بین الملل

رمزگشایی الجزیره از سفر حساس بلینکن به منطقه؛ هراس واشنگتن از مقاومت/ایران باخویشتنداری مانع از جنگی فراگیر شود

رمزگشایی الجزیره از سفر حساس بلینکن به منطقه؛
هراس واشنگتن از مقاومت/ایران باخویشتنداری مانع از جنگی فراگیر شود

در شرایطی که منطقه به انبار باروتی آماده اشتعال مبدل شده و دست همه طرف‌ها در منطقه روی ماشه است، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در سفری حساس با هدف کاهش تنش‌ها عصر دیروز (جمعه) در نخستین مقصد سفر دیپلماتیک خود وارد استانبول شد.

به گزارش پایگاه خبری الجزیره، آنتونی بلینکن در نخستین مرحله از دور جدید سفر ویژه خود به منطقه غرب آسیا که شامل سفر به اسراییل و کرانه باختری و ۵ کشور عربی از جمله مصر، اردن، قطر، عربستان سعودی، امارات و علاوه بر یونان شامل می‌شود با هدف کاهش درگیری‌ها عصر جمعه با سفر به استانبول با مقامات ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

شبکه خبری الجزیره در تحلیلی با اشاره به اوج گیری دامنه حملات میان مقاومت اسلامی لبنان و رژیم صهیونیستی پس از ترور صالح العاروری، نایب رییس دفتر سیاسی حماس و یارانش روز سه‌شنبه هفته گذشته در منطقه ضاحیه در جنوب لبنان نوشت: سفر حساس وزیر امور خارجه آمریکا در بحبوحه نگرانی‌ها از گسترش جرقه جنگ در مقیاس بزرگ‌تر و انتقام مقاومت فلسطینی و پاسخ موشکی جنبش مقاومت حزب الله لبنان به ترور شهید العاروری از سوی رژیم صهیونیستی قابل تأمل است.

الجزیره در ادامه گزارش خود با استناد به مصاحبه یک مقام دولتی در وزارت خارجه آمریکا با شبکه خبری سی‌ان‌ان، نوشت: هدف اصلی سفر بلینکن به غرب آسیا در شرایط حساس کنونی منطقه ارسال پیام‌های غیر مستقیم از سوی کنشگران منطقه‌ای به ایران با هدف جلوگیری از جنگی فراگیری در منطقه است.

به نوشته الجزیره، وزیر امور خارجه واشنگتن پیش از این، در بیانیه‌های صادره واشنگتن هدف از سفر به منطقه را تلاش برای مشارکت در کاهش تبعات جنگ در نوار غزه و حمایت از غیرنظامیان در غزه و آزادی اسرای اسراییلی و ادامه کمک‌های بشردوستانه به غزه عنوان کرده بود، اما اکنون با تحولات جاری علاوه بر موارد ذکر شده، واشنگتن ناچار است به مساله تهدیدهای فزاینده صنعا و کوچ اجباری فلسطینیان در غزه و اطمینان از عدم وقوع جنگ ویرانگر میان حزب الله و تل آویو با طرف‌های منطقه‌ای دیدارهای دیپلماتیک و فشرده‌ای آغاز کند.

آن گونه که «متیو میلر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است بلینکن به منظور رایزنی درباره «افزایش کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه و جلوگیری از گسترش جنگ غزه در منطقه» پس از تل‌آویو به کرانه باختری، ترکیه، یونان، اردن، قطر، امارات، مصر، و عربستان سعودی سفر خواهد کرد.

310310

گروه تحریریه علوم بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای پیچیده جهانی. با استفاده از تحلیل‌های کیفی و دقیق، شما را در جریان تغییرات جهانی قرار می‌دهم. با روشی آمیخته از روش‌های روزمره و نظری، به شما مطالب جذابی درباره اتفاقات جهانی ارائه می‌دهم.