شاخه میلگرد ۱۰ لازم است وزن آن را بدانید. در این بخش وزن میلگرد ۱۰ در مقایسه با استاندارد جدول اشتال بررسی شده است.

وزن میلگرد ۱۰ ( سبک وزن)

را میتوان برای فونداسیون به کار برد. برای میلگردهای ساده نیز امکان استفاده از قطرهای بالای ۱۲ میلیمتر وجود دارد. اما این میلگرد به عنوان میلگرد اصلی در اسلی و ستون به کار نمی رود. از میلگرد ۱۰ اغلب به منظر ایجاد شرایط توزیع نیرو استفاده می کنند. میتوان این میلگرد را به عنوان میلگرد ثانویه به کار برد. همچنین بهترین گزینه برای دورپیچ دور ستون دایره ای است.  وزن میلگرد ۱۰ تولیدی کارخانه ها تفاوت اندگی دارد که در نهایت بر قیمت هر شاخه موثر است.

کم وزن ترین میلگرد ۱۰ موجود در بازار را با نام میلگرد ظفر بناب میشناند. میلگردهای حسن رود با وزن ۶.۹ در دسته سبک ترین‌های دارند. میلگرد حسن رود و آذر فولاد و آریان فولاد و فولاد اردبیل ۷ کیلو وزن دارند. میلگردهای شاهین بناب را نیز به وزن ۷.۰۷ در دسته میلگردهای سبک قرار می‌گرد.

وزن میلگرد کیلوگرم
اشتال میلگرد نمره ۱۰ ۷.۴۰۴
ظفر بناب ۶.۲
حسن رود ۶.۹
آذر فولاد امین ۷
د آریان فولاد ۷
فولاد اردبیل ۷
شاهین بناب ۷.۰۷

وزن میلگرد۱۰ ( سنگین وزن )

پوشش در انتقال نیرو نقش مهمی ایفا می‌کند. پوشش بتن میلگرد کناری نمره ۱۰ حدود ۳۰ میلیمتر و پوشش بتن میلگرد داخلی قطر ۱۰ حدود ۲۵ میلیمتر است. در مناطق مرطوب خوردگی بیشتر است. بنابراین نیاز است که قطر پوشش به ۵ سانتی‌متر افزایش پیدا می‌کند. بالا بودن وزن هر شاخه میلگرد به معنای آن است که قیمت هر شاخه افزایش پیدا می‌کند. کارخانه‌هایی که میلگرد سنگین تولید میکنند شامل موارد زیر است.

سنگین ترین میلگرد مربوط به بافق یزد است. علاوه بر این میلگرد پارس آرمان و کویر کارشان و سیرجان حدید وزن بالایی دارند. میلگردهای کیان کاشان و فایکو و سیادان ابهر با وزن میلگرد ١٠ به میزان ۷.۵ و ۷.۴۴ کیلو، در دسته وزن های سنگین قرار گرفتند.

وزن میلگرد نمره ۱۰ (وزن های میانی)

مقدار استاندارد جدول اشتال برای برابر با ۷.۴۰۴ کیلوگرم است. میلگردهای اغلب کارخانه‌ها حوالی همین وزن هستند. به طور مثال میلگردهای

وآذر گستر سدید ، بردسیر کرمان ، زاگرس ، فولاد گلستان و جهان فولاد غرب و ابرکوه و پرشین و فولاد ، آریا ذوب و قزوین دقیقا وزنی برابر با جدول اشتال دارند.

وزن میلگرد ۱۰ آجدار

در جدول زیر وزن تمامی میلگردهای قطر ۱۰ ارائه شده است:

وزن میلگرد کیلوگرم
اشتال ۷.۴۰۴
ظفر بناب ۶.۲
حسن رود ۶.۹
آذر فولاد امین ۷
آریان فولاد ۷
فولاد اردبیل ۷
شاهین بناب ۷.۰۷
جهان فولاد سیرجان ۷.۲
کیان ابهر ۷.۲
کاوه تیکمه داش ۷.۲۸۶
روهینا ۷.۳
هیربد ۷.۳۹
 ذوب آهن اصفهان ۷.۳۹۲
وآذر گستر سدید ۷.۴
بردسیر کرمان ۷.۴
وزن میلگرد بافق ۷.۴
زاگرس ۷.۴
فولاد گلستان ۷.۴
جهان فولاد غرب ۷.۴
ابرکوه ۷.۴
پرشین فولاد ۷.۴
آریا ذوب ۷.۴
قزوین ۷.۴
سیادن ابهر ۷.۴۴
فایکو ۷.۵
کیان کاشان ۷.۵
سیرجان حدید ۷.۷
کویرکاشان ۷.۹۸
پارس آرمان شفق ۸

