اخبار کسب و کاراقتصادیعمومی

آیا واکس داشبورد خودرو باید برای هر نوع داشبوردی استفاده شود؟

انواع واکس داشبورد خودرو

قیمت واکس داشبورد نانوسان: برای اینکه بهترین واکس داشبورد خودرو را به شما معرفی کنیم، ابتدا لازم است تا یک سری ویژگی های ثابت را در نظر گرفته و سپس با توجه به نوع جنس داشبورد، واکس مورد نظر خود را پیدا و استفاده کنید.

اما مشخصه های ثابت واکس

قیمت محصولات نانو شرکت بیز: از مهمترین ویژگیها و شاخص تعیین کننده در یک واکس خوب میزان ماندگاری آن است، که چه مدت زمان و چه میزان ماندگاری را بر روی سطح رویه داشبورد خواهد داشت.

پس بهترین نوع آن محلولی است که بتواند یک لایه درخشنده را بر روی سطح رویی داشبورد به وجود آورد و معمولاً این مدت زمان طلایی فقط به ۴۸ ساعت می رسد.

ویژگی بعدی مقدار جلا دهندگی و کیفیت در جنس است که باید استاندارد و مورد تایید باشد. البته به این نکته اشاره می کنیم که هر نوع واکسی که ماندگاری بیشتری دارد از جنس بهتری برخوردار نیست.

در بعضی موارد ماندگاری بالای آن به دلیل وجود مواد نفتی و ناخالصی حل نشده در آن است که از کیفیت محصول می کاهد.

اما آنچه که باعث تفاوت در کاربری واکس داشبورد می شود، مواد استفاده شده بر روی داشبورد خودرو و در جنس ساخت آن است که گفتیم انواع آن به چهار دسته تقسیم می شوند.

چوب، فایبر گلاس یا همان پلاستیک، فیبر کربن و آلومینیوم.

اما برای انتخاب یک واکس خوب برای داشبوردی که از جنس چوب باشد؛ چون چوب سطح بسیار حساسی دارد باید از واکس های مخصوص سلولزی استفاده کنید؛ تا با ایجاد لایه ای بر روی چوب باعث درخشندگی و احیای رنگ چوب بر روی داشبورد گردد.

برای جلوه دادن و براق شدن داشبوردهای پلاستیکی از واکس مایع استفاده کنید. این واکس می تواند برای این نوع داشبوردها به شرط استاندارد بودن، مناسب باشد.

ولی اگر می خواهید لایه محافظی را که ایجاد می کنید؛ با شفافیت و درخشندگی کافی همراه باشد، می توانید از انواع واکس های ژله ای کمک بگیرید.

در مورد داشبوردهایی با فیبر کربن، باید گفت چون پلیمرهایی که در ساخت داشبوردهای فایبر گلاس و فیبر کربن یکی هستند، می توانید از همین واکس های پیشنهادی فایبر گلاس؛ یعنی محلول های واکس ژله ای استفاده کنید، تا آنچه که مد نظر شماست حاصل شود.

اما نوعی از واکس داشبورد خودرو که برای داشبوردهایی با تریم آلومینیم مناسب هستند، واکس های جامد با ویسکوزیته ی بالا هستند.

می دانید که به علت برجسته بودن قطعات آلومینیومی سطح روی آن پس از مدتی استفاده، دچار خش و خط هایی می شوند که بهتر است از واکس جامد برای آنها استفاده کنید.

روش واکس زدن داشبوردِ اتومبیل

پس از تمیز کردن و شستن داشبورد اتومبیل، آن را با یک دستمال تمیز و نرم کاملا خشک کنید.

اگر داشبورد اتومبیل شما از یک نوع جنس ساخته شده باشد، به راحتی می توانید از یک نوع واکس مناسب و مخصوص آن جنس کمک بگیرید.

اما اگر داشبورد اتومبیل شما از ترکیب چندین نوع جنس ساخته شده باشد، در این صورت شاید لازم باشد که بیشتر از یک واکس را برای خودرو تهیه کنید.

آیا واکس داشبورد خودرو باید برای هر نوع داشبوردی استفاده شود؟

معمولا واکس های مناسبی که انتخاب می شوند از نوع مایع هستند و شما به راحتی می توانید آن را بر روی قسمت های مختلف مورد نظر اسپری کنید و از یک دستمال نرم کمک بگیرید و یا با استفاده از اسفنج، داشبورد را واکس بزنید.

ولی اگر واکس انتخابی شما از نوع جامد است، آن را بر روی دستمال بمالید و سپس دستمال را به آرامی بر روی یک مسیر صاف و مستقیم بکشید و به همین ترتیب همه داشبورد را واکس بزنید.

تذکر این نکته ضروری است که اگر بر روی داشبورد خط خوردگی و خش وجود دارد، بهتر است از واکس های قوی که با پولیش مایع ترکیب شده اند استفاده کنید تا درخشندگی و جلای لازم را پیدا کند.

شاید تعجب کنید اما بعضی افراد عقیده دارند که برای جلا دادن به داشبورد بهترین ماده ای که می توان به کار برد، استفاده از وازلین است، بله وازلین این روغن ارزان و در دسترس که احتمالا هیچ ویژگی منفی هم ندارد.

ولی شاید برای همه نوع جنس داشبورد استفاده از آن صحیح نباشد.

در نظر داشته باشید استفاده از واکس های نامناسب و غیراستاندارد می تواند به داشبورد اتومبیل و درخشندگی و شفافیت آن آسیب جدی وارد کند،پس در انتخاب خود دقت کنید