عمومی

کاهش ۳۰ درصدی تلفات انسانی در جاده‌های استان البرز – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

کاهش ۳۰ درصدی تلفات انسانی در جاده‌های استان البرز - خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، علی زندی فر صبح سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته حمل و نقل برگزار شد، ضمن قدردانی از همراهی و تعامل خوب اصحاب رسانه با این مجموعه گفت: بسیار باید تلاش کنیم تا بتوانیم زیرساخت‌های استان البرز را به جایگاهی که حق آن است برسانیم. بیشتر اقدامات انجام شده در حوزه راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، نتیجه فعالیت تیم خوب و کارآمد و مدیریت استاندار البرز است.

وی با اشاره به اینکه اداره کل‌های راهداری در سراسر کشور موظف به ثبت قراردادهای خود با مبالغ ریالی آنها در سامانه RMS هستند، مطرح کرد: بر اساس تعداد قراردادهای ثبت شده ما در این سامانه، در حال حاضر ۲۰۲ پروژه در استان البرز داریم که مبلغ قرارداد آنها جمعاً یک هزار و ۶۷۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است. البرز اکنون به کارگاه جاده‌ای تبدیل شده و بیشتر پروژه‌ها فعال هستند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان البرز افزود: دلیل غیرفعال بودن و تعطیلی برخی پروژه‌ها نیز برودت و آلودگی هواست وگرنه از دورترین نقاط استان تا اتوبان پروژه داریم. در دومین سفر ریاست جمهوری به استان البرز، ۴۰ پروژه راهداری با حدود یک هزار و ۶۳ میلیارد تومان اعتبار کلنگ زنی یا بهره برداری شد که از این تعداد ۲۸ مورد افتتاح و ۱۲ مورد کلنگ زنی بود.

زندی فر یکی از پروژه‌های بهره برداری شده را تعریض محور سهیلیه دانست و عنوان کرد: از ابتدای سال ۸۳ تصادف در این محور رخ داده بود اما به گفته پلیس راهور، پس از افتتاح این پروژه تصادف خسارتی رخ نداده و اگر هم بوده بر اثر بی دقتی رخ داده است. این محور تعریض و آسفالت لایه اول نیز ریخته شد اما به دلیل آلودگی هوا موفق به ادامه کار نشدیم. با روکش آسفالت این محور، تا ۱۲ سال دیگر نیازی به روکش نیست.

صدور ۶۳ درصد بارنامه‌های بر اساس ضوابط

وی با اشاره به اینکه در خصوص پروژه محور قزلحصار نیز راهداری سهم خود را انجام داده و بقیه کار با شهرداری است، بیان کرد: در حوزه راهداری، ۱۱۶ و نیم کیلومتر روکش آسفالت، ۶۹ کیلومتر لکه‌گیری و ۱۱۷ کیلومتر درزگیری و در حوزه راه‌های روستایی نیز ۴۲ کیلومتر ساخت راه روستایی و ۹۰ کیلومتر روکش آسفالت انجام شده است. بسیاری از این محورها برای اولین بار بازسازی و آسفالت شدند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان البرز با اشاره به تجهیز راهدارخانه‌های استان خاطرنشان کرد: تا پیش از این مکانی برای استقرار راهداران نداشتیم اما اکنون مکان مناسبی تعبیه شده است. از سوی دیگر هیچ محلی برای دپوی شن و ماسه در کندوان وجود نداشت که سوله ای در این زمینه احداث شده است.

