اخبار کسب و کارعلمی و پزشکی

درمان خانگی حساسیت به کره بادام زمینی

آلرژی به بادام زمینی می تواند باعث درد ملایم معده و جوش شده و یا ممکن است باعث مشکلات قلبی و تنفسی تهدید کننده زندگی شود. هنوز مشخص نیست چرا برخی از افراد به آلرژی بادام زمینی دچار می شوند، اما این واکنش ها ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض مقادیر کمی از پسمانده های بادام زمینی ایجاد شود. روش های درمانی برای کاهش اثرات حساسیت زا بادام زمینی بعد از بروز آنها وجود دارد، اما بهترین راه برای ایمن ماندن، جلوگیری از مصرف بادام زمینی و محصولات حاوی بادام زمینی است.

حساسیت به بادام زمینی سومین حساسیت غذایی رایج برای کودکان آمریکایی و دومین آلرژی غذایی رایج برای بزرگسالان آمریکایی است. تقریبا 2 درصد از کودکان و 0.6 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده به بادام زمینی حساسیت دارند. این آلرژی در سایر مناطق جهان به این اندازه شایع نبوده و دلیل آن مشخص نیست. حتی اگر به بادام زمینی حساسیت نداشته باشید، به احتمال زیاد با افرادی در ارتباط هستید که یک حساسیت جدی به مصرف بادام زمینی دارند. هر چه در این زمینه بیشتر اطلاعات داشته باشید، همه در امنیت بیشتری خواهند بود.

علائم آلرژی به بادام زمینی

اگرچه آلرژی به بادام زمینی تمایل دارد تا از دوران کودکی شروع شود، اما آنها می توانند در هر سنی شروع شوند. واکنش های شدیدتر معمولا از سنین کودکی شروع می شوند. در تعداد کمی از کودکان، حساسیت به بادام زمینی در دوران نوجوانی و بزرگسالی بروز می کند، و حدود 80 درصد در طول زندگی خود همچنان آلرژی به بادام زمینی را تجربه می کنند. اثرات حساسیت بادام زمینی معمولاً بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض بادام زمینی یا محصولات حاوی بادام زمینی شروع می شود. علائم معمولاً در طی چند دقیقه پس از قرار گرفتن در معرض آن شروع می شود، اما ممکن است ظاهر شدن علائم تا دو ساعت طول بکشد.

علائم آلرژی به بادام زمینی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • واکنش های پوستی مانند جوش، کهیر، اگزما
 • علائم گوارشی (GI) مانند: تهوع، درد معده، استفراغ یا اسهال
 • آب ریزش چشم، سرفه یا آب ریزش بینی

واکنش های جدی حساسیت به بادام زمینی

آلرژی به بادام زمینی می تواند باعث بروز واکنش های تهدید کننده زندگی شود. ممکن است این واکنش ها ابتدا به صورت علائم بر روی پوست، دستگاه گوارشی یا دستگاه تنفسی فوقانی ظاهر شود، یا اینکه می توانند به طور ناگهانی آغاز شوند. علائم یک واکنش تهدید کننده زندگی به بادام زمینی عبارتند از:

 • علائم دستگاه تنفسی فوقانی شامل سرفه، یا آب ریزش بینی
 • خس خس سینه
 • تورم که به  آنژیوادم نیز معروف است، که در صورت و زبان و گلو ایجاد می شود
 • ممکن است واکنش شدیدی به نام آنافیلاکسی رخ دهد و باعث ایجاد گیجی، مشکلات تنفسی، یا از دست رفتن هوشیاری شود.

احتمال بروز آنافیلاکسی در آلرژی بادام زمینی، نسبت به سایر آلرژی های غذایی بیشتر است. آنافیلاکسی یک وضعیت اورژانسی پزشکی است که نیاز به درمان سریع دارد. بیشتر مرگ و میرهای مربوط به آلرژی غذایی با مصرف بادام زمینی و آنافیلاکسی همراه است.

علل حساسیت به بادام زمینی

آلرژی بادام زمینی در اثر قرار گرفتن در معرض بادام زمینی ایجاد می شود. برخی از افراد از خوردن بادام زمینی، برخی دیگر از لمس کردن و برخی دیگر در اثر استنشاق ذرات پروتئینی ریز در هوا دچار واکنش آلرژی زا به آن می شوند. مدت طولانی پس از پاکسازی محل از بادام زمینی ها، باقی مانده آن می تواند روی سطوح یا هوا موجود باشد. شما یا فرزندتان ممکن است واکنش آلرژی زا به یک یا بیش از یک نوع از این روش های تماسی به بادام زمینی داشته باشید.

