اخبار کسب و کارعلمی و پزشکی

عوارض برداشتن ناف

جراحی ناف که گاهی عمل آمبیلیوپلاستی یا لیفتینگ ناف، نامیده می‌‌شود، روشی است که شکل و اندازه‌‌ ناف را تغییر می‌‌دهد و نیز می‌‌تواند به دلیل اصلاح فتق ناف انجام شود.

جراحی شکل‌‌دهی دوباره به ناف، را در صورتی می‌‌توان انجام داد که شما ظاهر طبیعی ناف خود را دوشت نداشته باشید

یا بخواهید آن را ترمیم کنید تا شکل قبل از بارداری، کم کردن وزن، یا آسیب سوراخ‌‌شدگی،یا به شکل قبل از برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی به نظر برسد.

Complications of navel removal

در طی جراحی ناف باید چه توقعی داشته باشید؟

در طی مشاوره، قبل از توضیح گزینه‌‌ها و خطرات این عمل جراحی،

جراح شما در مورد سابقه‌‌ی پزشکی و اهداف شما گفتگو خواهد نمود.

حدودا برای شکل‌‌دهی دوباره به ناف، وجود دارند.

عکس‌‌های جراحی زیبایی ناف اشخاص حقیقی (کسانی که این عمل را انجام داده‌‌اند)،

می‌‌تواند به شما کمک کند تا ببینید که ظاهر بریدگی چقدر متفاوت به نظر می‌‌رسد.

بازسازی ناف معمولا یک ساعت به طول می‌‌انجامد اما در مورد روش‌‌های پیچیده‌‌تر این زمان می‌‌تواند تا 4 ساعت هم طول بکشد،

معمولا جراحان از بیهوشی عمومی استفاده می‌‌کنند اما ممکن است برای روش‌‌های ساده‌‌تر،

از بیهوشی موضعی با داروهای مسکن استفاده کنند.

دوران نقاهت بعد از جراحی ناف چگونه است؟

اگر شما بخیه‌‌های غیر قابل حل داشته باشید، این بخیه‌‌ها معمولا یک هفته بعد برداشته می‌‌شوند.

شما می‌توانید انتظار کمی تورم، کبودی، و ناراحتی را داشته باشید،

و برای حدود 5 روز نیاز به بستن بانداج پنبه‌‌ای خواهید داشت.

احتمالا می‌‌توانید در طی 2 روز بعد از جراحی‌‌تان، به محل کار خود برگردید، اما باید برای چند هفته، از فعالیت فیزیکی شدید خودداری کنید.

اگر جراحی زیبای ناف با جراحی دیگری ترکیب شود، زمان بهبودی و دستورالعمل‌های مراقبتی، تغییر خواهند نمود.

معمولا چند هفته‌‌ای طول می‌‌کشد تا شما نتایج بهبودی را ببینید.

دکتر کری نیچر، دارای گواهینامه رسمی جراحی پلاستیک، در نیوپرت بیچ، کالیفرنیا، است می‌‌گوید،

راههای زیادی برای کمک به جلوگیری از ایجاد جای زخم ناف وجود دارند. آنها شامل (راه‌کارهای زیر می‌‌باشند):

 • نکشیدن محل جراحی
 • تمیز نگه داشتن ناحیه و به کار بدن محصولات مراقبتی از زخم که جراح شما تجویز می‌‌کند
 • جلوگیری از تابش آفتاب به برش‌‌های جراحی

جراحی ناف جهت زیبایی آن چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایا

 • در مقایسه با جراحی‌‌های پیچیده‌‌ زیبایی، مثل جراحی یا ، جراحی زیبایی ناف عموما ساده‌‌تر می‌‌باشد و عوارض خطرناک کمتری را به بار می‌‌آورد.
 • می‌‌توان این جراحی را در ترکیب با سایر جراحی‌‌ها، مثل جراحی زیبایی شکم یا جراحی افزایش حجم سینه، انجام داد.
 • بریدگی ناشی از جراحی معمولا به سرعت خوب می‌‌شود و می‌‌توان آن را به راحتی با لباس پوشاند.
 • در صورتی که به دلایل درمانی نیاز به جراحی دارید، مثل خلاص شدن از درد فتق ناف، می‌‌توانید از پوشش بیمه برخوردار شوید.
 • اگر برایتان خوشایند است که به شکل ناف قبل از زایمان، کم کردن وزن، یا ایجاد سوراخ تزیینی( سوراخ کردن برای آویزان کردن حلقه و نگین تزیینی) برگردید، این عمل جراحی ارزشش را دارد.

