حوادث

پاسپورت ایرانی چقدر قدرت دارد؟

پاسپورت ایرانی چقدر قدرت دارد؟

آفتاب نیوز:

بر اساس داده های سایت «پاسپورت ایندکس»، ایران با 53 امتیاز در رتبه 81 در کنار سودان جنوبی و اریتره قرار دارد.

در حال حاضر شهروندان ایرانی می توانند بدون ویزا به 15 کشور جهان سفر کنند و همچنین می توانند برای سفر به 38 کشور ویزای فرودگاهی دریافت کنند.

ارمنستان، جمهوری دومینیکن، گرجستان، هائیتی، عراق، قزاقستان، مالزی، میکرونزی، سورینام، ترکیه و ونزوئلا کشورهایی هستند که دارندگان پاسپورت ایرانی می‌توانند بین 14 تا 90 روز بدون ویزا سفر کنند. این مدت بستگی به شرایط کشورهای مقصد دارد.

آنگولا، آذربایجان، بولیوی، بوروندی، کامبوج، کیپ ورد، کومور، کنگو، ساحل عاج، جیبوتی، گینه استوایی، اتیوپی، گابن، گینه، گینه بیسائو، کنیا، لبنان، لسوتو، مراکش، ماداگاسکار، موزاپال، مالاوی، مالاوی، مالاوی نیجریه، عمان، پاکستان، پالائو، رواندا، ساموآ، سیرالئون، سیشل، سومالی، سریلانکا، سودان جنوبی، تیمور شرقی، توگو، تووالو، اوگاندا، زیمبابوه و قطر از جمله کشورهایی هستند که به ویزای فرودگاهی نیاز دارند. یا ویزا به ایرانی ها ایمیل می دهند.

بر اساس این رتبه بندی، ایالات متحده با امتیاز 180 (126 مقصد بدون روادید و 54 مقصد بدون روادید فرودگاهی) در صدر فهرست کشورهای دارای قدرتمندترین پاسپورت قرار دارد و پس از آن سوئد، آلمان، فنلاند، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا و هلند، لوکزامبورگ، اتریش، سوئیس و کره جنوبی (به طور مشترک در رتبه دوم)، دانمارک، بلژیک، پرتغال، نروژ، لهستان، ایرلند، بریتانیای کبیر و نیوزلند (به طور مشترک در رتبه سوم) و یونان، جمهوری چک، مجارستان ، ژاپن، کانادا، امارات متحده عربی و استرالیا (به طور مشترک در رتبه چهارم).

همچنین در فهرستی دیگر ایران در بین کشورهایی که کمترین مشکل را در ورود اتباع خارجی (دادن ویزا) دارند در جایگاه نهم قرار گرفت و به آن استقبال می گویند.

با این حال، سایت «هنلی و شرکا» ایران را در رتبه 100 در فهرست بین المللی قدرتمندترین پاسپورت های جهان قرار داده است. سنگاپور در صدر فهرست و پس از آن ژاپن قرار دارد. ایتالیا، اسپانیا، کره جنوبی، اتریش، فنلاند، لوکزامبورگ و سوئد نیز در جایگاه سوم قرار گرفتند.

تفاوت رتبه ایران در شاخص قدرت پاسپورت در این دو وب سایت احتمالاً به دلیل در نظر گرفتن متغیرهای مختلفی برای رتبه بندی است.

کارگروه خبری حوادث

نویسنده حوادث با تمرکز بر جنبه‌های سیاسی و اجتماعی رویدادها هستم. توانایی بررسی تأثیر رویدادها بر سیاست‌ها و جامعه را دارم و به خوانندگان نگاهی عمیقتر به این جنبه‌ها می‌دهم.