اخبار کسب و کاراقتصادی

راهنمای خرید قهوه ترک + معرفی بهترین قهوه ترک

بهترین قهوه ترک چیست و چه قهوه ترکی بخریم؟

برای انتخاب بهترین قهوه ترک باید چه چیزی را در نظر بگیریم؟ کدام قهوه ترک از همه بهتر است و باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ آیا می توان از هر قهوه ای برای درست کردن قهوه ترک استفاده کرد؟ هنگام خرید قهوه ترک اصل به چه نکاتی توجه کنیم؟

راهنمای خرید قهوه ترک + معرفی بهترین قهوه ترک

قهوه ترک چیست؟

بهترین قهوه ترک که از دانه های قهوه عربیکا بسیار ریز آسیاب شده درست شده است، به دلیل طعم قوی و روش خاص دم آوری و سرو در سراسر جهان مشهور شده است. اما داستان قهوه ترک چیزی بیشتر از طعم خوب آن است، بنابراین بیایید نگاهی به همه واقعیات درباره این قهوه و طرز تهیه قهوه ترک بیندازیم.

تاریخچه قهوه ترک

قهوه برای اولین بار در سال 1555 توسط 2 تاجر سوری به استانبول آورده شد و در قرن هفدهم به بخشی اساسی از مراسم های مجلل دربار عثمانی تبدیل شد. قهوه به صورت تشریفاتی برای پادشاه سرو می شد و این رسم همچنین در مراسم خواستگاری نیز نقش داشت. زنان حرمسرا آموزش می دیدند که چطور بهترین قهوه ترک را درست کنند تا خواستگاران آنها مهارتشان را در درست کردن قهوه ترک ببینند و آن ها را انتخاب کنند. حتی همین امروز هم در مراسم خواستگاری در ترکیه عروس آینده قهوه ترک درست می کند.

از چه دانه قهوه ای برای بهترین قهوه ترک استفاده می شود؟

قهوه ترک اصولاً از دانه های قهوه عربیکا درست می شود. قهوه عربیکا مقدار کافئین کمتری نسبت به روبوستا دارد. اما از آنجایی که پودر قهوه در قهوه ترک باقی می ماند باعث می شود این قهوه نسبت به قهوه های معمولی قوی تر باشد. انواع قهوه ترک هایی که در بازار است دارای میزان کافئین متوسط می باشد. بنابراین بهترین قهوه ترک را با دانه های عربیکا درست می کنند.

قهوه ترک چه فرقی با قهوه معمولی دارد؟

خیلی ها تصور می کنند که پودر قهوه ترک از قهوه ای متفاوت با اسپرسو و دیگر قهوه ها درست می شود. اما این تصور اشتباه است. همانطور که گفتیم قهوه ترک می تواند از دانه های عربیکا و یا حتی روبوستا درست شود. اسپرسو نیز از همین دانه ها تهیه می شود اما چیزی که این دو را از هم متمایز می کند نوع آسیاب و طریقه درست کردن قهوه است.

درجه آسیاب برای درست کردن بهترین قهوه ترک

در میان انواع قهوه ها، درجه آسیاب قهوه ترک از همه ریزتر است. قهوه باید به اندازه ای آسیاب شود که یک پودر نرم و ریز تر از اسپرسو به وجود بیاید تا بهترین قهوه ترک را به شما بدهد. بهتر است پودرهای آماده قهوه ترک را تهیه کنید تا اینکه بخواهید خودتان آسیاب کنید. می توانید خرید قهوه ترک را از فروشگاه ما انجام دهید.

روش درست کردن قهوه ترک

برای درست کردن بهترین قهوه ترک حتماً به قهوه جوش مخصوص آن که به نام ایبریک یا جَزوه می شناسیم نیاز است. جزوه یک ظرف عموماً مسی یا از جنس های دیگر است که دهانه ای باریک و کف پهن دارد و در ابعاد گوناگون برای درست کردن یک تا چند فنجان قهوه وجود دارد. یکی از عوامل مهم در داشتن بهترین قهوه ترک وجود کف یا فوم غلیظ بر روی قهوه ترک است. هنگام درست کردن قهوه ترک مواظب باشید که فوم تشکیل شده را به هم نزنید. برای مشاهده طرز تهیه قهوه ترک توصیه می کنیم حتماً این مطلب را بخوانید و همچنین می توانید فیلم آموزش قهوه را نیز در آن مشاهده کنید که به صورت سنتی درست می شود.