معایب

 • عمل زیبایی ناف روشی بی‌‌خطر توصیف می‌‌شود، اما هنوز خطراتی مثل خونریزی و عفونت، وجود دارند.
 • جای زخم ناشی از جراحی معمولا در طی چندماه رفع می‌‌شود، اگرچه در بعضی موارد، جای زخم به طور قابل‌‌توجهی باقی می‌‌ماند.
 • هزینه‌‌ی واقعی (بدون کمک بیمه) می‌‌تواند بالا باشد.
 • درصد کمی از افراد حقیقی که این جراحی را بی‌‌ارزش ارزیابی کرده‌‌اند، گفته‌‌اند که از نتایج این عمل راضی نبودند و مجبور شدند جراحی اصلاحی انجام دهند.

هزینه‌‌ی عمل زیبایی ناف چقدر است؟

این هزینه به روش ویژه و به همان اندازه به مقعیت و تجربه‌‌ی جراح شما بستگی دارد.

هزینه بین 350 تا 7500 دلار متغیر است.

مجموع هزینه‌‌ی جراحی زیبایی ناف شامل موارد زیر است:

 • مشاوره‌‌ی مربوط به جراحی شما
 • روشی که به کار برده می‌‌شود

وقت ملاقات متعاقب با جراحی، که شامل برداشتن بخیه‌‌ها است (مگر اینکه برای شما بخیه‌‌هایی قابل جذب به کار بردهتوجه داشته باشید که این عمل همیشه ایمن نیست. بنابراین در این نوشتار از پس از بررسی عمل آمبیلیوپلاستی به بررسی عوارض جراحی زیبایی ناف خواهیم پرداخت.

مشکلات رایج در قسمت ناف

به طور کلی برخی از مشکلات ناف که ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند عبارتند از:

فتق ناف

خانم‌هایی که باردار بوده‌اند یا در حال حاضر بچه‌دار هستند، احتمالاً تغییراتی را در قسمت ناف خود مشاهده می‌کنند. ناف شما اغلب در طول بارداری و بعد از آن با افزایش و کاهش وزن در اطراف شکم تغییر می‌کند. برخی از زنان در دوران بارداری دچار فتق ناف می‌شوند. این مشکل نیاز به مراقبت پزشکی دارد و باید در دوران بارداری جدی گرفته شود. پس از زایمان، یک جراح ماهر می‌تواند به ترمیم ناف از جمله مشکلاتی مانند فتق ناف کمک کند.

عفونت باکتریایی

اگر کیست یا زخم روی یا پشت ناف خود دارید، باکتری‌ها می‌توانند باعث عفونت شوند. عفونت‌ها علاوه بر گسترش به قسمت‌های دیگر، ممکن است باعث درد و تورم نیز شوند. بنابراین این روش نیاز به مداخله پزشکی و تجویز آنتی بیوتیک دارد تا پخش نشود.

مسائل زیبایی

ممکن است از اندازه، شکل یا موقعیت ناف خود ناراضی باشید. این به ویژه بعد از بارداری صادق است. بسیاری از خانم‌ها برای زیباتر کردن شکم خود عمل جراحی زیبایی شکم را انجام می‌دهند. اگر از ظاهر ناف خود پس از بارداری ناراضی هستید، اصلاح ناف یا عمل آمبیلیوپلاستی می‌تواند به شما برای زیباتر کردن شکل ناف کمک کند.