عوامل خطر آلرژی به بادام زمینی

کارشناسان مطمئن نیستند که چرا برخی از افراد به بادام زمینی حساسیت دارند. در اینجا چندین نظریه مشترک وجود دارد. ممکن است یک ارتباط ارثی وجود داشته باشد، و برای یک شخص غیرممکن نیست که اگر یکی از اعضای خانواده او به بادام زمینی حساسیت داشته باشد، او نیز به آلرژی به بادام زمینی دچار شود. پیشنهاد شده است که قرار گرفتن در معرض برخی غذاها یا محصولات خاص مستعد آلرژی به بادام زمینی است. با این حال، هیچ گونه قرار گرفتن در معرض محصول خاصی که به عنوان علت یا محرک آلرژی به بادام زمینی تأیید شده باشد، وجود ندارد.

واکنش آلرژی زا

واکنش آلرژی زا به بادام زمینی در پاسخ به پروتئین هایی که در بادام زمینی وجود دارد، رخ می دهد. بدن این پروتئین ها را به عنوان چیزی مضر تلقی می کند و شروع به یک واکنش التهابی شدید می کند. واکنش های التهابی باعث می شود که بدن به خودش حمله کند- که در نتیجه علائمی مانند جوش، خس خس سینه و ناراحتی های دستگاه گوارش به وجود می آید. روش های مختلفی برای تهیه بادام زمینی وجود دارد، و برخی از آلرژی ها به بادام زمینی ممکن است به نحوه تهیه آنها مربوط باشد. با این وجود، اگر به بادام زمینی که با یک روش خاص تهیه می شود، حساسیت دارید؛ خوردن بادام زمینی که به روش های دیگر تهیه شده نیز ایمن نیست.

تشخیص حساسیت به بادام زمینی

مشاهدات شخصی شما هنگام شناخت آلرژی بادام زمینی بسیار مهم است. اگر بعد از قرار گرفتن در معرض بادام زمینی متوجه شده اید که واکنشی مانند تورم یا آبریزش چشم دارید، احتمالاً به بادام زمینی حساسیت دارید. با این وجود، حتی پس از هر گونه واکنش، از جمله واکنش آنافیلاکسی، ممکن است مشخص نباشد که علت آنها بادام زمینی بوده است. ممکن است بادام زمینی هم در ماده غذایی و هم غیر غذایی پنهان باشد. بنابراین اگر در معرض علائمی از بادام زمینی که چندان واضح نیستند قرار گرفته اید، شناسایی آن به عنوان عامل واکنش آلرژی زا دشوار است.

یک دفتر خاطرات غذایی می تواند یک روش مناسب برای شناسایی محرک هایی باشد که باعث واکنش آلرژی زا در شما می شوند. به خاطر داشته باشید که اگر مطمئن نیستید که واکنش شما با غذا در ارتباط است، ممکن است پزشک از شما بخواهد ضایعات محیطی دیگری مانند مواد شوینده یا مکان هایی را که هر روز به آنجا می روید، ثبت کنید. همراه با دفتر خاطرات غذایی، ممکن است یک رژیم غذایی حذف کننده غذاها را نیز امتحان کنید، که در این رژیم غذایی، یک غذا را برای چندین هفته از رژیم غذایی خود حذف می کنید و واکنش های خود به آن را ثبت و ضبط می کنید. پزشک ممکن است از چندین روش برای تشخیص آلرژی به بادام زمینی برای شما استفاده کند. سابقه پزشکی دقیق بررسی شده و معاینه جسمی می شوید. علاوه بر این، ممکن است آزمایش آلرژی غذایی شوید.

آزمایش آلرژی غذایی

آزمایش آلرژی غذایی ممکن است شامل چندین روش از جمله آزمایش خون و آزمایش خراش پوستی باشد.

 • آزمایش خراش پوستی: که آزمایش خراش نیز نامیده می شود، زمانی است که پزشک شما یک آلرژن (چیزی که می تواند باعث ایجاد حساسیت شود) را بر روی پوست شما اعمال می کند تا در صورت بروز جوش یا واکنش های دیگر آن را مشاهده کند. شما می توانید بیش از یک آلرژن را به طور همزمان در چندین ناحیه روی پوست خود امتحان نمایید.
 • آزمایش خون: می تواند چندین پروتئین التهابی از جمله ایمونوگلوبولین‌، را شناسایی کند، یک پروتئین ایمنی است که معمولا باعث آلرژی می شود.

