بین الملل

🔥 انتقاد دمشق از برگزاری کنفرانس بین‌المللی حمایت از زلزله‌زدگان بدون هماهنگی با سوریه

وزارت خارجه سوریه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، دمشق برگزاری به اصطلاح «کنفرانس بین‌المللی اهداکنندگان برای حمایت از زلزله‌زدگان سوریه و ترکیه» بدون هماهنگی یا دعوت از دولت سوریه به عنوان کشوری که این فاجعه در آن رخ داده است را محکوم می‌کند.

به گزارش تیتر نیوز، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه(سانا)، وزارت خارجه سوریه در این بیانیه افزود: این رویکرد سازمان‌دهندگان کنفرانس بروکسل و سیاسی‌کردن اقدام بشردوستانه و توسعه‌ای توسط آنها “در تداوم تحمیل اقدامات قهری غیرقانونی، غیرانسانی و غیراخلاقی خود علیه مردم سوریه از جمله کسانی که از این فاجعه آسیب دیده‌اند، نیز پدیدار شده است” و حقایق ثابت کرده است که استثنائات درباره تحریم های یکجانبه آمریکا و اروپا چیزی جز تشریفات بی‌اثر و دارای ماهیت تبلیغاتی نیست.

این وزارتخانه در ادامه بیانیه خود اشاره کرد که نیروهای آمریکایی که به شکل غیرقانونی در خاک سوریه حضور دارند، بدون درنظر گرفتن نیاز فوری زلزله‌زدگان به منابع انرژی برای راه‌اندازی پناهگاه‌ها، سیستم‌های آمبولانس، امکانات بهداشتی و خدماتی و حمل‌ونقل، به سرقت هزاران بشکه نفت سوریه و قاچاق آن به خارج این کشور ادامه می‌دهند.

وزارت خارجه سوریه تاکید کرد، پیام سوری‌ها به برگزارکنندگان این کنفرانس و شرکت‌کنندگان در آن این است که حداقل میزان بهبود اوضاع انسانی و معیشتی زلزله‌زدگان، در وهله نخست و قبل از هر چیزی مستلزم وجود اراده سیاسی صادقانه، لغو فوری و بی‌قید و شرط سیاست‌های مجازات دسته جمعی تحمیل شده بر مردم سوریه، حمایت از تلاش‌های دولت دمشق و نهادهای ملی آن برای بهبود اقتصادی و بازسازی کشور است.

بنا بر این گزارش، اورسولا فون‌در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی اهداکنندگان برای کمک به زلزله‌زدگان گفت، کمیسارای اروپا با یک میلیارد یورو ترکیه را برای بهبود اوضاع پس از وقوع زلزله حمایت خواهد کرد. همچنین بسته بعدی به مبلغ ۱۰۸ میلیون یورو را برای حمایت بشردوستانه و بازسازی فوق‌العاده‌ سوریه اختصاص خواهد داد.

انتهای پیام