اخبار کسب و کارفرهنگ و هنر

شرف شمس چیست؟ آنچه درباره سنگ شرف الشمس باید بدانید

انواع انگشتر شرف الشمس مردانه و زنانه

باید بدانید که منظور از انگشتر شرف شمس شرف آنلاین، خود سنگ این انگشتر نیست. بلکه شرف الشمس نام نوشته‌ی مقدسی می‌باشد که روی می‌نویسند.در این صفحه لیست قیمت خرید و خواص انگشتر شرف الشمس مردانه اصل (پسرانه) و همچنین قیمت خرید انگشتر شرف الشمس زنانه و دخترانه جهت خرید اینترنتی انگشتر عقیق شرف الشمس از فروشگاه جواهرمال موجود می باشد.

این نوشته‌ی مقدس در واقع دعایی است که به حضرت علی (ع) نسبت داده شده است. نوشتن آن آداب خاص خود را دارد. همچنین در پشت این انگشتر تصویری رمزگونه حک شده است.

شرف شمس چیست؟ آنچه درباره سنگ شرف الشمس باید بدانید

باید بدانید نشانه‌هایی که روی این انگشتر حک کرده‌اند، در روز نوزدهم فروردین و طی آدابی خاص این کار را انجام داده‌اند. این نشانه‌ها را شامل:

 • سیزده (13) نام اعظم خداوند
 • پنج (5) نام اعظم از قرآن مجید
 • چهار (4) نام اعظم از کتاب تورات
 • چهار (4) نام اعظم از کتاب انجیل

که به حروف ابجد نوشته می‌شوند، دانسته‌اند.

خواص انگشتر شرف الشمس

پیش از خرید انگشتر شرف الشمس زنانه یا مردانه از جواهربازار بهتر است از خواص این سنگ آگاهی کافی داشته باشید و سپس اقدام به خرید آن کنید.

موجب دفع فقر شده و ورود ثروت و برکت را به زندگی شخص تسهیل می‌بخشد. همچنین این سنگ بیماری‌ها را از شخص دور کرده و صاحب آن را از آسیب و گزند جانوران محافظت می‌کند.

روایات مربوط به فواید استفاده از انگشتر شرف الشمس

باید بدانید که استفاده از شرف شمس توسط ائمه بسیار توصیه شده است. به نحوی که در روایتی از امام کاظم (ع) چنین آمده که:

این انگشتر سبب راحتی در انجام کارها شده و دشواری‌ها را کنار می‌زند.

توصیه به استفاده از انکشتر شرف شمس توسط ائمه نشان دهنده‌ی اهمیت بالای آن می‌باشد. از دیگر خواص این سنگ می‌توان به افزایش رزق و روزی و همچنین افزایش برکت هم اشاره کرد.

امام صادق (ع) نیز در روایتی دیگر به یکی از خواص این سنگ اشاره کرده و آن را ایمنی در سفر دانسته‌ است.

این سنگ موجب عاقبت به خیری شده و طبق روایتی از امام علی(ع) آمده است که:

دو رکعت نمازی که با این انگشتر خوانده شود، معادل ثوابی است که از خواندن هزار رکعت بدون این انگشتر، نصیب شخص می‌شود.

انگشثرهای عقیق موجب ایمنی شخص در برابر بلایا شده و بزرگی و عزت را به شخص هدیه می‌دهند. برخی از علما دعایی که روی سنگ عقیق زرد حک شده را از علوم غریبه دانسته و به آن خواص زیادی را نسبت داده‌اند.

از دیگر خواص شرف شمس می‌توان به:

خواص معنوی

 • دفع کننده چشم زخم، بر آورده کردن آرزوها و حاجات فرد
 • ایجاد یک هاله نورانی در اطراف بدن فرد
 • ایمنی در سفر، دفع بدی‌ها، حفظ جان شخص
 • افزایش برکت و خیر و نیکی

خواص درمانی

 • درمان روح و جسم، افزایش قدرت بدنی
 • تصفیه کننده دستگاه گوارش
 • مفید برای گردش خون، لوزالمعده و پانکراس اشاره کرد

چگونه حرز شرف الشمس را رمز گشایی کنیم؟

بیان شده است که هر ساله در روز ۱۹ فروردین خورشید به مکان خاصی در آسمان میرسد و حالتی معادل با شب قدر را به وجود می آورد. در این روز خورشید در مقایسه با سایر کواکب روی زمین تسلط بیشتری دارد و آداب و رسوم خاصی برای آن روز بیان شده است. قبل از توضیح آداب و رسوم این روز لازم است با شکل های حرز شرف الشمس که بر روی نگین عقیق (بیشتر عقیق زرد) حکاکی می شود، آشنا شوید.

