اجتماعی

قم متولی اصلی ساماندهی شبکه‌های ملی سبک زندگی کشور

تیتر نیوز/قم مدیرکل ورزش وجوانان استان قم گفت: شبکه سبک زندگی در ۲۶ استان کشور ایجاد و مقرر شده تا متولی اصلی ساماندهی این شبکه‌ها قم باشد.

ابراهیم سانی خانی درنشستی خبری که با حاصحاب رسانه امروز برگزار شد، اظهار کرد: رویداد بزرگ جامعه‌پرداز در ۲۲ استان درحال شکل‌گیری است و باید در استان قم به صورت ویژه شکل بگیرد لذا مقرر شده چند تشکل زیربنایی این رویداد بزرگ را برپا کنند.

مدیرکل ورزش وجوانان استان قم افزود: به دلیل وجود حرم حضرت معصومه سلام الله علیها، مسجد مقدس جمکران، حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها متعدد به عنوان پایگاه اجتماعی مردمی و نگاه اسلام به زن و خانواده برخی رویدادها در قم باید به صورت ویژه برگزار شود زیرا انقلاب از قم بوده و الگو و سبک زندگی اسلامی هم باید از قم تبیین و اجرا شود.

وی گفت: ۱۴ شبکه ملی در قم تشکیل شده که مهمترین آن شبکه سبک زندگی است که توسط یکی از تشکل‌های اداره کل ورزش وجوانان دنبال می‌شود.

وی افزود: دراین راستا رویداد جامعه پرداز در قم برپا می‌شود که خدمات مشاوره ازدواج، سبک زندگی و تسهیلگری امر ازدواج را در قم دنبال می‌کند و دراین رویداد اگر تشکلی مشکل یا ضعفی داشته باشد می‌تواند از گروه‌های قوی کمک بگیرد و می‌توان ظرفیت‌ها را به گروه‌های کوچک تسری داد.

مدیرکل ورزش وجوانان استان قم گفت: در رویداد جامعه پرداز همه تشکل‌های مردمی فعال در سه حوزه خانواده، جمعیت و هویت زن حاضر و برنامه‌های خود را عرضه و از آن دفاع می‌کنند و هم‌افزایی در تشکل‌ها رخ می‌دهد.

وی اظهارکرد: طرح‌های برگزیده در مساجد و پایگاه‌های بسیج هیئت‌های مذهبی و.. اجرا می‌شود و گروه‌های خدمات‌رسان اجتماعی از این ایده‌ها استفاده می‌کنند.

برگزاری ۷۰۰ کارگاه ازدواج در قم

وی بیان کرد: ۷۰۰ کارگاه ازدواج در قم برگزار شده که نشان می‌دهد خیز خوبی برداشته شده و دراین راستا متخصصان دانشگاهیان مشاوران می‌توانند با ما همکاری داشته باشند.

سانی خانی گفت: برای رفع نیازهای خانواده و مشکلات و آسیب‌های اجتماعی به‌خصوص در حوزه تسهیل ازدواج با مسئولان حوزه‌های علمیه پایگاه‌های بسیج بهزیستی نیروی انتظامی جهاد دانشگاهی کمیته‌امداد مراکز مشاوره نیکوکاری موسسه و خیریه دارند رایزنی شده تا بتوان از خدمات آن‌ها دراین حوزه استفاده کرد.

قم متولی اصلی ساماندهی شبکه‌های ملی سبک زندگی کشور

 قم رتبه هفت پرداخت وام ازدواج در کشور را دارد

معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان قم نیز دراین نشست با بیان اینکه قم رتبه هفت پرداخت وام ازدواج در کشور را دارد، گفت: با حمایت استاندار و مدیرکل ورزش وجوانان و مدیران شعب بانک‌های استان، ۱۲ هزار درخواست وام ازدواج درقم به ثبت رسیده که ۸۹۵۰ وام (معادل ۷۵ درصد جمعیت ثبت نام کننده) پرداخت شده و بقیه در نوبت دریافت هستند.

روح الله مقدم افزود: پرداخت وام ازدواج درقم به صورت میانگین سه ماه ونیم به طول می‌انجامد زیرا مردم بیشتر بانک‌های ملی، ملت و تجارت را برای دریافت وام انتخاب می‌کنند و تجمیع وام‌ها سبب طولانی شدن روند پرداخت می‌شود.

وی عنوان کرد: ضامن یکی از مشکلات زوج ها است و امید داریم شرط ضامن را بردارند و اقساط از یارانه افراد کسر شود.

مقدم ادامه داد: بیش از ۴۰۰ گروه جهادی در قم وجود دارد و می طلبید تا به صورت قرارگاهی وارد عمل شوند لذا قرارگاه ازدواج و تعالی خانواده در قم شکل گرفت و ۸۰ سمن فعال دراستان قم به ثبت رسیده که ۱۷ سمن آن در حوزه خانواده است و جوانان به منظور توسعه مشارکت های مردمی در رویداد جامعه پرداز ثبت نام کنند و فعالیت‌های اجتماعی را گسترش دهند.

وی به خدمات قرارگاه ازدواج و تعالی خانواده قم اشاره کرد و گفت: هر ساعت مشاوره ۲۴۰ هزار تومان است اما این مرکز سه جلسه مشاوره فردی و مشاوره‌های گروهی را رایگان برگزار می‌کند و مشاورانی که با این مرکز قرارداد دارند دارای رتبه‌های برتر کشوری هستند.

معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان قم درپایان عنوان کرد: ۲۵ مرکز تخصصی مشاوره در شهر قم و یک مرکز در شهر کهک فعال است.

انتهای پیام

انتشارات مقالات اجتماعی

نویسنده اجتماعی با تمرکز بر مسائل اجتماعی در کشورهای در حال توسعه و تلاش برای ارتقای زندگی اجتماعی در این مناطق.