بین الملل

🔥 مانورهای نظامی چین پیرامون تایوان، هشداری به حامیان استقلال تایپه

چین از امروز (شنبه) مانورهای نظامی سه روزه خود را در اطراف تایوان آغاز کرد تا نارضایتی خود را از دیدار تسای اینگ ون، رئیس‌جمهوری تایوان با رئیس مجلس نمایندگان آمریکا ابراز کند. وزارت دفاع این جزیره هم می‌گوید که با آرامش پاسخ خواهد داد.

به گزارش تیتر نیوز، به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ این رزمایش‌ها که یک روز پس از بازگشت تسای از ایالات متحده اعلام شد، پس از آنکه چین دیدار رهبر تایوان با کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در لس‌آنجلس را محکوم کرد، به‌ طور گسترده‌ای انتظار می‌رفت.

چین که تایوان را بخشی از قلمروی خود می‌داند، هرگز از استفاده از زور برای تحت کنترل درآوردن این جزیره خودگردان را منتفی ندانسته است. دولت تایوان به شدت به ادعاهای چین اعتراض دارد.

بیانیه پکن هم تنها چند ساعت پس از میزبانی چین از دیدار رهبران ارشد اروپایی منتشر شد.

فرماندهی جبهه شرقی ارتش آزادی‌بخش خلق چین اعلام کرد که گشت‌های آمادگی رزمی و تمرین‌های «شمشیر مشترک» را در اطراف تایوان آغاز کرده است و پیشتر گفته بود که این مانورها را در تنگه تایوان و در شمال، جنوب و شرق تایوان و  «براساس برنامه‌ریزی» برگزار خواهد کرد.

در این بیانیه کوتاه آمده است: این یک هشدار جدی به نیروهای جدایی‌طلب و حامی استقلال تایوان و تبانی و تحریک نیروهای خارجی است و اقدامی ضروری برای دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی به شمار می‌رود.

وزارت دفاع تایوان هم اعلام کرد که وضعیت را زیر نظر دارد و آماده‌باش بالا را حفظ کرده و برای دفاع از امنیت این جزیره «واکنش مناسبی» خواهد داشت.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد که چین از سفر تسای به آمریکا به عنوان «بهانه‌ای برای انجام تمرینات نظامی استفاده می‌کند که به صلح، ثبات و امنیت منطقه آسیب جدی وارد کرده است. ارتش با نگرشی آرام، منطقی و جدی پاسخ خواهد داد و برای دفاع از حاکمیت ملی و امنیت ملی، با رعایت اصول “حل مشکل پیش از تشدید” هشیار بوده و نظارت خواهد داشت.»

انتهای پیام