اخبار کسب و کارعمومی

در فضای داخلی چگونه به دیوار بافت اضافه کنید

طراحان داخلی همیشه در مورد مزایای افزودن بافت به اتاق صحبت می کنند.  اما منظور آنها از بافت دقیقاً چیست و چگونه و چرا باید آن را در دکوراسیون خود بگنجانید؟ در زمینه ، بافت به استفاده از مبلمان، منسوجات، اشیاء و انواع اکسسوری اعم از   در طیف وسیعی از مواد اشاره دارد که با یکدیگر بازی می کنند تا هم جذابیت بصری و هم تنوع لمسی را به طراحی اتاق اضافه کنند.  اتاقی بدون بافت کافی مانند ظرفی است که نمک ندارد: مسطح، خسته کننده و ناتمام.  افزودن بافت می تواند اتاق را جذاب تر، دلپذیرتر و لذت بخش تر برای سکونت نماید در ادامه این مقاله هر آنچه که لازم است در خصوص  رنگ اکریلیک و افزودن بافت به دکوراسیون بدانید را بررسی خواهیم کرد.

در فضای داخلی چگونه به دیوار بافت اضافه کنید

 بافت چیست؟

در زمینه طراحی داخلی، بافت به استفاده از مبلمان، خمیر تکسچر منسوجات، اشیاء و در طیف وسیعی از مواد اشاره دارد که جذابیت بصری و تنوع لمسی را به طراحی اتاق اضافه می کند.  اتاقی بدون بافت کافی می تواند مسطح، ناخوانا و ناتمام به نظر برسد.هر عنصر یک اتاق اعم از کفپوش، تزئینات دیوار، اثاثیه، اشیاء، لوازم جانبی مثل ، هنر و دکور فرصتی برای ترکیب بافت است.  می‌توانید با یک اتاق خالی شروع کنید و مواد با بافت‌های مختلف اعم از سخت، نرم، براق، مات، صاف، خشن و غیره را مرحله به مرحله در کنارهم قرار دهید.  یا می‌توانید با ایجاد بافت‌هایی که از قبل وجود دارد و افزودن لایه‌های بیشتر، به دکوراسیون موجود کمک کنید.بافت به جزئیات مربوط می شود.  بازی با ارتفاع و مقیاس نیز می تواند علاقه بیشتری را به یک فضا جلب کند. .برای ایجاد بافت با ابزار پتینه کاری به مقالات مربوطه مراجعه کنید.

کاربرد بافت در دکوراسیون

به طور کلی هر چیزی که در منزل و برای دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد نوعی بافت در خود دارد اما وقتی طراحان داخلی از بافت در دکوراسیون صحبت می‌کنند منظورشان لوازمی است که بافتی متفاوت نسبت به لوازم دیگر دارند و از این طریق فضا را تحت تاثیر قرار می‌دهند. به این ترتیب بافت در دکوراسیون می‌تواند از منابع مختلفی بدست آید از پارچه‌های نرم و روان گرفته تا متریال‌های سختی مثل چوب و سنگ و هر چیزی که بافت آن از نظر لامسه و بصری قابل حس کردن است.

به طور مثال فرش یکی از پرکاربردترین لوازم در دکوراسیون منزل است که در هر خانه‌ای یافت می‌شود. این وسیله بافت خاص خود را دارد اما فرش‌های طرح برجسته بافتی غنی‌تر دارند و می‌توانند تاثیر بیشتری بر فضای منزل شما داشته باشند. نمونه دیگر چرم است، مبلمان چرمی باکیفیت می‌تواند با بافت خاصی که دارد به فضای منزل شما درخشش و زیبایی بدهد. مخمل، حصیر، نمد، چوب، سنگ و … بافت‌های دیگری هستند که می‌توانند به روش‌های متفاوت در دکوراسیون منزل مورد استفاده قرار گرفته و به آن عمق و زیبایی بدهند.

برای اضافه کردن بافت در دکوراسیون ابتدا سراغ ساده‌ترین چیزها بروید

ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین راه برای اضافه کردن بافت به دکوراسیون منزل استفاده از پارچه است. عوض کردن پارچه‌های پارچه‌های رومبلی، کوسن، روتختی، پادری‌، رومیزی و … هزینه زیادی را به شما تحمیل نمی‌کند اما می‌تواند فضای منزل را کاملا عوض کند. پس اگر قصد دارید دکوراسیون منزل خود را حرفه‌ای‌تر انجام دهید و به آن عمق و بافت اضافه کنید ابتدا سراغ این بخش‌ها که کوچک‌تر و ارزان‌تر هستند بروید.