وزن میلگرد ۱۲

وزن و مقایسه با جدول اشتال در جدول زیر آمده است. در بسیار از موارد از میلگرد ۱۰ به عنوان میلگرد معیار استفاده می‌کنند زیرا وزن میلگرد ۱۲ آن در جدول اشتال ۱۰ کیلوگرم در نظر گرفته شده است. میلگردهای ۱۲ برای به کار بردن در پایه تیر بناسب است. این میلگرد در اغلب کاربردهای مهندسی عمران امکان استفاده دارد و محدودیت کاربردی کمی دارد.

کارخانه کیلوگرم
اشتال ۱۰
سیرجان حدید ۸.۵
راد همدان ۹.۵
شمس تهران ۹.۵
جهان فولاد غرب ۹.۹
حسن رود ۱۰
آریان فولاد ۱۰
نیک صدرای توس ۱۰
کیان کاشان ۱۰
آناهیتا گیلان ۱۰.۰۲
آذر فولاد امین ۱۰.۱۳
کاوه تیکمه داش ۱۰.۱۸
شاهین بناب ۱۰.۱۹
ظفر بناب ۱۰.۲
روهینا ۱۰.۳
وزن میلگرد کیان ابهر ۱۰.۳
جهان فولاد سیرجان ۱۰.۴
اهواز ۱۰.۵
قائم ۱۰.۶
فایکو ۱۰.۶
هیربد ۱۰.۶۵
ذوب آهن اصفهان ۱۰.۶۵۶
آذر گستر سدید ۱۰.۶۶
بردسیر کرمان ۱۰.۶۶
زاگرس ۱۰.۶۶
فولاد گلستان ۱۰.۶۶
ابرکوه ۱۰.۶۶
پرشین فولاد ۱۰.۶۶
آریا ذوب ۱۰.۶۶
قزوین ۱۰.۶۶
سیادن ابهر ۱۰.۶۸
بافق ۱۰.۷
امیرکبیر خزر ۱۰.۷
سپهر ایرانیان ۱۱
کویرکاشان ۱۱.۲

وزن میلگرد۱۲ ( سبک )

چهار کارخانه در ایران میلگردهایی تولید می‌کنند که وزن کمتری از جدول اشتال دارند. کارخانه سیرجان حدید و راد همدان و شمس تهران و همچنین جهان فولاد غرب به ترتیب ۸.۵ ، ۹.۵ ، ۹.۵ و ۹.۹ است.

از میلگرد به عنوان میلگرد ستون در مقاطع مستطیلی نمی توان استفاده کرد. در مورد مقاطع مربعی یا دایره‌ای امکان استفاده از این میلگرد وجود دارد. از در پی و فونداسیون نیز کاربرد دارد.

وزن هر شاخه میلگرد ۱۲ (برابر جدول اشتال)

وزن هر در جدول اشتال ۱۰ کیلوگرم در نظر گرفته شده است. کارخانه حسن رود ، آریان فولاد ، نیک صدرای توس و کیان کاشان معادل همین وزن تولید میکنند. برای تعیین قیمت هر شاخه میلگرد ۱۰ لازم است قیمت هر کیلو میلگرد اعلام شده را در ۱۰ ضرب کنید تا قیمت هر شاخه حاصل شود.

وزن میلگرد ۱۲ اجدار ( سنگین )

وزن آجدار سپهر ایرانیان ۱۱ کیلوگرم و کویر کاشان ۱۱.۲ است. وزن میلگرد ۱۰ آجدار ۱۲ متری کارخانه های سیادان ابهر و بافق یزد و امیرکبیر خزر نیز بیش از جدول اشتال است. پوشش بتن میلگردهای کناری ۱۲ حدودا ۳۶ میلمتر است. برای میلگردهای داخلی نیز این پوشش حدود ۳۰ میلیمتر است. در مناطق مربوط قطر پوشش باید افزایش پیدا کند و این پوشش تا ۶ سانتی متر ضخیم تر می شود.

وزن میلگرد ۱۶

کاربردهای گسترده ای دارد. تقاضا برای این میلگرد بالاست. از این میلگرد در پل سازی به وفور استفاده می‌شود. برای دیوارهای حامل و به عنوان میلگرد تقویت کننده در صنایع و ساختمان سازی از این میلگردها به وفور استفاده می‌شود. دیوارهای حائل و کیسون ها کاربرد اصلی این میلگرد است. استفاده از آن در اسلب و راه سازی بسیار متداول است. در ساخت اسکله از این میلگرد استفاده می‎‌شود. انواع دیوارها و ستون‌ها امکان استفاده از را خواهد داشت.