حرز شرف الشمس که بر روی سنگ و یا عقیق زرد حکاکی می‌شود، آداب مخصوص به خودش را دارد و برای بهره بردن کامل از خواص شرف شمس این آداب باید بطور کامل رعایت شود، این دعا از پنج اسم اعظم خدا تشکیل شده است که آن‌ها را کلمه های مبارکه «نور؛ مومن؛ رحمن؛ جمیل؛ الله» گفته‌اند و به جای نوشتن این اسم ها از پنج حرف اول این اسامی به صورت «ن.م.ر.ج.ا»  استفاده می کنند. این نقش ها دارای ۱۳ حرف است: ۴ حرف از کتاب تورات، ۴ حرف از کتاب انجیل و ۵ حرف از کتاب قرآن مجید. تصویر حرز شرف الشمس را در زیر آورد‌ه‌ایم که جزء خواص محسوب می شود. (البته حکاکی این حرز دقیقا به شکل زیر نیست و پیچیدگی های خاص خود را دارد که احتیاج به تجربه و اطلاعات بیشتری است)

حرز شرف الشمس می بایست بر روی نگین عقیق زرد رنگ حکاکی شود و اگر این گوهر در دسترس نبود، می تواند بر روی یک تکه کاغذ زرد رنگ نوشته شود تا عموم مردم بتوانند از خواص شرف شمس بهره ببرند (هرچند که توصیه اکید برای حکاکی روی عقیق زرد است چرا که هر جامدی ظرفیتی دارد.) بر روی این حرز ۵ اسم از اسامی اعظم خداوند به صورت مخصوصی نوشته می‌شود. البته حکاکی حرز شرف الشمس را هر کسی نمی تواند انجام دهد و رعایت مواردی برای داشتن خواص سنگ شرف الشمس الزامی است. نقل شده است که جهت نتیجه بهتر گرفتن از خواص سنگ شرف الشمس نویسنده این اسم های الهی باید فردی پاک و آگاه باشد و بتواند آداب نوشتن این حرز را به خوبی رعایت کند به عنوان مثال در هنگام حکاکی حرز شرف الشمس، نمی توان یک خط را دوبار حکاکی کرد.

گاهی اوقات روی این نگین کلمات نور، مومن، رحمان، جمیل و الله با خط های خاصی که برای این کار نقل شده حکاکی می‌شود. همچنین بعضی اوقات حکاکان حرز شرف الشمس به جای نوشته، از حروف ابجد استفاده می‌کنند که نشان دهنده همین اسمای الهی هستند و در حقیقت حروفی هستند که از قرآن، انجیل و تورات () گرفته شده‌اند. همچنین در بعضی موارد حکاکان به جای اینکه از اول حروف اسمای الهی استفاده کنند همان کلمات را به صورت رمزی که توسط شیخ بهایی بیان شده است استفاده می کنند.

علاوه بر شرایط گفته شده در بالا، حرز شرف الشمس دارای چند شرط دیگر است، از جمله اینکه برای بهره بردن از خواص شرف شمس این ذکر در ساعات مشخصی از روز ۱۹ فروردین ماه به نام و نیت شخص استفاده کننده حکاکی شود. همین شرط سبب شده که عده ای سودجو این ذکر با ارزش را در روز ۱۹ فروردین حکاکی نکرده و در زمان های دیگر حکاکی کنند و به فروش برسانند که دیگر این حرز شرف شمس خاصیتی ندارد. نگین های حرز شرف الشمس در صورت نیاز، در سالیان بعد دقیقا در روز ۱۹ فروردین ماه بازنویسی می‌شوند، اما بسیاری از بزرگان معتقدند هستند اگر به درستی یک بار نوشته شود نیازی به تمدید کردن نوشته نیست.

خواص شرف الشمس

، سنگ ، و و به هر شکلی که به همراه شخص باشد، برای ایمن ماندن در سفرها و دور کردن بدى ها و حفاظت جان انسان می باشد. از دیگر خواص شرف الشمس می توان به خیر و نیکى فرزندان و همچنین افزایش رزق و روزی اشاره نمود. آرامش خیال از خواص حرز شرف الشمس بوده و چشم زخم را برطرف می کند، برآورده شدن خواسته ها و آرزوها و بهبود بخشیدن برخی از بیماری های جسمی و روحی بخصوص بالابردن قدرت بدنی می باشد همچنین از خواص سنگ عقیق زرد میتوان به این موارد اشاره کرد که سبب پاک کردن و تصفیه دستگاه گوارش می شود و بر روی جذب و هضم غذا و سیستم گردش خون در بدن و چاکرای ۳ و لوزالمعده و غدد پانکراس و دیواره مربوط با این دو غدد تأثیر بسیار زیادی دارد.

