اخبار کسب و کارعمومی

ویژگی های مهم خودرو برای خانواده ها

به نظر می‌رسد که خودروی خانوادگی باید ویژگی‌هایی متفاوت در مقایسه با بعضی خودروها داشته باشد. شاید مهم‌ترین ویژگی‌ها برای یک خودروی خانوادگی مناسب ، گنجایش بالای خودرو و کارایی اقتصادی مناسب باشد.

زیرا یک خودروی خانوادگی مناسب با داشتن این ویژگی‌های ساده هم می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های خانواده شود و هم رفاه بیشتری را نیز برای همه به همراه داشته باشد.

خودروهایی مانند ون، هاچ‌بک یا سدان و اس یو وی که این ویژگی‌های بیان شده را دارند را می‌توان به نوعی یک خودروی خانوادگی در نظر گرفت.

شاید در نظر گرفتن همین موارد است که باعث شده تا خودروهایی چون سدان‌ها و کراس‌اوورها، هم در داخل تولید شوند و هم جزء خودروهای وارداتی باشند. این خودروها به نسبت هاچ‌بک‌ها و دیگر محصولات، گزینه‌های بهتری برای یک خانواده به شمار می‌آیند.

در ادامه به بررسی ویژگی‌های یک خودروی خانوادگی مناسب و همچنین مجموعه‌ای از خودروهای خانوادگی جادار و اقتصادی که در بازار ایران وجود دارند می‌پردازیم.

دانگ فنگ اچ سی کراس

نوع اتاق خودرو : استیشن‌ واگن کوچک

قیمت خودرو : ۴۵ میلیون

طول خودرو : 4.35 متر

گنجایش سرنشینان خودرو : ۵ نفر

گنجایش صندوق خودرو : ۴۱۷ – ۱۱۰۰ لیتر

مصرف سوخت خودرو : 6.5 لیتر

ایمنی خودرو : ۳ستاره انکپ چین

این خودرو با وجود اینکه دنده اتومات بوده، ارزان نیز هست و این مورد یکی از مزیت‌های اصلی این خودرو محسوب می‌شود. قطعات این خودرو به دلیل اشتراک کامل با پژو ۲۰۶ نسبتا ارزان است و در مجموع می‌توان گفت که هزینه نگهداری پایینی دارد.

این ویژگی‌ها باعث شده تا دانگ فنگ اچ سی کراس به خودرویی مناسب برای استفاده روزمره یک خانواده متوسط تبدیل گردد.

ام جی 360

نوع اتاق خودرو : سدان متوسط اقتصادی

قیمت خودرو : ۶۵ میلیون

طول خودرو : 4.57 متر

گنجایش سرنشینان خودرو : ۵ نفر

گنجایش صندوق خودرو : ۵۱۰ لیتر

مصرف سوخت خودرو : 7.2 لیتر

میزان ایمنی خودرو : مشخص نیست

خودروی تولید داخل است و محصول مشترک چین و انگلستان است. دارای یک اتاق بزرگ و نیز یک صندوق بار حجیم است. این خودرو مورد پسند خانواده‌های پرجمعیت است و در مقایسه با خودروهایی چون بسترن یا چری دارای کیفیت بالاتری است.

 

ویژگی های مهم خودرو برای خانواده ها

لیفان 820

نوع اتاق خودرو : سدان بزرگ اقتصادی

قیمت خودرو : ۹۲ میلیون

طول خودرو : 4.86 متر

گنجایش سرنشینان خودرو : ۵ نفر

گنجایش صندوق خودرو : ۵۵۰ لیتر

مصرف سوخت خودرو : ۹ لیتر

میزان ایمنی : ۴ستاره انکپ چین

تنها رقیبی که برای وجود دارد پژو پارس اتومات است؛ که البته هم خودرویی قدیمی است و هم تا حدودی کوچک‌تر نیز است. این خودرو در ایران تقریبا فروش اقساطی شاهین خوبی نداشت.

لیفان ۸۲۰ دارای یک اتاق و صندوق بار بزرگ است و می‌تواند در مسافرت‌های طولانی برای خانواده‌های بزرگ گزینه‌ای مناسب باشد.