وزن میلگرد ۱۶

اغلب تولید شده در کارخانه ها از وزن استاندارد اشتال سبک تر هستند. کارخانه‌های معروفی مانند کاوه تیکمه داش ، راد همدان ، ظفر بناب و آناهیتای گیلان و .. از جمله کارخانه هایی هستند که وزن هایی پایین تر از وزن هر شاخه استاندارد اشتال تولید میکنند.

وزن میلگرد ١۶ ( برابر جدول اشتال)

وزن استاندار اشتال برای هر شاخه میلگرد ۱۶ برابر ۱۸.۹۶ کیلوگرم است. در واقع یک شاخه دوازده متری از این میلگرد حدود ۱۹ کیلو باید وزن داشته باشد. کارخانه های زیر دقیقا وزنی برابر استاندارد تولید می‌کنند:

 • زاگرس فولاد گلستان
 • بردسیر کرمان
 • ذوب آهن اصفهان
 • آذر گستر سدید

وزن هر شاخه میلگرد ۱۶ (سبک تر از استاندارد اشتال)

حدود ۲۵ کارخانه تولید کنندهدر ایران ، هر شاخه میلگرد این قطر را سبک تر از استاندارد اشتال تولید می کنند. این کارخانه‌ها شامل موارد زیر است:

اشتال سیرجان حدید جهان فولاد غرب  دماوند  ظفر بناب راد همدان  فولاد اردبیل  قائم
۱۸.۹۶ ۱۵.۵ ۱۶.۵ ۱۷.۱۸ ۱۷.۳ ۱۷.۵ ۱۷.۵ ۱۷.۵

 

اشتال  هشترود  کاوه تیکمه داش  حسن رود  آریان فولاد  نیک صدرای توس  کیان کاشان امیرکبیر خزر
۱۸.۹۶ ۱۷.۵ ۱۸ ۱۸ ۱۸ ۱۸ ۱۸ ۱۸

 

اشتال  آناهیتا گیلان کیان ابهر  آذر فولاد امین شاهین بناب  روهینا  ارگ تبریز  جهان فولاد سیرجان
۱۸.۹۶ ۱۸.۰۱ ۱۸.۱ ۱۸.۱۳ ۱۸.۲۹ ۱۸.۵ ۱۸.۵ ۱۸.۷

وزن یک شاخه میلگرد ۱۶ (سنگین تر از استاندارد اشتال)

برخی کارخانه ها میلگردهایی تولید میکنند که بیش از  18,96 وزن دارند. کارخانه بافق یزد ، فایکو ، میانه ، کرمان ، شاهرود ، کویر کاشان و اهواز سنگین ترین بازار را تولید می‌کنند.

اشتال ابرکوه  پرشین فولاد هیربد آریا ذوب  قزوین  بافق
۱۸.۹۶ ۱۸.۹۶ ۱۸.۹۶ ۱۸.۹۶ ۱۸.۹۶ ۱۸.۹۶ ۱۹

 

اشتال فایکو  میانه  کرمان شاهرود کویرکاشان  اهواز
۱۸.۹۶ ۱۹ ۱۹ ۱۹ ۱۹.۵ ۱۹.۸۱ ۲۰

وزن میلگرد ۱۶ فایکو

میلگردهای کارخانه فایکو در قطر ۱۶ جز معدود میلگردهایی است که سنگین تر از وزن اشتال تولید می شود. وزن این میلگرد ۱۹ کیلو گرم است. کارخانه فایکو از نظر کیفیت و استاندارد یکی از بهترین کارخانه های ایران است.

وزن میلگرد ۱۶ زاگرس

وزن میلگرد ۱۶ زاگرس دقیقا برابر استاندارد اشتال است. اغلب تولیدات این کارخانه استانداردهای سختگیرانه ای دارند که از نظر ابعاد و وزن دقیقا مشابه با آنچه پیمانکار سفارش میدهد باشد. میلگردهای زاگرس را میتوان یکی از استانداردترین میلگردهای ایران دانست.

وزن میلگرد ۱۶ چقدر است  ؟

به طور کلی میلگردهای قطر ۱۶ بین ۱۸ تا ۱۹ کیلوگرم وزن دارد. کارخانه‌های معدودی مانند ظفر ، راد ، قائم و … کمتر از ۱۸ و کارخانه هایی مانند میانه و فایکو و شاهرود و کویر کاشان میلگردهایی بیش از ۱۹ کیلوگرم تولید میکنند.