درمان آلرژی به بادام زمینی شامل حذف بادام زمینی و محصولات بادام زمینی از رژیم غذایی شما است. با این وجود، اگر در معرض بادام زمینی قرار گرفته اید، درمان هایی وجود دارد که می تواند شدت واکنش آلرژی زا شما را کاهش دهد. اگر دچار یک واکنش پوستی شده اید، ممکن است لوسیون، کرم یا داروی خوراکی برای تسکین واکنش شما تجویز شود. به طور مشابه، برای کاهش علائم دستگاه گوارشی نیز ممکن است داروهایی برای شما تجویز شود.

درمان اورژانسی حساسیت به بادام زمینی

برای واكنش آنافیلاكتیك باید فوراً درخواست مراقبت های پزشکی اورژانسی کنید. پزشک ممکن است در صورت بروز مشکل در تنفس، آنژیوادم یا سرگیجه در اثر قرار گرفتن در معرض بادام زمینی، داروی تجویز شده را نیز به شما ارائه دهد. اپی نفرین شایع ترین درمان اضطراری برای یک واکنش آنافیلاکسی است. به طور معمول تزریق اپی نفرین با استفاده از اپی پن، به سرعت می تواند برخی از قسمت های واکنش آلرژی زا را متوقف کند. اگر اپی پن برای شما تجویز شده است، مهم است که همیشه آن را با خود به همراه داشته باشید؛ زیرا ممکن است به طور غیر منتظره در معرض بادام زمینی قرار بگیرید.

به خاطر داشته باشید که قرار دادن خود به طور عمدی در معرض بادام زمینی با قصد استفاده از اپی پن، ایمن نیست؛ زیرا ممکن است آلرژی شما بسیار شدید باشد یا دارو پاسخگو آلرژی شما نباشد. در برخی از موارد، حتی بعد از استفاده از اپی پن هم ممکن است به مراقبت های پزشکی اورژانسی نیاز باشد. ممکن است شما به دلیل طولانی شدن مشکلات تنفسی، قلبی یا سایر مشکلات سیستماتیک به درمان نیاز داشته باشید. حتما با پزشک خود صحبت کنید تا در صورت بروز یک واکنش تهدید کننده زندگی به بادام زمینی، دقیقاً بدانید که چه کاری باید انجام دهید.

درمان خانگی حساسیت به کره بادام زمینی

حساسیت زدایی

ایمن درمانی برای آلرژی به بادام زمینی شامل فرآیندی از حساسیت زدایی به بادام زمینی است. این امر با قرار گرفتن در معرض مقادیر میکروسکوپی پروتئین بادام زمینی، با هدف در نهایت حذف واکنش التهابی بدن به پروتئین بادام زمینی حاصل می شود. این نوع درمان استاندارد نیست و معمولا در مطالعات پژوهشی یا در محیط دانشگاه استفاده می شود. به دلیل خطر واكنش شدید آلرژی زا، شما تنها زمانی كه تحت مراقبت های پزشكی هستید، می توانید حساسیت زدایی را انجام دهید و هرگز نباید به تنهایی حساسیت زدایی كنید.

شرایط مرتبط

آلرژی به بادام زمینی با چندین نوع آلرژی دیگر همراه است. این به عنوان یک واکنش متقاطع یا حساسیت متقابل توصیف می شود. این حالت زمانی اتفاق می افتد که پروتئین موجود در یک محصول (مانند بادام زمینی)، در محصول دیگری نیز ظاهر می شود. همچنین اگر بدن نسبت به دو پروتئین مشابه واکنش آلرژی زا داشته باشد، می تواند اتفاق بیفتد. آلرژی های آجیل درختی حدود 30 درصد از افرادی که به آلرژی بادام زمینی مبتلا هستند را تحت تأثیر قرار می دهد. آجیل های درختی شامل بادام، آجیل ماکادمیا، آجیل برزیلی، کاشو، بادام هندی، گردو، گردو آمریکایی، پسته، شاه بلوط، فندق و آجیل کاج است.

بادام زمینی نوعی حبوبات (نوعی لوبیا) است، اما آلرژی به لوبیا به همراه آلرژی به بادام زمینی نادر است. حدود 5 درصد از اشخاص با آلرژی به بادام زمینی، ممکن است به حبوباتی مانند سویا، نخود، نخودفرنگی و عدس نیز حساسیت داشته باشند. شایع ترین آلرژی مرتبط با حساسیت بادام زمینی، واکنشی به لوبیای لوپین (همچنین به آن لوپین نیز گفته می شود) است، که تقریباً 50 درصد از افراد مبتلا به آلرژی بادام زمینی را تحت تأثیر قرار می دهد. لوپین به عنوان یک میان وعده خاورمیانه ای و مدیترانه ای خورده می شود و در آشپزی و پخت و پز اروپایی نیز غیر معمول نیست.