رنو داستر دو دیفرانسیل

نوع اتاق خودرو : اس‌یووی کوچک

قیمت خودرو : ۱۲۲ میلیون

طول خودرو : 4.31 متر

گنجایش سرنشینان خودرو : ۵ نفر

گنجایش صندوق خودرو : ۴۸۰ – ۸۰۰ لیتر

مصرف سوخت خودرو : ۷ لیتر

میزان ایمنی : ۳ تاره انکپ اروپا

شاسی ‌بلند کوچک، دارای گنجایشی بالا است و برای خانواده‌های اهل مسافرت نیز گزینه‌ای مناسب است. رنو داستر دارای فنی ساده است و هزینه نگهداری آن بالا نیست. داستر با کار فراوان و بار زیاد مشکلی ندارد.

کیا کارنز

نوع اتاق خودرو : مینی‌ون کوچک شهری

قیمت خودرو : ۱۶۷ میلیون تومان

طول خودرو : 4.52 متر

گنجایش سرنشینان خودرو : ۶ نفر

گنجایش صندوق خودرو : ۷۰۰ – ۱۱۰۰ لیتر

مصرف سوخت خودرو : 6.6 لیتر

میزان ایمنی : ۴ ستاره اروپا

کیا کارنز دارای ریل‌هایی سقفی در کنار صندوق بار بزرگ است. صندلی‌های عقب این خودرو دارای قابلیت خواباندن هستند و این ویژگی کمک می‌کند تا وسایلی بزرگ چون تلویزیون، لباسشویی و حتی یخچال را بدون استفاده از وانت جابجا نمود. این خودرو دارای گنجایشی بالاست و در سفرهای طولانی نیز کارایی بالایی دارد.

هیوندای سوناتا

نوع اتاق خودرو : سدان متوسط نیمه ‌لوکس

قیمت خودرو : ۲۰۰ میلیون تومان

طول خودرو : 4.82 متر

تعداد سرنشینان خودرو : ۵ نفر

گنجایش صندوق خودرو : ۵۰۰ لیتر

مصرف سوخت خودرو : 6.7 لیتر

دارای کیفیت ساخت بالایی است. اتاق جدید ، فرم زیبای بدنه ، دارا بودن صندوق بار بزرگ، موتور قدرمند ۱۸۱ اسبی و … از ویژگی‌های مهم این خودرو هستند.

این ویژگی‌ها باعث می‌شود تا سوناتا در مقایسه با تالیسمان، ۵۰۸، اوپتیما و کمری، یک خودروی خانوادگی مناسب برای خانواده های ایرانی باشد. این خودرو در ایران بسیار پرفروش بوده است.

هوندا سی آر وی

نوع اتاق خودرو : کراس‌اوور متوسط نیمه‌ لوکس

قیمت خودرو : ۲۵۰

طول خودرو : 4.57 متر

تعداد سرنشینان خودرو : ۵ نفر

گنجایش صندوق خودرو : ۶۴۰ لیتر/ ۱۰۰۰ لیتر

مصرف سوخت خودرو : 8.6 لیتر

از مزیت‌های اصلی این خودرو می‌توان به هندلینگ عالی آن اشاره نمود. بیشتر ایرانی‌ها چون اطلاعات زیادی در مورد این خودرو ندارند به سراغ آن نیز نمی‌روند. اما اینکه گفته می‌شود، این محصول هوندا بهترین کراس‌اوور متوسط جهان است بی دلیل نیست.

هوندا سی آر وی دارای یک موتور قدرتمند ۱۸۵ اسبی است و مصرف سوخت پایینی نیز دارد. صندوق بار این خودرو بزرگ است و مشکلی از نظر حمل بار با این خودرو وجود ندارد.

منبع: بسیار پیش آمده است که می‌بینیم خانواده‌ها تنها یک دستگاه خودرو دارند، این می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد، اما تا به حال فکر کرده‌اید که این خودروها باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند تا باعث راحتی تمام سرنشینان شود؟ نکات مهم و زیادی وجود دارد که شناسایی این ویژگی‌ها معمولا توسط بسیاری از خریداران نادیده گرفته می‌شوند. این نکات، موارد مهمی هستند که باید در هنگام خرید خودروها به عنوان یک راننده در ذهن داشته باشید.