زندی فر مطرح کرد: البرز یکی از استان‌هایی بوده که تولید بار آن زیاد است اما در چارچوب قانون بار حمل نمی‌شود. این استان جز پنج استانی است که در آن شاهد فرار بار هستیم و بار خارج از سیستم حمل می‌شود. در راستای رفع این مشکل، جلسات متعددی برگزار شده و در جاهایی که نیاز بوده، شرکت و تیم‌های کنترل مستقر و نظارت اجرا شده که در نتیجه آن، بارنامه‌ها ۶۳ درصد نسبت به سال گذشته بر اساس ضوابط صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه معادن استان البرز سهم بسیاری در تخریب راه‌ها دارند اما بارهای آن خارج از سیستم حمل می‌شود که در این راستا به صورت پایلوت در تهران‌دشت شرکت مستقر می‌شود، اظهار کرد: سامانه ترانزیت را نیز از مرکز در منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام مستقر کردیم و درآمد ما در این زمینه از یک میلیارد تومان به ۶۰ میلیارد تومان رسیده است. این درآمد در سامانه مالیاتی استان ثبت می‌شود و افزایش درآمد برای استان به دنبال دارد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان البرز اضافه کرد: کمیسیون بررسی تصادفات با همکاری پلیس راهور تشکیل شد که تصادفات را به صورت هفتگی جمع بندی و بررسی می‌کند. نتیجه فعالیت این کمیسیون، کاهش ۱۳ درصدی تلفات ناشی از تصادفات است.

زندی فر اذعان کرد: در اربعین حسینی نیز البرز استان برتر کشور شد؛ مردم بر اساس ضوابط بلیت‌های خود را پیش خرید کردند و به همین دلیل تکلیف ما روشن بود که چه تعداد اتوبوس باید تأمین کنیم. امسال برای اولین بار، کمترین اصطکاک و مشکل را در پایانه شهید کلانتری شاهد بودیم. در اربعین امسال، حدود ۳۶ هزار نفر با استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی البرز جابجا شده‌اند که سال گذشته این تعداد ۱۹ هزار نفر بود.

مجوز نصب ۲۱ دستگاه دوربین اخذ شده است

وی با اشاره به اینکه ۱۵ سامانه نظارت تصویری اکنون در مرحله مناقصه قرار دارد و با نصب آن پوشش نظارتی در محورهای استان به عدد قابل قبولی نسبت به طول راه‌ها می‌رسد، بیان کرد: مجوز نصب ۲۱ دستگاه دوربین دیگر نیز اخذ شده که جایگزین دوربین‌های قدیمی شوند. در حوزه آموزش کاربران راه، موتورسواران و دانش آن نیز بودجه لازم را اخذ کرده‌ایم و در مدارس دانش آموزان را آموزش می‌دهیم و تجهیزات ایمنی به آنها اهدا می‌شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان البرز ادامه داد: در این راستا به منظور ترغیب موتورسواران به رعایت قانون، سالانه تعدادی کلاه ایمنی با هزینه این اداره کل خریداری و به موتورسواران اهدا می‌شود. رایزنی‌های لازم برای آزادسازی موتورسیکلت‌های توقیفی نیز صورت می‌گیرد و پس از آزادی، کلاس‌های آموزشی برای موتورسواران برگزار می‌شود.

زندی فر با بیان اینکه چهار نقطه در اتوبان تهران به کرج شناسایی شده که معمولاً سالانه ۴۰ تا ۵۰ نفر در آنجا فوت می‌کنند، خاطرنشان کرد: در اتوبان تمام مناطقی که برای عبور و مرور عابران راه دارد، غیرمجاز است و پل تعبیه شده را با نیوجرسی و نرده می‌بندیم که با این اقدام، شاهد کاهش ۳۰ درصدی تلفات در این زمینه خواهیم بود. راه‌های دیگری را نیز جایگزین می‌کنیم تا آمار را به صفر برسانیم.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه باید به صورت مستقیم بر فعالیت پایانه مسافربری نظارت داشته باشیم، مجوز لازم و حدود دو و نیم میلیارد تومان اعتبار اخذ شده و در حال احداث دفتری مشرف به پایانه هستیم تا اداره مسافر در این مکان مستقر شود. تلاش ما بر آن است که تا نوروز این مکان به بهره برداری برسد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان البرز از هوشمندسازی سیستم تهویه و برق تونل کندوان برای نخستین بار خبر داد و گفت: سیستم تهویه و برق این تونل به صورت دستی بوده که هوشمندسازی و تقویت تونل در حال انجام است. برای اولین بار در این تونل پیاده راه ساخته می‌شود. جدول گذاری نیز صورت گرفته است. زیباسازی و آسفالت این تونل و نورپردازی تونل‌های محور چالوس نیز صورت می‌گیرد.