اجتماعی

از کوهنوردی در روزهای پایانی هفته بپرهیزید/ بارش برف و وزش باد در ارتفاعات

از کوهنوردی در روزهای پایانی هفته بپرهیزید/ بارش برف و وزش باد در ارتفاعات

رئیس سازمان ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از فعالیت سامانه بارشی، بارش باران و در قله‌ها و خط‌الراس‌های مرتفع برخی استان‌ها بارش‌ برف و احتمال لغزش و رانش خبر داد و نسبت به کوهنوردی و صعود به ارتفاعات در روزهای پایانی هفته هشدار داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با تیتر نیوز، درباره وضعیت ارتفاعات و کوهستان‌های کشور اظهارکرد:  طی روز پنجشنبه (۲۰ مهرماه) فعالیت سامانه بارشی و سرد در نیمه‌شمالی کشور، بارندگی در برخی مناطق شدید، وزش باد شدید، رعدوبرق و برای قله‌ها و خط الراس‌های مرتفع بارش برف و احتمال کولاک پیش‌بینی می‌شود. 

وی افزود: شدت بارش‌ها در برخی نواحی به‌ویژه در دامنه‌های البرز منجر به جاری شدن سیلاب در دامنه‌های کوهستانی، احتمال لغزش و رانش همچنین احتمال طغیان رودخانه‌ها می‌شود. 

رئیس سازمان ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: شدت وزش باد و افت دما در نیمه‌ شمالی کشور با تشدید سوزباد و احتمال سرمازدگی همراه است. در نیمه‌جنوبی کشور نیز وزش باد گاهی شدید، گاهی افزایش ابر مهمترین پدیده جوی است. 

وی افزود: در این مناطق فعالیت‌های کوهنوردی و دره‌نوردی همچنین طبیعت‌گردی مخاطره‌آمیز و با احتمال تلفات جانی همراه است. مه آلودشدن و کاهش دید افقی و عمودی نیز احتمال انحراف از مسیر صعود را به‌دنبال دارد. 

ضیاییان ادامه داد: در نیمه‌شمالی کشور، از شدت ناپایداری‌ها کاسته شده و گاهی افزایش ابر و بارش‌های پراکنده با احتمال رعدوبرق به‌ویژه در ارتفاعات و دامنه‌های البرز مرکزی پیش‌بینی می‌شود. 

وی درباره ارتفاعات شمال تهران نیز اظهار کرد: طی پنجشنبه و جمعه (۲۰ و ۲۱ مهرماه) آسمان نیمه‌ابری تا ابری و مه‌آلود، بارش باران گاهی شدید به‌ویژه طی پنجشنبه رگباری، رعدوبرق و برای قله‌های مرتفع بارش برف و وزش باد شدید مورد انتظار است. 

ضیاییان در پایان تصریح کرد: شرایط جوی جهت صعود نامناسب و مخاطره آمیز است. 

انتهای پیام

انتشارات مقالات اجتماعی

نویسنده اجتماعی با تمرکز بر مسائل اجتماعی در کشورهای در حال توسعه و تلاش برای ارتقای زندگی اجتماعی در این مناطق.