به این ترتیب شما نه تنها هزینه زیادی را متحمل نمی‌شوید بلکه کار تغییر دکوراسیون منزل شما در یک چشم به هم زدن انجام خواهد شد. شما برای این تغییر می‌توانید سراغ پارچه‌هایی بروید که در حال حاضر مد روز هستند مثلا رنگ سال دکوراسیون را (که در حال حاضر رنگ آبی متوسط است) برای انتخاب پارچه‌ها برگزینید و یا سراغ طرح‌هایی مثل طرح‌های گورخری و پلنگی و هر طرحی که دوست دارید بروید اما بافت را فراموش نکنید.

این زمان بهترین زمان برای اضافه کردن بافت به دکوراسیون منزل است و شما می‌توانید با انتخاب پارچه‌های بافت دار به هدف خود که خارج کردن فضای منزل از حالت دو بعدی و یکنواختی است برسید. برای این کار می‌توانید سراغ پارچه‌های خز، پشم گوسفند و پوست دیگر حیوانات بروید و آن عمق و بافتی را که مد نظر شما است به وجود آورید. به طور مثال یک کوسن از خز مصنوعی، یک پادری از پشم گوسفند جلوی در اتاق و یا یک رومیزی با پارچه منجوق دوزی شده همان چیزی است که در این شرایط به آن نیاز دارید.

بافت در محل‌های غیرمنتظره

همیشه لازم نیست بافت در فضای منزل به وسیله اشیای موجود در آن ایجاد شود بلکه گاهی این بافت می‌تواند ناشی از خود فضا باشد. مثلا یک دیوار سنگ کاری شده و یا کف پارکت شده هم می‌تواند به فضای منزل شما بافت بدهد و هم این روش طراحی داخلی این روزها بسیار پرطرفدار و محبوب است. این فضاها در داخل منزل فرصت خوبی را برای خلاقیت در طراحی داخلی فراهم می‌کند و شما می‌توانید

حتی قبل از انتخاب لوازم منزل خود، برای این بخش‌ها برنامه ریزی کنید. کف سرامیک، دیوارهای آجری و یا بتونی رنگ و بافت تطبیق پذیری دارند و شما می‌توانید همراه با آن‌ها از هر طرح و رنگ و بافتی که مایل هستید برای اشیاء و لوازم منزل استفاده کنید. این نکته را هم مد نظر داشته باشید که در دکوراسیون منزل، بافت‌های نرم و لطیف مثل پارچه و … در کنار بافت‌های خشن‌تر مثل چوب و سنگ و … بهترین گزینه هستند و تضاد بین این دو بافت حالت غیرمنتظره و جذابی به فضای منزل می‌دهد.

نقش بافت در طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

بافت، عمق بصری ایجاد می کند

ایجاد عمق بصری به این معناست که یک شئ یا یک فضا واکنش هایی را نسبت به خود جذب می کند. زمانی که مقدار قابل توجهی از بافت را به دکور فضای خود اضافه می کنید، باید مراقب باشید. دقیقا همانطور که ، بافت هم مسئول افزایش صمیمیت و حس مهمان نوازی است. اگر می خواهید میزان صمیمیت فضای خانه را بالا ببرید، استفاده از بافت خشن می تواند بهترین گزینه باشد. و اگر قصد دارید یک ظاهر آرام به خانه بدهید، بافت نرم و هموار به شما کمک خواهد کرد.

نکته ی مهم دیگری که باید به خاطر داشته باشید، نحوه ی قرارگیری بافت هاست. فضای بین بافت های مختلف، وزن بصری ایجاد می کند. مثلا اگر یک بافت خشن را دقیقا در کنار یک بافت نرم قرار دهید، باعث می شود که بافت خشن بیشتر به چشم بیاید و ظاهر بانفوذ تری ایجاد شود. بنابراین، تعادل میان بافت و فضا از اهمیت زیادی برخوردار است.

بافت، تعادل برقرار می کند

در فرآیند طراحی داخلی، تضاد یک فاکتور مهم است که بین اشیاء تعادل برقرار می کند تا ظاهر فضا جذاب شود. اگر اشیاء مشابه را در کنار یکدیگر قرار دهید، بیننده نمی تواند روی هیچ یک تمرکز کند. استفاده ی صحیح و اصولی از بافت در طراحی دکوراسیون داخلی، باعث برجسته تر شدن عناصر کلیدی می شود.فاکتور ضروری بعدی، محدودیت است. به کار بردن بافت به صورت افسار گسیخته و افراطی اصلا صحیح نیست. در یک فضا، مانند اتاق نشیمن یا پذیرایی، معمولا توصیه می شود که از دو یا سه نوع بافت استفاده شود.

