عمومی

حمایت از مشاغل خرد سیاست‌ دولت/اشتغالزایی۱۳۸۱ نفر در کردستان – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

حمایت از مشاغل خرد سیاست‌ دولت/اشتغالزایی۱۳۸۱ نفر در کردستان - خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

فرزاد پیشکاری در گفت‌وگو با خبرنگار آنلاین اظهار کرد: از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۸۵ میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در قالب یک‌هزار و ۲۳۹ طرح با اشتغالزایی یک‌هزار و ۳۸۱ نفر با همکاری دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های عامل در استان به متقاضیان پرداخت شده است.

وی ایجاد اشتغال و حمایت از مشاغل خرد و کوچک را از سیاست‌های دولت مردمی سیزدهم برشمرد و افزود: اعتبارات ابلاغی سال‌جاری برای تسهیلات مشاغل خانگی ۱۴۰ میلیارد تومان بوده است.

پیشکاری بیان کرد: تاکنون یک‌هزار و ۶۲۰ طرح به مبلغ ۱۱۸ میلیارد تومان به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.

وی یادآور شد: بر اساس گزارش دریافتی از بانک‌ها تاکنون ۸۵ میلیارد تومان آن با اشتغالزایی یک‌هزار و ۳۸۱ نفر معادل ۸۶ درصد از تسهیلات به متقاضیان در قالب (مستقل و پشتیبان) پرداخت شده است.

مدیرکل کار کردستان با بیان اینکه پرداخت این تسهیلات در بخش‌های مختلف صنایع دستی، خدماتی، صنعتی، فرهنگی و کشاورزی با نرخ سود چهار درصد از طریق ثبت نام در سایت مشاغل خانگی پرداخت می‌شود، گفت: جامعه هدف این تسهیلات، زنان سرپرست خانوار، زنان روستایی و شهری دارای مهارت و همچنین جوانان هستند.

فعالان حوزه مشاغل خانگی برای راه‌اندازی کسب و کار خانگی حمایت مالی می‌شوند

وی با تاکید بر اینکه فعالان حوزه مشاغل خانگی برای راه‌اندازی کسب و کار خانگی حمایت مالی می‌شوند، افزود: تسهیلگری و مانع‌زدایی در صدور مجوزهای کسب و کار، به‌ویژه مجوز مشاغل خانگی از جمله دستاوردهای مهم دولت سیزدهم در حوزه اشتغالزایی است.

به گفته پیشکاری در طرح مشاغل خانگی، متقاضیان متناسب با مهارتی که دارند در سامانه مشاغل خانگی وزارت کار به نشانی https://mashaghelkhanegi.mcls.gov.ir ثبت نام می‌کنند و مراحل بعدی را با هماهنگی دستگاه اجرایی مرتبط انجام می‌دهند.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی کردستان به مزایای کسب و کارهای مشاغل خانگی اشاره کرد و افزود: امکان انجام فعالیت اقتصادی در محل سکونت متقاضی و استفاده از نیروی اعضای خانواده موجب حذف هزینه‌هایی چون تهیه بنگاه تجاری شده و موجب ایجاد درآمد بیشتر برای صاحب کسب و کار و اعضای خانواده وی می‌شود.

وی گفت: کسب و کار خانگی محدود به فعالیت بانوان سرپرست خانوار مانند قالی‌بافی یا تهیه غذا و سایر خوراکی‌ها نمی‌شود بلکه بسیاری از فعالیت‌های نوین در زمینه فناوری اطلاعات هم می‌تواند مصداقی از یک کسب و کار و شغل خانگی باشند.