اگرچه این ماده غذایی در ایالات متحده آمریکا کاملاً شناخته نشده است، اما به عنوان یک ماده مورد استفاده در محصولاتی با پروتئینی بالا، فاقد گلوتن و محصولات غذایی خاص رواج دارد. اگر به بادام زمینی حساسیت دارید، لزوما نیازی نیست تا از ترس ایجاد آلرژی به غذاهای مستعد واکنش متقابل، از مصرف آنها خودداری نمایید. در مورد اینکه کدام غذاها برای شما بی خطر هستند، با پزشک خود صحبت نمایید.

مقابله با آلرژی به بادام زمینی

زندگی با آلرژی به بادام زمینی می تواند استرس زا باشد، اما همیشه راهکارهایی برای مقابله با آن وجود دارد. اجتناب از بادام زمینی برای شما به ویژه در مکان هایی مانند هواپیما که در وعده های غذایی آنها موجود است، می تواند یک چالش باشد. و از آنجا که کودکان مبتلا به آلرژی بادام زمینی بیشتر وقت بیداری خود را در مدرسه می گذرانند، کنترل قرار گرفتن در معرض بادام زمینی و برنامه ریزی یک برنامه درمانی اضطراری در حالی که در مدرسه هستند، از اهمیت برخوردار است.

نحوه اجتناب از بادام زمینی

آلودگی متقابل می تواند زمانی رخ دهد که اثری از بادام زمینی در محصولاتی که در تاسیسات یکسان ساخته شده اند، یافت می شود. به دلیل این خطر، بسیاری از خانواده ها در صورتی که محصولات در تاسیساتی در تماس با بادام زمینی درست شده باشند، آن محصولات را به خانه نمی آورند. این تصمیمات تا حد زیادی با توجه به شدت آلرژی و نوع قرار گرفتن در معرض آن اتخاذ می شود.

غذاهای زیر قطعا حاوی بادام زمینی هستند

 • بادام زمینی و کره بادام زمینی
 • آجیل های زمینی
 • آجیل های مخلوط
 • آجیل های مصنوعی (مانند Nu-Nuts)
 • پودر بادام زمینی
 • روغن بادام زمینی پرس سرد، عصاره روغن بادم زمینی و روغن حاصل از بادام زمینی

غذاهای وارداتی که حاوی گیاه هیدرولیز شده یا پروتئین گیاهی هستند، ممکن است حاوی روغن بادام زمینی باشند. شرکت های تولید مواد غذایی در ایالات متحده و کانادا موظف به درج منبع این مواد در فهرست غذایی هستند، اما در برخی از غذاهای وارداتی ممکن است این اطلاعات درج نشده باشد.

ترکیبات بادام زمینی ممکن است در غذاها یا موارد غیر غذایی دیگر مانند مواد زیر پنهان شده باشد:

 • روغن: روغن بادام زمینی بسیار تصفیه شده احتمالاً برای بیشتر مبتلایان به آلرژی بادام زمینی بی خطر است، اما روغن با پرس سرد ممکن است حاوی مقادیر بالاتری از پروتئین بادام زمینی باشد. در استفاده از روغن های بسیار تصفیه شده دقت کنید و از نوع و منبع روغن آن قبل از مصرف مطمئن شوید.
 • دستورهای پخت غذای بین المللی: روغن بادام معمولا در سرخ کردن های زیاد و پخت غذاهای آسیایی کاربرد دارد. بادام زمینی در آشپزی تایلندی، چینی و اندونزیایی تقریباً همه گیر است. آنها همچنین در غذاهای آفریقای غربی و آمریکای جنوبی رایج هستند.
 • لوازم آرایشی و کرم ها: روغن بادام زمینی (با عنوان روغن آراکیس) ممکن است در لوازم آرایشی، داروها، کرم ها و محصولات موضعی یافت شود.
 • گرم کردن بادام زمینی یا کره بادام زمینی می تواند پروتئین هایی را در هوا پخش کند که می تواند برای افرادی که به بادام زمینی حساسیت دارند، ایجاد آلرژی کند.