کیست چربی

یک توده در زیر پوست است که با لمس آن احساس می‌شود، شما می‌توانید این کیست را حرکت دهید. این غده به آرامی در زیر پوست رشد کرده و اغلب به دلایلی مانند بریدگی، خراش یا حتی مسدود شدن غده اطراف یکی از فولیکول‌های مو ایجاد می‌شود. کیست در اندازه‌های مختلف به وجود می‌آید و تقریباً بی ضرر است. کیست چربی اگر کوچک باشد به راحتی تخلیه می‌شود اما کیست‌های بزرگ‌تر نیاز به جراحی و دخالت پزشک متخصص دارند، زیرا ممکن است دردناک یا متورم شوند.

تحریک پوست

پوست اطراف ناف می‌تواند حساس شده و باعث خشکی و خارش در قسمت ناف شود. این مشکل ممکن است به دلیل استفاده از صابون یا سایر مواد تحریک کننده رخ دهد. برای جلوگیری از بروز این مشکل از پاک کننده‌های ملایم اطراف ناف استفاده کنید. اگر درد، تورم یا قرمزی ادامه یافت حتماً از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

عمل زیبایی ناف یا همان آمبیلیوپلاستی

احساس اعتماد به نفس در پوست شما مهم است زیرا اعتماد به نفس پایین می‌تواند منجر به مسائل دیگری مانند اضطراب و افسردگی شود. اگر در قسمت بیکینی احساس ناراحتی می‌کنید یا بعد از زایمان نسبت به ناف خود احساس نگرانی می‌کنید، درمان‌هایی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا به مسیر درست برگردید. بسته به مشکل شما، روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌تواند ظاهر ناف شما را بهبود بخشد، از جمله اصلاح ناف، ترمیم فتق ناف، جراحی ناف و عمل زیبایی آمبیلیوپلاستی. بیمارانی که این روش‌ها را امتحان کردند، رضایت زیادی دارند، با این حال عمل آمبیلیوپلاستی ممکن است عوارضی نیز به همراه داشته باشد.

مراقبت‌های بعد از عمل زیبایی ناف

پس از عمل آمبیلیوپلاستی، ممکن است با از بین رفتن داروی بیهوشی، کمی ناراحتی یا درد احساس کنید. اگر به تسکین درد نیاز دارید با پزشک خود درمیان بگذارید. معمولاً می‌توانید در همان روز عمل، به محض اینکه احساس آمادگی کردید، به خانه بروید. بیهوشی عمومی ممکن است تا 24 ساعت در بدن باقی بماند. پس از عمل از نوشیدن الکل خودداری کرده و تا بهبودی کامل از رانندگی کردن خودداری کنید.

پرستار شما در مورد مراقبت از زخم در حال بهبود قبل از رفتن به خانه به شما توصیه می‌کند. تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه عمل پس از عمل بسیار مهم است و از بروز عوارض جراحی زیبایی ناف جلوگیری می‌کند. ممکن است لازم باشد تا زمانی که بخیه‌ها یا پانسمان‌ها برداشته نشده اند، از شنا کردن یا ماندن بیش از حد در حمام خودداری کنید.

بهبودی پس از عمل آمبیلیوپلاستی

بهبودی همه افراد پس از جراحی زیبایی ناف متفاوت است. ممکن است طی چند هفته بهبود پیدا کنید یا ممکن است چند ماه طول بکشد تا به فعالیت‌های معمول خود بازگردید. این که چقدر طول می‌کشد به سلامت عمومی شما و پیچیدگی عمل جراحی بستگی دارد. پس از عمل، زخم‌های کوچکی خواهید داشت که اغلب در حدود چهار تا شش هفته بهبود می‌یابند. اسکارها معمولاً تا یک سال از بین رفته و به تدریج محو می‌شوند. اندازه اسکار به شدت جراحی شما بستگی دارد.

رفع هر گونه ناراحتی پس از عمل

ممکن است در چند روز اول پس از عمل آمبیلیوپلاستی کمی درد داشته باشید. اگر به تسکین درد نیاز دارید، می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه مانند پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده کنید. همیشه در مورد مصرف دارو از پزشک خود اطلاعات لازم را کسب نمایید. ممکن است هنگام سرفه یا حرکت برای مدتی پس از جراحی، لازم باشد دست خود را روی شکم نگه دارید تا مقداری از ناراحتی و درد کاهش یابد.