در درست کردن بهترین قهوه ترک تنها کافیست آب و پودر قهوه را به نسبت مناسب درون جزوه بریزید و روی گاز قرار دهید. برای هر فنجان قهوه نیاز به یک فنجان کوچک آب و دو قاشق غذاخوری پودر قهوه دارید. از آن جا که شکر هیچ گاه پس از درست شدن قهوه ترک به آن اضافه نمی شود، شما در صورت نیاز می توانید شکر را قبل از قرار دادن جزوه روی گاز به بقیه مواد اضافه کنید.

قیمت قهوه ترک

قیمت قهوه ترک با توجه به دانه های استفاده شده در آن متفاوت است. در هرمان کافی ما سه گزینه برای تهیه قهوه ترک داریم. قهوه ترک٫ قهوه ترک ویژه و قهوه ترک اسپشیالیتی که از مرغوب ترین دانه های قهوه تهیه شده است.

قهوه خانه های مشهور ترکی

قهوه خانه ها که تقریباً 5 قرن پیش برای اولین بار در محله Tahtakale در امینونو ترکیه افتتاح شدند به سرعت به یکی از مراکز تفریحی برای جمع شدن مردان در ترکیه تبدیل شد. همچنین قهوه خانه ها مکانی برای اشاعه فرهنگ در امپراطوری عثمانی بودند که کمدین ها، هنرمندان و آوازخوان ها برای جمعیت اجرا می کردند. این امر موجب شد تا قهوه خانه های محقر به مکانی برای به نمایش گذاشتن ادبیات محلی مانند نمایش کاراکوز و هاجیوات تبدیل شود. امروزه هنوز هم مردان برای معاشرت و گفتگو و بازی تخته نرد در قهوه خانه ها جمع می شوند.

قهوه ترک در فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو

روش خاص درست کردن بهترین قهوه ترک و فرهنگ غنی و اجتماعی این قهوه موجب گردیده تا این محصول در سال 2013 در فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت گردد. سنت نوشیدن قهوه ترک به عنوان نمادی از مهمان نوازی و دوستی شناخته شده است. همچنین اهمیت این نوشیدنی در مناسبت های اجتماعی مانند تعطیلات و مراسم خواستگاری عامل مهمی در ثبت این قهوه بوده است.

بهترین قهوه ترک را کجا دارد؟

مشهور ترین تولید کننده بهترین قهوه ترک کروکوا مهمت افندی است که می توان محصولاتش را در بسیاری از فروشگاه ها پیدا کرد. همچنین نوری توپلار که از سال 1890 در امینونو تاسیس شد یکی دیگر از بهترین قهوه ترک ها را تولید می کند.

فال قهوه

فال قهوه ترک یکی از فال های بسیار معروف در ایران و ترکیه است که یک فرد ماهر اشکالی که پودر قهوه در ته فنجان ایجاد کرده را تفسیر می کند و درباره گذشته و آینده فرد صحبت می کند. تنها کافیست وقتی نوشیدن قهوه تمام شد نعلبکی را روی فنجان قرار دهید، نیت کنید و آن را برگردانید. وقتی فنجان سرد شد کسی که در این کار مهارت دارد می تواند فال شما را بگیرد.

بهترین قهوه ترک از چه دانه قهوه ای درست میشود؟

اصولاً بهترین ترک از 100 درصد دانه های عربیکا درست شده است.

درجه آسیاب قهوه ترک چقدر است؟

برای تهیه بهترین قهوه ترک باید دانه های رست شده قهوه را به ریز ترین حد ممکن آسیاب کرد. به طوری که به شکل آرد دربیاید.

تفاوت اسپرسو و قهوه ترک چیست؟

تفاوت تنها در روش درست کردن قهوه است. هر دو از دانه های قهوه درست می شوند اما درجه آسیاب اسپرسو درشت تر از قهوه ترک است. همچنین اسپرسو توسط عبور پر فشار آب از میان دانه های قهوه درست میشود. اما در قهوه ترک، پودر قهوه و آب با هم سرو می شود.

قهوه ترک با چه وسیله ای درست می شود؟

برای درست کردن بهترین قهوه ترک با فوم عالی لازم است که از وسیله ای به نام جزوه استفاده کنید که داری سر باریک و کف پهن است.

منبع: هرمان کافی