از دسته بندی مواد غذایی زیر آگاه باشید، زیرا آنها ممکن است حاوی بادام زمینی باشند:

 • خوراکی های کیکی، به ویژه کوکی ها، کیک ها، کاپ کیک، بیسکوبیت های تردک
 • شکلات ها و آبنبات ها، ترد و ورقه ورقه شده
 • بستنی و انواع دسرهای یخ زده
 • سس اسپاگتی، خوراک چیلی، سوپ و غذاهای مشابه
 • نوقا و خمیر بادام
 • غلات و گرانولا
 • نوشیدنی های جایگزین پروتئین، شیک ها و فرمول ها

اگر کودک شما علائم آلرژی بادام زمینی را نشان داده است، حتما از شیر خشک کودک هایپوآلرژنیک استفاده کنید. بسیاری از تولیدکنندگان با ملاحظه در مورد آلرژی غذایی، اعلام می کنند که محصولات آنها با استفاده از مواد فاقد بادام زمینی ساخته شده است، بنابراین می توانید با انتخاب محصولات آن شرکت ها احساس اطمینان داشته باشید.

کنترل آلرژی به بادام زمینی در مدرسه

 • بچه ها کره بادام زمینی را دوست دارند و کره بادام زمینی و ساندویچ های ژله ای جزء اصلی صندوق نهار هستند. اما روغن بادام زمینی چسبنده است و می تواند سایر غذاها را آلوده کرده و در پشت میزهای ناهار، دست و یا مخازن نوشیدنی باقی بماند.
 • مدارس با روش های مختلفی که شامل ایجاد جداول ناهار جداگانه برای بچه های دارای آلرژی به بادام زمینی و ممنوع کردن بادام زمینی در کل مدرسه است، با خطر آلودگی متقاطع مقابله می کنند. آنچه به نظر می رسد بیشتر چالش برانگیز است، ایجاد تعادل در نیاز کودکان دارای آلرژی به بادام زمینی با آزادی سایر کودکان در خوردن غذاهای مورد علاقه شان است.
 • تمیز کردن باقیمانده بادام زمینی از دور میز، میز و سایر موارد نیاز به روال تمیز کردن روزانه دارد.
 • حفظ خطوط ارتباطی با معلمان و کارکنان، بهترین روش برای محافظت از کودکان مبتلا به آلرژی بادام زمینی است. اگر فرزند شما به آلرژی بادام زمینی مبتلا است، قبل از روز اول با مدرسه تماس بگیرید. در مورد برنامه ای برای ایمن نگه داشتن فرزند خود در مدرسه با پرستار و معلم مدرسه صحبت کنید. و در مورد گزینه های بدون بادام زمینی، کره بادام زمینی و ساندویچ ژله ای اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

بادام زمینی و بوسیدن

از آنجا که کره بادام زمینی چسبنده است، شخص می تواند بعد از بوسیده شدن توسط شخصی که بادام زمینی مصرف کرده است، دچار آلرژی شود. هیچ راهی برای شستن پروتئین بادام زمینی از دهان شخص وجود ندارد. نوجوانان یا بزرگسالانی که قرار عاشقانه می گذارند، قبل از بوسیدن باید در مورد حساسیت غذایی خود با شرکای خود صحبت کنند.

مسافرت هوایی با آلرژی به بادام زمینی

بسیاری از خطوط هوایی اکنون بیسکوبیت نمکی را (یا اصلا ارائه ندادن هر گونه میان وعده)، به جای بسته های کلاسیک بادام زمینی خطوط هوایی ارائه می دهند. با این حال، برخی از شرکت های هواپیمایی هنوز هم بادام زمینی توزیع می کنند. قبل از پرواز، در مورد سیاست های آلرژی هواپیمایی که قصد استفاده از آن را دارید، تحقیق کنید. برخی از آنها آماده پذیرایی از مهمان هایی با حساسیت به بادام زمینی هستند. برای رزرو پرواز بدون بادام زمینی، یا درخواست یک وعده غذایی فاقد بادام زمینی، از قبل اقدام نمایید.

هنوز درمانی برای آلرژی به بادام زمینی وجود ندارد، بنابراین کنترل گزینه درمانی مستلزم اجتناب از همه محصولات بادام زمینی و آماده شدن برای واکنش های احتمالی است. اگر تشخیص داده شد که به بادام زمینی آلرژی دارید، در صورت بروز وضعیت اورژانسی، مطمئن شوید که برای حل آن برنامه ای دارید.

کره بادوم زمینی تات نات یکی از برترین کره های موجود در فرشگاه اینترنتی تات نات است که 100% از بادام زمینی ساخته شده است و به دلیل طعم خوشمزه و خواص متنوعش، در تهیه انواع غذاها و تنقلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. خواص کره تات نات عبارتند از: منبع انرژی: این محصول حاوی مقدار زیادی کالری و چربی سالم است.

هر آنچه که نیاز دارید با بهترین قیمت از digikala.com بخرید

منبع: یوتیوب