لازم است که پس از عمل آمبیلیوپلاستی از بروز یبوست جلوگیری کنید، زیرا تخلیه مدفوع باعث فشار به شکم شما شده و باعث ایجاد درد می‌شود. بنابراین پس از عمل میوه و سبزی تازه زیاد مصرف کرده و آب فراوان بنوشید. اگر مدفوع کردن برایتان سخت است، پیشنهاد می‌کنیم یک ملین خفیف مصرف کنید، اما ابتدا با پزشک یا یک داروساز مشورت کنید.

عوارض و خطرات جراحی زیبایی ناف

عوارض زمانی است که مشکلات در حین یا بعد از عمل رخ می‌دهد. در این گونه موارد جراح به شما اطلاع خواهد داد که چقدر احتمال دارد عمل آمبیلیوپلاستی موفقیت آمیز باشد. به طور کلی خطرات و عوارض جراحی زیبایی ناف شامل موارد زیر است:

 • زخم شما ممکن است عفونی شده و قرمز، دردناک و متورم شود. در این گونه موارد، ترشحاتی از آن زخم خارج می‌شود. برای درمان این عفونت به مقداری آنتی بیوتیک نیاز خواهید داشت. اگر جراح عمل آمبیلیوپلاستی را به درستی انجام داده باشد، کمتر دچار عفونت خواهید شد.
 • زخم شما ممکن است بعد از عمل خونریزی کند. این مشکل نیز یکی از عوارض رایج عمل آمبیلیوپلاستی است که در صورت موتجه با آن سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.
 • زخم ناف ممکن است عود کند. اگر سیگار می‌کشید، اضافه وزن دارید یا زخم شما عفونی شود، این احتمال بیشتر است. در برخی موارد ممکن است لازم باشد مجدداً جراحی زیبایی ناف انجام دهید.
 • شکل ناف زیبا نشود. یکی دیگر از عوارض احتمالی جراحی زیبایی ناف تغییر شکل ناف است. در صورت بروز این مشکل احتمالاً نیاز به عمل ترمیمی مجدد خواهید داشت.
 • ممکن است مجموعه‌ای از مایع به نام سروما در زیر زخم خود داشته باشید. این مشکل ممکن است خود به خود از بین برود یا ممکن است لازم باشد با سوزن تخلیه شود.

عوارض احتمالی عمل جراحی زیبایی ناف

پس از جراحی زیبایی ناف، ممکن است مشکلات زیر را تجربه کنید:

 •       مقداری درد، ناراحتی و کبودی در شکم: این وضعیت باید به تدریج پس از چند هفته بهبود یابد.
 •      مقداری سفتی در عضلات شکم در هنگام نشستن و برخواستن: این کاملاً طبیعی است و معمولاً بعد از چند هفته برطرف می‌شود.
 •      مقداری بی حسی در اطراف ناف: بی حسی در اطراف ناف مدتی طول می‌کشد.

اگر شما دردی در ناحیه ناف درد دارید که از بین نمی‌رود یا مشکلات زیر را تجربه کردید، هرچه سریع‌تر برای معاینه به پزشک مراجعه کنید:

 • گرفتگی معده
 • افزایش دمای بدن یا لرز
 • حالت تهوع و استفراغ
 • خارج شدن ترشحات بدبو از زخم
 • التهاب و قرمزی بیش از حد
 • یبوست شدید به مدت 3 روز پس از عمل

هزینه جراحی زیبایی ناف

از آنجایی که در عمل آمبیلیوپلاستی جراحان پوست اضافی را برمی‌دارند یا به بازگرداندن عضلات شکم به یکدیگر کمک می‌کنند (در مورد روش‌های بعد از بارداری)، ناف تغییر شکل داده و ظاهر بهتری پیدا می‌کند. هزینه عمل جراحی عمل آمبیلیوپلاستی به انتخاب پزشک، انتخاب روش جراحی و هزینه‌های جانبی عمل بستگی دارد. پس از عمل به مدت 6 هفته طول می‌کشد تا به فعالیت‌های عادی برگردید؛ بنابراین علاوه بر هزینه جراحی، لازم است هزینه مرخصی و استراحت در منزل را نیز درنظر داشته باشید.