اخبار کسب و کاراقتصادی

چرا کولر اسپیلت روی کمپرسور نمیرود

عیب یابی موتور کولرگازی دوتیکه

در صورتی که با مشکل فوق مواجه شدید، به راحتی می‌توانید با بررسی مطالبی که در این بخش شرح می‌دهیم علت را جویا شده و در بسیاری از مواقع خودتان آن را عیب یابی کنید.

 

چرا کولر اسپیلت روی کمپرسور نمیرود

 

دمای نامناسب در محیط

به نقل از pricedekho.com دمای نامناسب اتاق به عنوان علت نرفتن کولر دو تیکه روی موتور شناخته می‌شود.  در اینصورت دما به گونه‌ای است که سنسور اتاق به منظور روشن کردن کمپرسور تحریک نمی‌شود. در این حالت لازم است برای رفع این مسئله دمای کولرگازی را تغییر دهیم که در بسیاری از مواقع اینکار به رفع مشکل کمک نمی‌کند. در قدم بعدی باید هر بار سنسور را به صورت دستی تحریک کنید. به طور مثال در صورتی که دمای محیط شما 18 درجه باشد و شما کولرگازی را روشن کرده و روی عدد 20 تنظیم کنید، کولرگازی شما به راحتی روشن می‌شود. اما ممکن است موتو کولر استارت زده نشود.

قیمت کولر گازی ال جی از جمله دلایل دیگر می‌توان به تغییر حالت ناگهانی کولرگازی اشاره کرد. در اینصورت به طور مثال اگر کولرگازی ناگهان از حالت سرما به حالت گرما تغییر حالت دهد، کمپرسور روشن نمی‌شود. در این صورت حدود 15 دقیقع زمان می‌برد که موتور وارد مدار شود که این امر طبیعی نیست.

جهت مطالعه:

خراب شدن سنسور اتاق در کولرگازی

علت نرفتن کولر دو تیکه روی موتور

علت نرفتن کولر دو تیکه روی موتور در حالت دیگر، به دلیل خراب شدن سنسور اتاق است. در این حالت ممکن است سنسور اتاق خراب شده و در نتیجه سنسور از محل خود خارج شود. بنابراین تحریک کمپرسور ایجاد نمی‌شود. معمولا اگر با این مشکل مواجه شده باشید، کولرگازی به طور کامل روشن نمی‌شود چرا که سنسور خراب شده است و در نتیجه کولرگازی به طور کامل قطع می‌شود. بنابراین این موضوع می تواند یکی از علت های روشن نشدن کولرگازی باشد.

جهت مطالعه:

خراب شدن رله کمپرسور و کنتاکتور

دیگر علت نرفتن کولر دو تیکه روی موتور مربوط به خراب شدن رله کمپرسور کولرگازی و یا کنتاکتور کمپرسور است. اگر این مشکل در کولرگازی شما رخ دهد در نتیجه برق به کمپرسور نمی‌رسد. یعنی کولرگازی طی دستوراتی که صادر می‌شود، اجازه رسیدن برق به کمپرسور را نمی‌دهد. بنابراین در این صورت لازم است کمپرسور به طور کامل و به تنهایی مورد بررسی قرار گیرد. شاید کمپرسور کولرگازی سوخته باشد. در این حالت لازم است کمپرسور تست شده و توسط تعمیرکار تعویض شود.

چگونه بفهمیم کمپرسور کولرگازی سوخته است؟

برای اینکه متوجه شوید کمپرسور سوخته است یا خیر یک روش تخصصی وجود دارد. برای تست سوختگی کمپرسور ابتدا لازم است بدانید موتور کولرگازی تک فاز است یا سه فاز. برای انجام این تست کافیست روشن اتصال بدنه را انجام دهید. برای اینکار از یک مولتی متر استفاده کنید. هنگامی که مولتی متر را به سر کمپرسور و بدنه متصل می‌کنید در صورت اتصال کوتاه تشخیص می‌دهد. به صورتی که اگر کمپرسور بوق بزند، به معنای سوختن یکی از سیم پیچ‌ها و اتصال آن با بدنه است. در اینصورت کمپرسور سوخته است و نیاز به تعویض دارد. در غیر اینصورت می‌بایست مقاومت سیم پیچ‌ها بررسی شود. اگر کمپرسور سه فاز باشد باید بدانید در این نوع کمپرسور‌ها که به کمپرسور اینورتر نیز معروف هستند، اهم پایه‌ها می‌بایست یکسان باشد. در صورتی که کمپرسور از نوع تک فاز یا معمولی باشد، اهم‌ها یکسان نیستند در واقع مجموع دو اهم با اهم دیگر که اهم بزرگ تر است برابر است. اگرچه شرح این تست آسان است اما ممکن است بدون تخصص کافی نتوانید آن را انجام دهید. بنابراین بهتر است برای عیب یابی از تعمیرکار کمک بخواهید.

جام کردن کمپرسور کولرگازی

علت نرفتن کولر دو تیکه روی موتور

از دیگر علت هایی که به عنوان علت نرفتن کولر دو تیکه روی موتور و همچنین به عنوان علت نرفتن کولرگازی روی کمپرسور شناخته می‌شود، جام کردن کمپرسور است. این وضعیت معمولا زمانی رخ می‌دهد که کمپرسور با مشکلاتی اعم از مشکلات زیر مواجه شده باشد:

  • به صورت یکسره کار می‌کند.
  • موتور بدون روغن کار می‌کند.
  • از کمپرسور روغن نشتی می‌دهد.
  • کمپرسور بیش از حد داغ می‌شود.
  • گاز زیادی وارد کمپرسور شده است.
  • کولرگازی یخ زدگی دارد.

معمولا در صورت ایجاد این مشکل موتور با تمام توانی که دارد مشغول به راه اندازی است اما راه اندازی انجام نمی‌گیرد. در این حالت کمپرسور کولرگازی نیز با ولتاژ بالایی سعی در راه اندازی دارد و این روند انجام نمی‌گیرد. اگر این مشکل ادامه پیدا کند موتور با صدای بلندی کار کرده و در نتیجه اورلود صورت می‌گیرد.

جهت مطالعه:

تعمیر کولرگازی و عیب یابی آن در محل

در مطالب فوق علت نرفتن کولر دو تیکه روی موتور را برای شما شرح دادیم. بهتر است در صورت ایجاد این مشکل سریعا با تعمیرکار تماس بگیرید تا مشکل شدید تر نشود. در غیر اینصورت ممکن است به کمپرسور و موتور کولرگازی آسیب زیادی وارد شود. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم از طریق تماس با تعمیرگاه مرکزی تعمیر کولرگازی تمامی مشکلات را در مدت زمانی کوتاه رفع کنید.

 

منبع : purple.shop