دیگر خاصیت از خواص انگشتر شرف شمس

در طول سالیان گذشته و حتی امروزه انگشترها اهمیت بسیاری داشتند و علاوه بر کاربرد های زینتی که دارند از نظر اعتقادی نیز بسیار با ارزش هستند و دارای خواص زیادی می باشند. در اسلام نیز انگشتر ها و نقش ها و دعاهایی که روی آنها حک شده است اهمیت بسیاری دارند به همین دلیل افراد زیادی به دنبال تهیه انگشتر شرف الشمس و بهره بردن از خواص انگشتر شرف الشمس هستند که توصیه بسیاری شده است.

بطور کلی از خواص انگشتر شرف الشمس یا خواص گردنبند شرف الشمس زنانه و مردانه همان خواص حرز شرف شمس را میتوان استخراج کرد و هر کسی آن را نزد خود نگه دارد خداوند به واسطه ی این دعا، همیشه حافظ و نگهدار او خواهد بود و دوری از فقر افزایش روزی از مهم ترین خواص انگشتر شرف شمس می باشد. اما باید به این نکته توجه داشت که چون حرز شرف شمس معمولا بر روی عقیق زرد نوشته می شود از خواص ویژه عقیق زرد نیز بهره خواهید برد. در احادیث و روایات نیز سنت این است که برای بهره بردن از خواص انگشتر شرف شمس و بطور کلی انواع انگشتر ها با ارزش معنوی، بهتر است که در دست راست قرار گیرد.

خواص عقیق شرف الشمس از دیدگاه معصومین

البته که امید اول همه ما خداوند و اهل بیت (ع) هستند و می بایست حاجات خود را از خدا بخواهیم و در کنار آن بهره بردن از خواص سنگ شرف شمس ان‌شاءالله مفید خواهد بود. خواص شرف الشمس از دو جنبه دارای اهمیت است یکی در خواص خاص خود سنگ عقیق می باشد و دیگری در قدرت اسامی اعظم الهی که پشت نگین بعنوان حرز شرف الشمس حکاکی می شود. چندی از خواص شرف الشمس از بین بردن فقر، حفاظت جان و مال، زیاد شدن رزق و روزی، درمان برخی بیماری ها، حفاظت از گزند جانوران و ایمنی از بلایا و دشمنان و دریافت عزت و مقام می باشد.

بی شک آثار سریع و متداوم خواص سنگ شرف شمس در افزایش رزق و روزی مورد تایید همه استفاده کنندگان است و گشایش امور را به شکل کاملا مشهودی ایجاد می نماید. در ادامه مبحث تعدادی از احادیث در باب عقیق مطالعه می کنیم.

 

۱- از امام موسی کاظم (ع) در حدیثی نقل شده است که انگشتر زرد در دست کنید که سبب آسانی می باشد و در آن هیچ دشواری نباشد.
۲- پیامبر (ص) هم فرموده اند: هر شخصی که یکی ازعقیق‌ های سفید و زرد و سرخ را در دست داشته باشد جز خیر و نیکی و افزایش روزی و سلامتی ازجمیع بلا‌ ها نمی‌بیند و از شر انسان ظالم و از هر چه آدمی از آن می‌ترسد و حذر می‌کند در امان می‌ ماند.
۳- امام صادق (ع) فرموده اند: انگشتر عقیق سبب ایمنی در سفر می باشد.
۴- پیامبر اکرم (ص) فرموده اند: انگشتر عقیق در دست داشته باشید مادامی که آدم آن را با خود همراه داشته باشد اندوهی به او نمی رسد.
۵- امام صادق (ع)فرموده اند: انگشتر عقیق در دست داشته باشید که مبارک بوده و صاحب آن عاقبتش به خیر و نیکی است.
۶- پیامبر (ص) می فرمایند: هر کس که انگشتر عقیق در دست کند حاجتش برآورده خواهد شد.
۷- امام علی (ع) نیز می فرمایند: دو رکعت نماز با انگشتر عقیق بهتر می باشد از هزار رکعت بدون سنگ عقیق.”