علمی و پزشکی

پیرترین حیوان زنده دنیا ۱۹۱ ساله شد/ عکس

الهه جعفرزاده: «جاناتان» پیرترین حیوان زمینی زنده در دنیاست که حتی به‌عنوان قدیمی‌ترین گونه لاک‌پشتی در جهان ثبت شده است. او از گونه لاک‌پشت‌های غول‌پیکر با طول عمر متوسط حدود ۱۵۰ سال محسوب می‌شود.

پیرترین حیوان زنده دنیا ۱۹۱ ساله شد/ عکس

هرچند سن دقیق جاناتان مشخص نیست، اما شواهد نشان می‌دهد این لاک‌پشت حداقل ۵۰ ساله بود که در سال ۱۸۸۲ از سیشل (کشور جزیره‌ای در قاره آفریقا) به جزیره سنت هلن در جنوب اقیانوس اطلس آورده شد و در همین جزیره ۱۹۱ سالگی خود را جشن گرفت. طبق گفته سازمان رکوردهای جهانی گینس، این موجود زنده پیرترین حیوان زمینی در تمام دنیاست و حتی ممکن است بیشتر از اینها سن داشته باشد.

پیرترین حیوان زنده دنیا ۱۹۱ ساله شد/ عکس

یکی از دامپزشکان به گینس گفت: «برخلاف اینکه جاناتان حس بویایی و بینایی خود را در اثر آب مروارید از دست داده است، اما اشتهای او همچنان زیاد است.» این حیوان یک بار در هفته با میوه و سبزیجات توسط یک تیم اختصاصی (با دست) تغذیه می‌شود. این تغذیه علاوه بر تأمین کالری مورد نیاز، محرک‌های ضروری متابولیسم، مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی و عناصر کمیاب، را برای او فراهم می‌کند.

پیرترین حیوان زنده دنیا ۱۹۱ ساله شد/ عکس

منبع: upi

۴۷۲۳۲

گروه تحریریه علوم پزشکی

نوشته‌هایم به طور خلاقانه، با جذابیت و همراه با مطالعات علمی تهیه می‌شوند. هدفم جلب توجه شماست و شما را در دنیایی از اطلاعات جذاب و پر رمز و راز پزشکی به سفری هیجان‌انگیز دعوت کنم.