استانداردهای محاسبه وزن میلگرد

توجه داشته باشید که برای محاسبه وزن میلگرد معمولا بر اساس آیین نامه ها و استانداردهای داخلی هر کشور اقدام می شود. به طور مثال در ایران استاندارد مربوط به محاسبه وزن هر شاخه میلگرد در برندهای ایرانی است. استانداردهای بین المللی پذیرفته شده نیز می تواند برای محاسبه وزن، کاربرد داشته باشد. یکی از این استانداردهای مهم که در ایران نیز کاربرد دارد استاندارد DIN مربوط به کشور آلمان است. در مورد میلگرد و فولاد باید مقادیر را در DIN 488 یافت. علاوه بر استانداردهای آلمان، استاندارد کشور روسیه نیز از دیرباز در ایران کاربرد داشته است و برخی تولیدی ها از این استاندارد برای تولید میلگردها بهره بردند.

 

علاوه بر این سه استاندارد که در ایران نیز مورد استفاده قرار می گیرند، در بازارهای بین المللی می توان استاندارد آمریکا را با نام ASTM دید که برای فولاد، مقادیر را می توان از آیین نامه (۳۱۸-۱۴) یافت و یا استاندارد بین المللی ISO که برای فولاد بخش (۶۹۳۵) اهمیت دارد و همچنین استاندارد ژاپن با نام JIS (G 3112)  که برای فولاد و میلگرد کاربرد خواهد داشت. تمامی این استانداردها شیوه محاسبه چگالی به خود را دارند.

فرمول محاسبه وزن میلگرد بر اساس استاندارد DIN

فرمول پایه ای که برای محاسبه وزن میلگرد وجود دارد از یک اصل ساده پیروی می کند. کافیست با تعریف چگالی آشنا باشید. چگالی برای هر ماده مقدار ثابتی بوده و بیانگر وزن در واحد حجم می باشد. به طور مثال چگالی فولاد حدودا ۷.۸ است. بر این اساس هر متر مکعب از فولاد وزنی معادل ۷۸۰۰ کیلوگرم دارد. از این چگالی برای محاسبه وزن انواع و و میلگرد استفاده می شود. حال اگر قصد محاسبه وزن هر شاخه میلگرد را داشته باشید کافیست چگالی فولاد را در حجم آن ضرب کنید تا وزن میلگرد به دست آید.

برای محاسبه حجم میلگرد، آن را یک استوانه در نظر بگیرید، بنابراین کافیست سطح مقطع را در طول آن ضرب کنید. به صورت قراردادی، طول شاخه ها را ۱۲ متر در نظر می گیرند. بنابراین تنها کافیست سطح مقطع حساب شود. مقطع میلگرد دایره ای بوده و در نتیجه سطح آن با ضرب عدد پی (۳.۱۴) در توان دو شعاع به دست می آید. با توجه به اینکه اعداد و ارقام معمولا به میلی متر در دسترس است بنابراین نیاز به تبدیل واحد خواهیم داشت.

چگالی فولاد و تبدیل واحد ها

آنچه به عنوان چگالی فولاد با رقم ۷.۸ نشان داده می شود، مقداری است که می تواند چند صدم درصدی تغییر داشته باشد و این تغییر وابسته به کارخانه سازنده آن است. بنابراین تفاوت های اندکی که در وزن میلگردها مشاهده می کنید، در واقع از تفاوت چگالی فولاد هر کارخانه نشات می گیرد. نکته دیگر در مورد واحد چگالی است. چگالی ۷.۸ را در واقع بر اساس گرم بر سانتی متر مکعب قرار می دهند. پس واحد وزنی به دست آمده به گرم است. به همین دلیل برای تبدیل به کیلوگرم باید آن را تقسیم بر ۱۰۰۰ نمود. این شیوه محاسبه وزن هر شاخه میلگرد با نام وزن در استاندارد “DIN” شهرت دارد. به منظور آشنایی با شیوه محاسبه ، در ادامه مثالی از این روش ذکر گردیده است:

محاسبه وزن میلگرد ۸

منظور از ، در واقع قطر میلگرد بوده که ۸ میلی متر در نظر گرفته شده است. ما برای محاسبه مساحت میلگرد به شعاع نیاز داریم، پس قطر تقسیم بر ۲ خواهد شد تا شعاع به دست آید. به علاوه، همان طور که گفته شد، چگالی بر حسب گرم بر سانتی متر مکعب است. بنابراین باید مقادیر را به سانتی متر تبدیل کنیم. در واقع قطر میلگرد را بر ۲ تقسیم کرده تا شعاع آن به دست آید و سپس مقدار به دست آمده را که برابر با ۴ میلی متر می باشد، تبدیل به سانتی متر می نماییم. یعنی شعاع میلگرد برابر با ۰/۴ سانتی متر در نظر گرفته می شود. حال با این مقدار به سراغ محاسبه مساحت میلگرد می رویم:

محاسبه وزن میلگرد ۸

محاسبه مساحت :

0.4×۰.۴×۳.۱۴ = ۰.۵۰۲۴ سانتی متر مربع مساحت مقطع میلگرد است.

