اقتصادی

تولید بذر رقم جدید کلزا با پتانسیل عملکرد بالا

تولید بذر رقم جدید کلزا با پتانسیل عملکرد بالا

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای برنامه‌های توسعه گیاهان روغنی وزارت جهاد کشاورزی در زمینه تولید بذر مادری و گواهی‌شده گیاه روغنی کلزا رقم دلگان تلاش می‌کند.

به گزارش تیتر نیوز، کلزا ازجمله گیاهان روغنی است که دانه آن حاوی ۴۰ تا ۴۵ درصد روغن و ۲۵ تا ۳۵درصد پروتئین است. روغن کلزا به‌ دلیل ترکیب مناسب اسیدهای چرب غیراشباع و درصد پایین اسیدهای چرب اشباع همانند زیتون از باکیفیت‌ترین روغن‌های خوراکی است.

شرکت مزبور از جمله مجموعه‌های دانش‌بنیان فعال در زمینه تولید بذر گیاه کلزا است. این شرکت در سال ۱۳۹۵ با هدف تولید بذر گیاهان زراعی و دارویی در استان سیستان‌ و بلوچستان تاسیس شد و در سال ۱۳۹۷ با ارائه رقم جدید گیاه روغنی کلزا به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان معرفی شد.

حسین اکبری‌مقدم، مدیرعامل و رئیس هیات‌مدیره این شرکت دانش‌بنیان، گفت: حوزه فعالیت این شرکت، پژوهش روی بذر مادری و گواهی‌شده گیاه روغنی کلزای رقم دلگان برای کشت در مناطق خشک، معتدل، گرم و مرطوب شمال کشور است. کلزای رقم دلگان از ارقام آزاد گرده‌افشان دانه‌های روغنی است و عملکردش با ارقام هیبریدی وارداتی رقابت می‌کند.

وی افزود: با وجود نوپا بودن شرکت و چالش‌های واردات بذر کلزا در کشور با کمک معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی به فعالیت پژوهشی و تولید بذر ادامه می‌دهیم.

اکبری‌مقدم خاطرنشان کرد: بذور تولیدی این شرکت در سطح لاین‌های پایه و مادری است و بنابراین قیمت بذر تولیدی این رقم نصف قیمت بذور وارداتی به کشور است.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، وی که معتقد است تولید چنین بذری می‌تواند گام‌ مؤثری در تولید دیگر دانه‌های روغنی در کشور باشد، تصریح کرد: کلزای رقم دلگان با ویژگی‌های خوب زراعی می‌تواند در تامین بخشی از روغن مورد نیاز کشور که درحال‌حاضر بیش از ۹۰درصد با واردات تامین می‌شود، نقش عمده‌ای داشته باشد.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص در زمینه تحلیل‌های اقتصادی هستم. با استفاده از روش‌های پیشرفته تحلیل، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما تحلیل‌های دقیق و قابل اعتماد را ارائه دهم تا شما بتوانید در مورد مسائل اقتصادی تصمیم‌گیری کنید.