فرهنگ و هنر

? پیام‌هایی برای درگذشت عباس براتی‌پور

? پیام‌هایی برای درگذشت عباس براتی‌پور

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات و دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در پیام‌هایی جداگانه درگذشت عباس براتی‌پور را تسلیت گفتند.

به گزارش تیتر نیوز، در متن پیام محمدمهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد آمده است: “در واپسین ساعات ماه رحمت الهی با کمال تاسف باخبر شدم شاعر ارجمند انقلاب و دفاع مقدس استاد عباسعلی براتی‌پور و فرزند گرامی‌شان دار فانی را وداع گفتند.

آن مرحوم که  از پیشکسوتان شعر انقلاب به شمار می‌رفت در کارنامه پربار خود، با حضور  چندین دهه‌ای در انجمن شعر حوزه هنری، تربیت‌کننده چندین نسل از شاعران امروز بود. این شاعر محبوب ادبیات انقلاب همچنین سال‌ها اجرای جلسه دیدار شاعران با رهبری عزیز انقلاب اسلامی را بر عهده داشت.

اینجانب مصیبت تلخ فقدان این شاعر دلسپرده به انقلاب را به خانواده محترم  و عموم علاقه‌مندان به شعر و  ادبیات کشورمان تسلیت گفته و در آستانه ماه شوال از خداوند متعال غفران رحمت برای آن ادیب انقلابی و فرزند گرانقدرش و همنشینی با شهیدان و امام شهیدان را مسالت می‌کنم.”

همچنین علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران در پیامی برای درگذشت عباسعلی براتی‌پور نوشته است: “متاسفانه استاد عباس براتی‌پور که از برترین شاعران، سخن‌پردازان و سخن‌سنجان عصر ما بود، دار فانی را وداع گفت. این شاعر گرانقدر از طایفه فتیان بود و دلش مرکز تجلی رمز نور. گفته‌اند که: “تجلی اشراق نور، اقبال حق است بر دل مقبلان” و همین اقبال بود که آن نور را بدل به کلماتی گرانقدر در مدح یا روایت عظمت ائمه معصومین (ع) کرد.

استاد براتی‌پور سال‌ها در کسوت مدیریت جلسات نقد و بررسی شعر در حوزه هنری به تربیت شاعران جوان نیز همت گماشت و از این جهت جامعه ادبی کشور را مدیون خود کرد. او  همچنین سال‌ها مدیریت جلسات شعر شاعران با رهبر معظم انقلاب در نیمه ماه مبارک رمضان را برعهده داشت. ای کاش خاطرات زنده‌یاد استاد براتی پور را ضبط و ثبت کرده باشند که قطعا دقایق درخشانی است از فرهنگ معاصر ایران اسلامی. 

اینجانب درگذشت و فقدان این شاعر و ادیب برجسته و اثرگذار را به خانواده مکرم ایشان و همچنین جامعه ادبی و فرهنگی کشور تسلیت عرض می‌کنم. یادش گرامی باد.”

در پیام مهدی رمضانی، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز آمده است: “استاد عباسعلی براتی‌پور، در آخرین ساعات میهمانی خدا، ماه مبارک رمضان، و در آستانه عید سعید فطر، دعوت حق را لبیک گفت و به دیدار معبود شتافت.

آن شاعر پیشکسوت اهل بیت علیهم‌السلام، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، با اینکه عمر کاری خود را در خدمت نیروی هوایی سپری کرده بود اما روح لطیفش با ادبیات و شعر گره خورده بود و از نوجوانی سرودن شعر را آغاز کرد و آثار بسیاری از او به یادگار مانده است.

اینجانب درگذشت این شاعر ارجمند را به خانواده محترم و علاقه‌مندان به شعر و ادبیات فارسی تسلیت می‌گویم و از خداوند مهربان برای آن مرحوم، هم‌نشینی با حضرات معصومین علیهم‌السلام و برای بازماندگان، صبر و سلامتی خواستارم.”

انتهای پیام