اقتصادی

🔥 بازپس‌گیری ۵۰۰هکتار زمین صنعتی/۲۰هزار هکتار زمین آماده واگذاری در شهرک‌های صنعتی کشور

تیتر نیوز/سمنان معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از بازپس‌گیری ۵۰۰هکتار زمین صنعتی در کشور خبر داد و گفت: عمده این افراد کسانی بودند که با وجود تعهد خود، اقدام به ساخت واحد صنعتی و تولیدی نکرده و یا تمایل و توانایی لازم برای احداث آن را نداشتند.

علی رسولیان در حاشیه سفر به سمنان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تمرکز سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی بر این بوده که حقوق دولت را از افرادی که زمین صنعتی و عرصه ای در تحویل گرفته و در آن فعالیتی نمی کنند بازپس بگیرد. این افراد بیشتر به دنبال دلالی بوده و یا فاقد توان و ظرفیت لازم برای ایجاد واحد تولیدی و صنعتی در این اراضی صنعتی بودند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر پرونده های زیاد دیگری نیز در دستگاه قضایی برای بازپس‌گیری اراضی واگذار شده تشکیل شده از دستگاه قضایی خواست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران را در این زمینه یاری کنند.

رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: علاوه بر این ۵۰۰ هکتار، در سال گذشته نیز بالغ بر ۹۹۰هکتار دیگر از اراضی صنعتی واگذار شده که طرحی در آن به اجرا در نیامده بود بازپس گرفته شدند.

وجود ۲۰ هزار هکتار زمین صنعتی آماده واگذاری

وی از حمایت از تولیدکنندگان واقعی خبر داد و گفت: زمین های صنعتی بازپس گرفته شده به فعالان متقاضی واگذار خواهد شد.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت همچنین از آماده‌سازی بیش از ۲۰ هزار هکتار زمین صنعتی برای واگذاری به سرمایه‌گذاران و صنعتگران در سراسر کشور خبر داد و افزود: امسال در همین ارتباط بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ قرارداد واگذاری زمین در سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران امضا و در قالب آن یک هزار و ۴۷۰ هزار هکتار زمین به اشخاص حقوقی و یا حقیقی متقاضی زمین صنعتی، واگذار شده است.

رسولیان از تعهد این سازمان به ایجاد زیرساخت های لازم نظیر آب، برق، گاز، راه و…در این اراضی خبر داد و گفت: این اراضی به متقاضیان احداث واحدهای صنعتی و تولیدی واگذار خواهد شد.

رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه واگذاری ها در این سازمان شفاف‌سازی شده اضافه کرد: متقاضیان در مناطقی که زمین به اندازه کافی وجود دارد می توانند از طریق سامانه درخواست خود را ثبت و با زیرساخت ها و شرایط زمین صنعتی بدون مراجعه آشنا شوند.

توجه ویژه به طرح های توسعه ای و دانش بنیان ها

به گزارش تیتر نیوز، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در برخی مناطق و از جمله در شهرهای بزرگ کمبود زمین وجود دارد گفت: در مناطقی که امکان داشته تلاش شده که از طریق توسعه اراضی صنعتی زمینه سرمایه‌گذاری را بیش از پیش فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه واگذاری زمین صنعتی از طریق دو طریق به متقاضیان انجام می شود اظهار کرد: در مناطقی که زمین صنعتی به اندازه کافی وجود دارد متقاضی می‌تواند از طریق سامانه الکترونیکی زمین مورد نظر خود را از نقشه شهرک صنعتی انتخاب کنند.

وی اضافه کرد: در مناطقی که تقاضای زمین از میزان موجودی زمین صنعتی نیز بیشتر است این واگذاری از طریق مزایده‌های کیفی و با اولویت واگذاری زمین به فعالان اقتصادی و صاحبان صنایع هایتک و پیشرفته انجام می‌شود.

رسولیان از وجود استثناهایی در این حوزه خبر داد و گفت: به واحدهای دانش‌بنیان و آن دسته از فعالان صنعتی که به دنبال اجرای طرح های توسعه‌ای خود هستند به طور ویژه‌تر توجه و تلاش می شود که زمین مورد نیاز تحویل آنها شود.

وی با اشاره به تاکید دولت بر فعال سازی واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل گفت: با تلاش ها و حمایت های انجام شده ۱۲۵۰ واحد کاملا تعطیل را به چرخه تولید برگرداندیم. ضمن اینکه ظرفیت تولید بیش از ۱۵۰۰ واحد صنعتی که تولید آنها به زیر ۵۰ درصد رسیده بود را به بالای ۵۰ درصد رساندیم.

انتهای پیام