کولتی واتور چیست ؟

کولتیواتور چیست؟

کولتیواتر (cultivator) یک واژه انگلیسی است به معنی کِشتکار، ماشین شخم‌زنی و علف هرزه کنی. کولتیواتور از جمله تجهیزات مرتبط با خاک است که بعد از مراحل اولیه خاک‌ورزی از آن استفاده می‌کنند. در حقیقت کولتیواتور بیشتر برای کار روی لایه‌های سطحی خاک است. از جمله کارهایی که با خرید کولتیواتور یا شخم زن موتور می‌توان انجام داد عبارت‌اند از:

نکته مهم: کولتیواتور دارای تیغه‌های داسی شکل هستند که در موازات هم قرار گرفته و با گردش آن خاک زیرورو شده و شخم می‌خورد. تیلر کولتیواتور از جمله دستگاه‌های سبک کشاورزی است برای همین موارد استفاده بسیاری دارد و با دلیل سبکی و کم حجم بودن بسیاری از کشاورزان این محصول را انتخاب می‌کنند.

روتیواتور چیست و چه تفاوتی با کولتیواتور دارد؟

روتیواتور نیز همان کارایی کولتیواتور را دارد با این تفاوت که روتیواتورها به‌وسیله گاردن به شفت PTO تیلر متصل شده و ازآنجایی‌که تیلر مجهز به چرخ است روتیواتور پشت آن نصب شده و کار شخم زدن را انجام می‌دهد اما کولتیواتور در قسمت جلویی تیلر نصب شده و خود به‌عنوان چرخ عمل می‌کند. معمولاً به‌خاطر وجود چرخ در تیلر، روتیواتورها گردش و دوران بالاتری دارند و می‌توانند بین 10 تا 15 سانت در عمق خاک عمل کنند. عرض تیغه‌های روتیواتور بین یک تا 3 متر است. بیشترین کاری که با روتیواتور انجام می‌دهند عبارت‌اند از:

نکته مهم: نکته‌ای که در هنگام استفاده از روتیواتور باید در نظر داشته باشید این است که روتیواتور به دلیل دوران بالا قابلیت اینکه خاک را بسیار نرم و پودری کند دارد، بنابراین برای مواقعی که نیاز است خاک به این شکل باشد باید از روتیواتور استفاده کرد و در غیر این صورت استفاده از کولتیواتور توصیه می‌شود.

انواع تیلر کولتیواتور کدام است؟

کولتیواتور و روتیواتور ابزاری است که روی یک تیلر بسته می‌شود، بنابراین تیلرها انواع مختلفی دارند که عبارت‌اند از تیلر دیزلی و بنزینی. مثلاً یک نمونه از انواع تیلر کولتیواتور کاما دیزلی است که فروش بسیار بالایی دارد؛ بنابراین در یک دسته‌بندی کلی می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

  1. کولتیواتور دستی: این کولتیواتور بدون نیاز به تیلر و موتورهای بنزینی یا دیزلی بوده و با داشتن تیغه‌های دورانی و یک دسته برای حرکت آن کار می‌کنند. با حرکت کولتیواتور دستی به سمت جلو، تیغه‌های به چرخش درآمده و کار می‌کند.
  2. کولتیواتور بنزینی: پرفروش‌ترین مدل کولتیواتور انواع بنزینی آن است که مجهز به موتورهای چهارزمانه و تک سیلندر بنزینی هستند. انواع موتورهای بنزینی مانند روبین، هوندا، لانسین و غیره را می‌توان برای این دستگاه انتخاب کرد.
  3. کولتیواتور دیزلی: این مدل نیز برای کارهای کشاورزی که نیاز به قدرت بیشتری دارد مناسب است. موتورهای دیزلی مثل کوپ و کاما روی تیلر این دستگاه نصب شده و قیمت بالاتری از مدل‌های بنزینی دارد.

قیمت کولتیواتور چقدر است؟

اگر به دنبال خرید یک کولتیواتور با قیمت مناسب هستید انتخاب اول شما کولتیواتورهای دستی است که البته کارکردن با آن‌ها سخت‌تر است و کیفیت کار قطعاً شبیه کاری که با کولتیواتورهای بنزینی یا دیزلی می‌کنید نیست. در رده بعد قیمت روتیواتور و کولتیواتور بنزینی است و بعد از آن که گران‌ترین نوع کولتیواتورها است کولتیواتور دیزلی قرار دارد. فروش کولتیواتور بنزینی بیشتر است و علت آن هم دسترسی راحت به سوخت بنزین، کارایی راحت‌تر، نحوه روشن‌کردن آسان‌تر و هزینه تعمیر و نگهداری پایین‌تر آن است

معرفی تیلر کولتیواتور

تیلر کولیتواتور یک تراکتور دوچرخ و یا یک کولتیواتور دستی است که براساس نیاز کشاورزان با قدرت‌های مختلف تولید و وارد بازار شده است. به طور کلی قدرت ارائه شده این دستگاه معادل 5 تا 9 اسب بخار است. این دستگاه دارای یک موتور است که روی شاسی چرخدار قرار گرفته و به ابزارآلاتی همچون ، پمپ ، شاسی کولتیواتو، شاسی ، شاسی دروگر و حمل بار مجهز است و با استفاده از کویلینگ بسته می‌شود.