چگونه بافت را به فضا اضافه کنیم؟

فرش

کف اتاق، بزرگترین سطح موجود در فضاست که برای ایجاد بافت بسیار ایده آل می باشد. فرش را می توان بهترین بافت برای کف اتاق دانست. چه بخواهید میان بافت فرش یا قالیچه و سطح زیر آن تضاد ایجاد کنید و چه قصد دارید با آن دکور منزل را کامل نمایید، فرش ظاهر فضا را از این رو به آن رو می کند.

کاغذ دیواری

طیف وسیعی از کاغذ دیواری های متنوع و زیبا از انواع نرم و مات تا براق متالیک و کاغذهای لمسی از جنس منسوجات بافته شده در بازار موجود است. البته از زیبایی خیره کننده ی کاغذ دیواری و پوسترهای سه بعدی هم نباید غافل شد که یک منظره یا فضای بسیار طبیعی را به منزل می آورند.

کوسن و روکش مبل

چند کوسن و روکش مبل برای تزریق سریع بافت به فضا بسیار مناسب هستند. می توانید از پارچه های براق مانند ابریشم برای پیش رفتن با مد روز و یا از ترکیب پشم، کتان و خز برای ایجاد استایل راحتی استفاده کنید.

گیاه

گیاهان هم نوعی بافت در طراحی دکوراسیون داخلی محسوب می شود. در واقع گیاه بافت اصلی است. علاوه بر این، گیاه حال و هوای محیط را بهبود می بخشد و هوا را تصفیه می کند. این یعنی یک تیر و چند نشان!

کتاب

فکرش را می کردید که کتاب هم نوعی بافت باشد؟ البته که نباید کتاب را فقط برای زیبایی کتابخانه و اتاق استفاده کرد؛ اما وقتی چند کتاب روی یک دیوار باشند، به ظاهر اتاق جان و بافت می دهند.

عناصر معماری

این دیگر بستگی به شانس شما دارد. اگر در یک خانه ی زیبا با سقف بلند و منقوش، با ستون های کار شده زندگی می کنید، خوش بحالتان. در اینصورت لازم نیست بافت زیادی به فضا اضافه کنید زیرا معماری خانه تان روح لازم را با خود آورده است. در غیر اینصورت، این نکته را به هنگام بنایی یا تغییر شکل معماری خانه به یاد داشته باشید و اجرا کنید.

انواع ظاهری بافت

شیک

با بافت های شیک می توانید یک حس ظریف، زنده و ملموس به بیننده بدهید. در بافت های شیک از مواد طبیعی مانند چرم طبیعی و قدیمی نرم، الوار پوشیده شده از عناصر ارگانیک مثل پشم، کتان و پنبه بطور برجسته استفاده می شود. ظاهر شیک از آن رو طراحی می شود که فضایی مجلل، استقبال کننده و آرامش بخش ایجاد کند و شخص از محیط دوستانه و صمیمی اطراف خود لذت ببرد.

لوکس

ظاهر لوکس خلاصه ای از پیچیدگی و ترکیب طراحی کلاسیک و بافت های مجلل است. در طراحی های لوکس جزئیات فراوانی به کار می رود تا زیبایی مسحورکننده ای به فضا بخشیده شود. طیف تم لوکس از لطیف ترین پارچه های کشمیری تا چوب جلا داده شده و شیشه ها و فلزات براق گسترده است. این تضاد به ظاهر محیط عمق می بخشد و طرح های تک رنگ کلاسیک را با مد روز تلفیق می کند.

مدرن

تم مدرن ظاهری ساده دارد و می توان آن را در مبلمان، کاغذ دیواری و دکوری جات پیاده کرد. در بافت مدرن، هم مواد طبیعی و هم مواد مصنوعی به کار می روند. طرح های مدرن احساس خاص و به روز بودن را به اهالی خانه می دهند. استفاده از قطعات فلزی مانند جنس استیل در وسایل روشنایی و مبلمان جنبه ی لطیف تری به ظاهر می دهند؛ منسوجات درشت بافت زیبایی این طرح ها را کامل و قالیچه و فرش های پشمی احساس راحتی را به خطوط صاف طرح های مدرن اضافه می کنند.

سخت نگیرید!

با هر چیزی، از یک میز کوچک شیشه ای تا یک کاغذ دیواری ساده می توان در هر جای خانه بافت ایجاد کرد. پیشنهاد ما این است که ابتدا از کف شروع و به ترتیب، به مبلمان، وسایل دکوری، دیوارها و سقف رسیدگی کنید. هر یک از این قسمت ها می توانند به وسیله ی بافت زنده تر و جذاب تر به نظر برسند.