علمی و پزشکی

? واردات مجاز ۴ محصول تراریخته به کشور/ وضعیت کشت این محصولات در ایران

? واردات مجاز ۴ محصول تراریخته به کشور/ وضعیت کشت این محصولات در ایران

رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در حال حاضر چهار محصول تراریخته به صورت مجاز وارد کشور می‌شوند، گفت: میزان محصولات تراریخته در کشور محدود است و عمده محصولات غیرتراریخته‌اند.

دکتر سید حیدر محمدی در گفت‌وگو با تیتر نیوز،  درباره نحوه پایش سلامت محصولات تراریخته، گفت: سلامت مواد و فرآورده‌های تراریخته وارداتی در سازمان غذا و دارو مورد نظارت قرار می‌گیرد. یکی از فرآورده‌هایی که مردم در استفاده از آن ابهام دارند، محصولات تراریخته است. باید توجه کرد که سازمان غذا و دارو در وهله اول اجازه نداد که هر محصول تراریخته‌ای وارد کشور شود و اکنون دانه‌های روغن کلزا، پنبه دانه، ذرت و سویا به صورت تراریخته وارد می‌شوند.

وی افزود: همچنین سازمان غذا و دارو فعلا اجازه کشت این محصولات را در کشور صادر نکرده‌ است. در عین حال اعلام کردیم که باید روی همین محصولات وارداتی تراریخته هم ذکر شود که تراریخته هستند.

محمدی ادامه داد: یکی از تقلباتی که در این حوزه ممکن است انجام شود، این است که روی محصولی ذکر می‌کنند این محصول غیر تراریخته است که جنبه تبلیغاتی دارد. در حالی که میزان محصولات تراریخته ما محدود است و عمده محصولات غیرتراریخته‌اند.

رییس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: برخی کشورها کشت وسیع تراریخته را انجام می‌دهند، اما در کشور ما هنوز اجازه کشت این محصولات را هم نداده‌ایم.

انتهای پیام