فرهنگ و هنر

? پلیس کره‌جنوبی به پردیس‌های سینمایی و توزیع‌کننده‌های فیلم حمله کرد

? پلیس کره‌جنوبی به پردیس‌های سینمایی و توزیع‌کننده‌های فیلم حمله کرد

پلیس شهر سئول روز سه شنبه گذشته به دفاتر سه اپراتور پردیس‌های سینمای و دفتر سه توزیع کننده فیلم در این کشور حمله کرد.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، با اعلام خبرگزاری نیمه رسمی یونهاپ، سخنگوی پلیس در گفتگو با رسانه‌های کره‌ای گفت: «این شش نهاد متهم هستند به اشکالتراشی برای کار شورای فیلم کره از طریق اعلام اطلاعات نادرست درباره تعداد کسانی که برای دیدن فیلم‌ها به سینما‌های این کشور می‌روند.» این حملات توسط واحد‌های ضدفساد و تحقیقات جرایم عمومی پلیس سئول صورت گرفتند.

رسانه‌های داخلی اسم شرکت‌هایی که روز سه شنبه مورد حمله پلیس واقع شدند را این گونه گزارش کرده‌اند: سینماهای زنجیره‌ای CJ CGV، مگاباکس و لوت سینما و توزیع‌کننده‌های شو باکس، لوت انترتینمنت و کیداری.

توزیع کننده‌ها و صاحبان پردیس‌های سینمایی در کره آمار فروش بلیط و درآمد حاصل از فروش بلیط‌ها را به صورت الکترونیکی برای سیستم اطلاعات گیشه شورای فیلم کره (کوبیس) ارسال می‌کنند. کوبیس نیز بعد از جمع آوری و تحلیل اطلاعات اقدام به انتشار آنلاین این اطلاعات می‌کند. شورای فیلم کره همچنین از این داده‌ها برای محاسبه مالیات سه درصدی فروش بلیط و تغذیه صندوق توسعه فیلم استفاده می‌کند.

گیشه کره جنوبی آسیب بسیار بدی از اقدامات دولت برای مبارزه با ویروس کرونا دید. این اقدامات منجر به محدود شدن ظرفیت سینما‌ها و فروش بلیط‌ها تا پایان آوریل ۲۰۲۲ شدند. سه پردیس سینمایی فوق الذکر هر یک متحمل ضرر‌های چند میلیون دلاری در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ شدند، به طوری که ضرر CJ CGV در سال ۲۰۲۰ به مبلغ ۱۸۰ میلیون دلار رسید. با کاهش هزینه‌ها و افزایش بهای بلیط‌ها این ضرر‌ها در سال ۲۰۲۱ کمتر شدند. اما چندین سینما برای همیشه تعطیل شدند و برخی سینما‌ها نیز به باشگاه‌های ورزشی و سالن‌های صخره نوردی تغییر کاربری دادند.

برای تشویق مردم به رفتن به سینماها، به جای تماشای فیلم‌ها در خانه و از طریق سینمای خانگی، شورای فیلم کره کوپن‌های یارانه بلیط ارائه کرد. در ۲۰۲۰، این شورا گفت که ۱.۳ میلیون کوپن به ارزش هر یک ۴.۷۱ دلار صادر کرده است.

امسال گیشه کره جنوبی اندکی بهتر شد. به گفته کوبیس درآند ناخالص پنج ماه اول ۲۰۲۰ چیزی در حدود ۳۶۳ میلیون دلار بود. این مقدار در مقایسه با ۲۰۲۲ یک رشد ۵۷ درصدی را تجربه کرده است. اما هنوز فاصله زیادی تا مبلغ ثبت شده در ژانویه و می ۲۰۱۹ یعنی دوران قبل از شیوع کرونا دارد.

نویسنده تحریریه مطالب هنری

با استفاده از انتخاب دقیق واژگان، تازگی و جذابیتی به نثرم اضافه می‌کنم.