علمی و پزشکی

اولین تماس ماهواره‌ای با گوشی سامسونگ برقرار شد!

AST SpaceMobile، شرکت فعال در حوزه‌ی ارتباط ماهواره‌ای و تحت‌حمایت اپراتور AT&T، تماس ماهواره‌ای را ازطریق شبکه‌ی 5G انجام داده است. AT&T می‌گوید این اولین‌باری است که ارتباط 5G بین یک گوشیِ اصلاح‌نشده و ماهواره‌های موجود در مدار زمین برقرار می‌شود.

ادعای AT&T در حالی مطرح شده است که هواوی چند هفته پیش هنگام رونمایی میت ۶۰ پرو گفت که این گوشی پرچم‌دار از قابلیت تماس بر بستر ماهواره پشتیبانی می‌کند. هواوی جزئیات دیگری در این زمینه ارائه نداده است.

براساس بیانیه‌ی مطبوعاتی AST SpaceMobile، در ۸ سپتامبر ۲۰۲۳ (۱۷ شهریور ۱۴۰۲) برای انجام تماس ماهواره‌ای از گوشی گلکسی S22 سامسونگ استفاده شد. کارشناسان AT&T این تماس را در ناحیه‌ای دورافتاده در هاوایی انجام دادند و فرد مقابل در مادریدِ اسپانیا بود.

AST SpaceMobile برای انتقال سیگنال تماس به مادرید از ماهواره‌ی آزمایشی BlueWalker 3 در مدار پایینی زمین و طیف 5G شرکت AT&T استفاده کرد. شرکت‌های ودافون و نوکیا و AT&T انجام‌شدن تماس ماهواره‌ای را تأیید کردند.

برای برقراری تماس ماهواره‌ای، آزمایش‌های مختلفی انجام گرفتند. AST SpaceMobile چند ماه پیش گفت که اولین تماس تلفنی ماهواره‌ای را ازطریق شبکه‌ی 2G شرکت AT&T مسیردهی کرده است. سپس نوبت به ارسال سیگنال 4G LTE ویژه‌ای از فضا رسید که گوشی‌های عادی توانایی شناسایی آن را داشتند.

شرکت‌های گوشی‌ساز در یک سال اخیر توجه ویژه‌ای به سیستم ارتباط ماهواره‌ای نشان داده‌اند. آیفون از نسل گذشته به قابلیت ارسال پیام اضطراری ازطریق ماهواره مجهز شده است؛ اما تماس ماهواره‌ای ارائه نمی‌دهد.

227227

گروه تحریریه علوم پزشکی

نوشته‌هایم به طور خلاقانه، با جذابیت و همراه با مطالعات علمی تهیه می‌شوند. هدفم جلب توجه شماست و شما را در دنیایی از اطلاعات جذاب و پر رمز و راز پزشکی به سفری هیجان‌انگیز دعوت کنم.