انواع تیلر کولیتواتور

تیلر کولیتواتور که از پرکاربردترین  است، در دو نوع زیر وارد بازار شده‌اند.

موارد استفاده از تیلر کولتیواتور

این تراکتور دو چرخ در زمین‌های باغی کوچک که در آنجا حرکت و ماشین آلات کشاورزی سنگین دشوار است، بیشترین کاربرد را دارد. به همین جهت عده‌ای این دستگاه را به نام تیلر کولتیواتور باغی نیز می‌شناسند تیلر کولتیواتور برای انجام فعالیت های  زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تیلر چیست؟

یکی از ابزار آلات سبک برای انجام کارهای کشاورزی تیلر کشاورزی است. این دستگاه نیز دارای کاربردهای مختلف بسیار زیادی است. از تیلر بیشتر در زمین هایی همچون شالیزارها استفاده می شود. در بازار، تیلرهای مختلفی عرضه شده اند و از آنجا که ارزان و کوچک هستند و استفاده از آن ها آسان و کم هزینه می باشد تا حد قابل توجهی در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند. تیلر در زمین های باتلاقی و شالیزارها نیز کاربرد قابل توجهی دارند و اکثر کشاورزان استفاده از این دستگاه ها را به استفاده از سنگین ترجیح می دهند. کاربرد این دستگاه نیز همانند تیلر کولتیواتور است.

انواع تیلر

تیلرها از لحاظ نوع سوخت به سه دسته زیر طبقه بندی می‌شوند:

تیلرها دارای دو چرخ هستند اما جنس این چرخ ها ممکن است لاستیکی، آهنی پره دار و آهنی استوانه‌ای باشد. شما می‌توانید با استفاده از هندل، این دستگاه ها را راه اندازی کنید. میزان مصرف سوخت آن نیز توسط لوله شفاف نصب شده در کنار آن مشخص می شود. این دستگاه دارای دو نوع دنده می باشد که شامل دنده سنگین و دنده سبک است. در تیلرها دو نوع کلاچ نیز تعبیه شده اند که کلاچ اصلی و کلاچ فرعی نامیده می شوند.

هدف استفاده از کولتیواتور:

دستگاه های کولتیواتور عمدتا با موتور های بنزینی و دیزلی عرضه می شوند. تنها تفاوت این دو پیشرانه موارد مصرف دستگاه می باشد. به طوری که از پیشرانه های بنزینی معمولا در باغات و زمین های زراعی کوچک و از پیشرانه های دیزلی در باغات و زمین های وسیع استفاده می شود. در حال حاضر با شرایط علی قیمت بنزین در کشور ایران ، پیشرانه های دیزلی بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند. و لازم به ذکر است در موتورهای دیزلی قدرت بالاتر و مصرف سوخت بهینه تری داریم.

این پیشرانه ها با صورت استارتی و یا هندلی عرضه می شوند.

از این تراکتور دوچرخ می توان با اضافه کردن متعلقاتی کاربری آن را تغییر داد.

چه ادوات کشاورزی ای قابل استفاده با کولتیواتور می باشند؟

از پر استفاده ترین ادوات قابل استفاده با کولتیواتور می توان به شخم زن و روتیواتور اشاره کرد. بر اساس نوع کولتیواتور می توان عرض و عمق شخم متفاوتی بدست آورد. به عنوان مثال کولتیواتورهایی با حداکثر ۴۰ تیغه بیشترین عرض شخم ممکن را می توانند به وجود آورند. برای درک بهتر موضوع مثال دیگری می زنیم. به منظور شخم زنی عمق کار ۲۵ الی ۳۰ و عرض ۸۰ الی ۱۲۰ سانتیمتر و برای وجین زنی عمق ۱۰ الی ۱۵ و عرض ۱۰۰ الی ۱۵۰ سانتیمتر با افزایش و یا کاهش تیغه قابل تظنیم است.

چرخ های کولتیواتور به چه صورت است؟

با توجه به نوع کاربری و موارد مصرف کولتیواتور چرخ های متفاوتی برای این دستگاه وجود دارند:

این چرخ ها در مدل های ۸ – ۴۰۰ و ۱۰ – ۴۰۰ و ۱۲ – ۵۰۰ در بازار موجود هستند.

منبع : سایت persiadiesel

خروج از نسخه موبایل