بین الملل

دوربین‌های نظارتی اشغالگران در مرز غزه آموزش‌های حماس قبل از ۷ اکتبر را ضبط کرده بودند

دوربین‌های نظارتی اشغالگران در مرز غزه آموزش‌های حماس قبل از ۷ اکتبر را ضبط کرده بودند

پدر یک سرباز صهیونیست فاش کرد که تیمی در حماس چهار روز قبل از حمله ۷ اکتبر در برابر چشم و گوش نیروهای ارتش اشغالگر و با وجود دوربین‌های نظارتی در امتداد مرز غزه آموزش دیده بود.

به گزارش تیتر نیوز، نیسان لیشا، پدر دافر لیشا (۲۱ ساله) سربازی از تیپ گولانی که در ۷ اکتبر کشته شد به کانال ۱۲ عبری گفت که پسرش در ۳ اکتبر در گروه خانوادگی واتس‌اپ در مورد آموزش‌های حماس چیزهایی به او گفته بود.

این سرباز در پیامی به خانواده خود نوشت هرکسی که در روز عید العرش به مرز غزه برود مورد استقبال است… حماس نمایش شگفت انگیزی را درباره توانایی‌های نظامی خود برگزار می‌کند.

وی همچنین در تصویری از فیلم‌های امنیتی از مرز غزه حضور داشت که در این فیلم‌ها حدود ۲۰ مبارز حماس را که کنار یک دستگاه جیب ایستاده بودند و اسلحه‌های تهاجمی با زاویه ۴۵ درجه داشتند و آماده تیراندازی بر اساس یک دستور بودند، نشان داد.

پدر این سرباز گفت که پسرش از پایگاه زیکیم (Zikim) ارتش اشغالگر، در کمتر از پنج کیلومتری مرز غزه شاهد آموزش‌ها بود؛ زیکیم یکی از پایگاه‌هایی است که مبارزان حماس در ۷ اکتبر به آن نفوذ کردند.

وی اشاره کرد که پسرش گفته‌است این‌ها «داده‌های اطلاعاتی» نیستند بلکه تصاویر منظم دوربین‌های نظارتی در امتداد «حصار هوشمند» معروف به دیوار آهنی هستند.

با توجه به علائم هشدار دهنده که سرباران ناظر بر مرز غزه مشاهده کردند، لیشا گفت پسرش برآورد کرده اگر نفوذی صورت بگیرد بیش از ۱۰۰۰ قربانی خواهد داشت.

وی افزود کشتار ۷ اکتبر را انتظار نداشت، اما برایش مشخص بود که این اتفاق می‌افتد، زیرا آنها به مرز بسیار نزدیک بودند و تمرین می‌کردند. این کاملا مشخص بود.

به نوشته روزنامه عبری تایمز رژیم صهیونیستی این شهادت، گزارش‌هایی که قبلاً فاش کردند ارتش اشغالگر داده‌های دقیق اطلاعاتی در مورد برنامه‌های حمله حماس طی هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌های قبل از ۷ اکتبر داشته‌است را تایید می‌کند. گزارش‌ها و داده‌هایی که مقامات صهیونیست تا حد زیادی نادیده گرفته بودند و تصور می‌کردند این فقط یک غرور خالی است.

به نوشته این روزنامه، افسران ارشد نظامی هشدارهای سربازان رده‌های پایین را نادیده گرفتند و ارتش توجه خود را از غزه دور کرد. ارتش در واقع با شاخص‌هایی که در آخرین لحظه حمله قریب الوقوع ظاهر شدند به طور فوری برخورد نکرده بود.

انتهای پیام

گروه تحریریه علوم بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای پیچیده جهانی. با استفاده از تحلیل‌های کیفی و دقیق، شما را در جریان تغییرات جهانی قرار می‌دهم. با روشی آمیخته از روش‌های روزمره و نظری، به شما مطالب جذابی درباره اتفاقات جهانی ارائه می‌دهم.