علمی و پزشکی

یک اتفاق نادر در فضا/ کاوشگر پارکر ناسا سال آینده خورشید را «لمس» می‌کند

ناسا اعلام کرد که در تاریخ 24 دسامبر 2024 (4 دی 1403)، کاوشگر خورشیدی پارکر با سرعت خیره‌کننده 195 کیلومتربرثانیه از کنار خورشید خواهد گذشت. تاکنون هیچ‌کدام از ساخته‌های بشر به این سرعت حرکت نکرده و تا به این حد نزدیک به خورشید نبوده است. این کاوشگر فقط 6.1 میلیون کیلومتر از سطح خورشید فاصله خواهد داشت و به تعبیری آن را «لمس» خواهد کرد، هرچند که واقعاً برخوردی با خورشید صورت نخواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:

براساس گزارش BBC، کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا قرار است سال آینده لحظه مهمی را در تاریخ اکتشافات فضایی رقم بزند. «نور رئوفی»، دانشمند آزمایشگاه فیزیک کاربردی در دانشگاه جان هاپکینز می‌گوید:«این یک دستاورد بزرگ برای تمام بشریت خواهد بود. چیزی معادل فرود بر روی ماه در سال 1969 است.»

این کاوشگر که در 12 اوت 2018 (21 مرداد 1397) پرتاب شد، قرار است با سرعت 195 کیلومتربرثانیه از کنار خورشید عبور کند. سرعت زیاد پارکر ناشی از کشش گرانشی عظیمی است که هنگام نزدیک‌شدن به خورشید رخ می‌دهد. با چنین سرعتی می‌توان از نیویورک تا لندن را در کمتر از 30 ثانیه طی کرد.

این یک اتفاق بی همتا است/ کاوشگر پارکر ناسا سال آینده خورشید را «لمس» می‌کند

مأموریت کاوشگر پارکر؛ «لمس خورشید»

ناسا در وب‌سایت خود مأموریت کاوشگر پارکر را به «لمس خورشید» تشبیه کرده است؛ هدف این مأموریت درواقع اولین نمونه‌برداری از جو یک ستاره است. نور رئوفی، دانشمند این پروژه گفت: «ما اساساً در حال فرودآمدن روی یک ستاره هستیم.» اواخر سال 2024 پارکر تنها به 4 درصد از فاصله خورشید تا زمین خواهد رسید.

مطمئناً مسئله مهمی که این کاوشگر با آن مواجه خواهد شد، دمای زیاد خورشید در فاصله نزدیک است. وقتی که این کاوشگر به این ستاره نزدیک شود، دمای جلوی فضاپیما احتمالاً به 1400 درجه سانتیگراد خواهد رسید.

استراتژی محققان برای این مأموریت این است که کاوشگر پارکر سریع وارد جو این ستاره شود و سریع نیز از آن‌جا خارج شود. محیط خورشیدی با مجموعه‌ای از ابزارهایی که پشت یک سپر حرارتی ضخیم مستقر شده‌اند ارزیابی خواهد شد.

ناسا می‌گوید هدف این مأموریت کمک به درک عمیق‌تر ماهیت خورشید است؛ این کاوشگر نزدیک‌تر از هر کاوشگر دیگری و درون مدار عطارد به دور خورشید خواهد چرخید. این کاوشگر محاسبات و تصاویری از خورشید را جمع‌آوری می‌کند تا دانشمندان به اینکه باد خورشیدی از کجا می‌آید و چگونه درحال تکامل است پی ببرند.

بیشتر بخوانید:

گروه تحریریه علوم پزشکی

نوشته‌هایم به طور خلاقانه، با جذابیت و همراه با مطالعات علمی تهیه می‌شوند. هدفم جلب توجه شماست و شما را در دنیایی از اطلاعات جذاب و پر رمز و راز پزشکی به سفری هیجان‌انگیز دعوت کنم.