محاسبه حجم میلگرد ۸:

برای محاسبه حجم میلگرد، مساحت آن در طول میلگرد ضرب می شود که طول میلگرد بر اساس استاندارد ۱۲ متر یا همان ۱۲۰۰ سانتی متر در نظر گرفته می شود:

۰.۵۰۲۴×۱۲۰۰ = ۶۰۲.۸۸ سانتی متر مکعب حجم میلگرد است.

محاسبه وزن :

چگالی فولاد ۷.۷۱۵ (گرم بر سانتی متر مکعب) است پس وزن آن:

۶۰۲.۸۸×۷.۷۱۵= ۴۶۵۱.۲۱۹۲ گرم خواهد بود. مقادیر بر حسب کیلوگرم بیان می شود، بنابراین آنچه در جداول می بینید رقمی در حدود ۶۵۱/۴ (یعنی ۲۱۹۲/۴۶۵۱ تقسیم بر ۱۰۰۰) است.

ساده سازی فرمول محاسبه وزن هر شاخه میلگرد:

در قسمت قبلی، جزئیات محاسبه وزن، شرح داده شد اما برای دفعات بعدی نیاز به تبدیل واحد های مکرر نیست، شما کافیست حجم میلگرد را با شعاع بر حسب میلی متر و طول بر حسب متر جایگذاری کنید و در نهایت عدد به دست آمده را که به گرم است تقسیم بر هزار کنید. در ادامه خلاصه ای از روش ساده  شده محاسبه وزن را انجام می دهیم تا با روش کار آشنا شوید.

محاسبه وزن میلگرد ۱۶:

۸۲(شعاع بر حسب میلیمتر به توان ۲) × ۳.۱۴ (عدد پی) × ۱۲ (طول قراردادی میلگرد بر حسب متر) × ۷.۸ (چگالی فولاد) = ۱۸۸۰۹ گرم = ۱۸.۸۰۹ کیلوگرم (گرم/۱۰۰۰)

می توان کار را باز هم ساده تر کرد. به این ترتیب که برای مقادیر ثابت (۱۲ متر طول، ۳.۱۴ عدد پی، ۱۰۰۰ تبدیل کیلوگرم، چگالی ۷.۸) یک عدد واحد در نظر گرفت:

وزن = ۸۲(شعاع بر حسب میلیمتر به توان ۲) × ۰.۲۹۳۹۰۴ =۱۸.۸۰۹

مقایسه وزن میلگرد ۱۶ ساخته شده در کارخانه های ایران

همان طور که گفته شد، تا حدودی تفاوت مقادیر محاسباتی در جدول وزن میلگرد وجود دارد که به عدد چگالی مورد استفاده در کارخانه ها بازمی گردد. در این بخش قصد داریم نگاهی به این تفاوت ها بیندازیم.

در جدول وزن ، مقادیر چیزی بین ۱۷ تا ۲۰ کیلوگرم است. تفاوت ها به دلیل تغییر در چگالی است. کمترین وزن، هر شاخه میلگرد ۱۶، مربوط به کارخانه میلگرد دماوند است. بیشترین وزنی که ۲۰ کیلوگرم است مربوط به میلگرد اهواز است. نزدیک ترین رقم به مقدار محاسباتی ما ۱۸.۸ مربوط به میلگرد نیشابور می باشد.

محاسبه وزن هر متر میلگرد بر اساس استاندارد ISNO 3132

استاندارد ایرانی ISNO، فرمول ساده ای برای محاسبه وزن هر متر میلگرد ارائه داده است. بر این اساس می بایست قطر بر حسب میلی متر به توان ۲ برسد و تقسیم بر عدد ۱۶۲ شود. به این ترتیب وزن یک متر میلگرد به دست می آید. به طور مثال میلگرد ۱۶ در هر متر حدود ۱.۵۸ کیلوگرم است. که در ۱۲ متر طول استاندارد میلگردها، حدود ۱۸.۹۶ کیلوگرم خواهد شد. بسیاری از کارخانه ها و فروشندگان از این روش بسیار ساده برای محاسبات استفاده می کنند.