اخبار کسب و کارعمومی

۷ مورد از مزایای چیلر تراکمی نسبت به جذبی

یک تفاوت چیلر جذبی و تراکمی که بسیار مهم است، تفاوت ضریب عملکرد این دو است. از آنجا که چیلر جذبی با گاز طبیعی و چیلر تراکمی با برق کار می‌کند، می‌توان گفت که ضریب عملکرد چیلرهای جذبی کمتر از چیلر تراکمی است. برای جواب دادن به این سوال که بین چیلر جذبی و تراکمی کدام یک بهتر است؟ باید بگوییم با توجه به مقایسه ضریب عملکرد آنها، چیلر تراکمی بهتر به نظر می‌رسد. دلیل این مسئله هم بالاتر بودن ضریب عملکرد چیلر تراکمی نسبت به چیلر جذبی است.

۷ مورد از مزایای چیلر تراکمی نسبت به جذبی

هر چه این عدد بیشتر باشد در مصرف انرژی بیشتر صرفه جویی می‌شود. با توجه به این مسئله، بهتر است تنها در صورتی از چیلر جذبی استفاده شود که هزینه انرژی حداقل یک چهارم انرژی مصرفی چیلر تراکمی باشد؛ در غیر این صورت استفاده از چیلرها صرفه اقتصادی ندارد. پکینگ برج خنک کننده کولینگ تاور یا پکینگ مدیا مهمترین بخش برج خنک کننده در ایجاد سطح تبادل گرما است که مختصراً “پکینگ برج خنک کننده” نیز نامیده می‌شود.

۷ مورد از مزایای چیلر تراکمی نسبت به جذبی

در زیر به تعدادی از مزایای چیلر تراکمی نسبت به جذبی اشاره می کنیم که برتری استفاده از آن را نشان می دهد.

۱ . چیلر جذبی ضریب عملکرد (COP) بسیار پایینی بین ۰٫۵۴ تا ۱٫۲ دارد. در حالی که ضریب عملکرد چیلر تراکمی بین ۳ تا ۸ است.

۲ . تجهیزات چیلر جذبی حدود ۵۰ درصد بیشتر از چیلر تراکمی حجم دارد و به همین اندازه فضای بیشتری از کف موتورخانه را اشغال می کند.

۳ . ارتفاع تجهیزات چیلر جذبی نسبت به تراکمی بلندتر بوده و در نتیجه ارتفاع موتورخانه حدود ۶ تا ۱۰ فوت بلندتر باید در نظر گرفته شود.

۴ . وزن تجهیزات چیلر جذبی برای تولید برودتی یکسان نسبت به چیلر تراکمی حدود ۲ برابر است و معمولا به چندین قسمت مختلف تقسیم و سپس حمل می شود و نیز اینکه فوندانسیون بسیار محکم تری نیاز دارد.

۵ . بیشتر چیلرهای تراکمی همراه با مبرد درون آنها مستقیما از کارخانه سازنده به محل نصب حمل می شوند. در حالی که مبرد و جاذب چیلر جذبی می بایستی که بعد از نصب چیلر در موتورخانه ، درون آن تزریق شود.

۶ . در سیکل چیلرها مقداری از حرارت سیستم در کندانسور باید از سیستم توسط آب خنک کاری یا هوا خارج گردد. مقدار حرارتی که از کندانسور چیلر جذبی باید خارج شود حدود ۲۰ تا ۵۰ درصد نسبت به کندانسور تراکمی بیشتر است. در نتیجه چیلر جذبی به کندانسور ، پمپ و برج خنک کننده بزرگتر و گران قیمت تری نیاز دارد.

۷ . قیمت تمام شده چیلرهای جذبی از نوع شعله غیر مستقیم حدود ۵۰ درصد نسبت به قیمت تمام شده چیلرهای تراکمی بیشتر است. در ضمن قیمت تمام شده چیلر جذبی نوع شعله مستقیم حدود ۲ برابر چیلر تراکمی خواهد بود.

بعد از شناخت مزایای چیلر تراکمی نسبت به جذبی به این نتیجه می رسیم که در شرایط عادی و معمول ، استفاده از چیلر تراکمی قطعا گزینه بهتری خواهد بود. از آنجایی که منبع انرژی لازم برای راه اندازی یک چیلر جذبی ، حرارت مستقیم و یا غیر مستقیم است ، معمولا از نوع جذبی بهتر است فقط زمانی استفاده شود که یک منبع حرارتی در حال اتلاف مانند حرارت در حال اتلاف یک کوره ، حرارت در حال اتلاف توربین گاز ، قسمتی از کارخانه و یا … وجود داشته باشد

و ما با تجهیزات چیلر جذبی آن را بازیافت و به سیکل سردسازی تبدیل کنیم. بخاطر اینکه چیلرهای تراکمی با موتور الکتریکی کار می کنند و اگر پروژه ای با مشکل تامین برق یا هزینه های آن روبرو است بهتر است که در آن از چیلرهای جدیدی با نام تجاری چیلر گازی استفاده شود که این نوع چیلر با گاز شهری کار می کند و به انرژی الکتریکی بسیار اندکی نیاز دارد.

تفاوت چیلر جذبی و تراکمی یکی از سوالات مهم خریداران سیستم تهویه مطبوع است. چیلرها دسته‌ای از سیستم‌های تهویه مطبوع هستند که هوای گرم را گرفته و با انتقال آن به فضای دیگر، هوا را خنک می‌کنند. در این مطلب به بررسی فرق چیلر جذبی و تراکمی می‌پردازیم که مهم‌ترین انواع چیلر هستند.

مصرف آب چیلرهای تراکمی و جذبی

یکی از موارد مهمی که در تفاوت چیلر تراکمی و جذبی باید به آن توجه شود، میزان مصرف آب است. از آنجا که چیلر جذبی با برج خنک کننده کار می‌کند، میزان مصرف آب بیشتری نسبت به چیلر تراکمی دارد که با سیستم هوا خنک کار می‌کند و دیگر خبری از برج خنک کننده نیست. در چیلر جذبی، به دلیل کارکرد برج خنک کننده با سیستم های تبخیری، مصرف آب بالا بوده و از آب برای خنک کردن استفاده می‌شود.

مصرف انرژی

پیش از بررسی تفاوت‌های چیلر جذبی با تراکمی در میزان مصرف انرژی، خوب است به یک نکته توجه کنید. آن هم این است که چیلرهای تراکمی که دارای کمپرسور هستند، تنها با برق یا انرژی الکتریکی کار می‌کنند. قیمت پکینگ فیلمی برج خنک کننده به عوامل مختلفی مانند نوع پکینگ، اندازه پکینگ و کیفیت مواد اولیه مورد استفاده در ساخت پکینگ بستگی دارد.

در مقابل، چیلرهای جذبی می‌توانند از منابعی مانند موتور دیزل یا آبگرمکن خورشیدی و حتی حرارت اضافی استفاده کنند؛ از این رو هزینه انرژی مصرفی توسط چیلرهای تراکمی بالاتر است که علت آن هم مصرف برق کمتر توسط چیلرهای جذبی است.

نکته قابل توجه دیگر این است که با توجه به بالاتر بودن ضریب عملکرد در چیلر تراکمی نسبت به چیلر جذبی و پایین بودن برق مصرفی در چیلرهای جذبی، با این حال میزان مصرف انرژی کل در این چیلرها بسیار بالا است.

برخی چیلرها مانند دایکین هم ضریب عملکرد مناسبی دارند و هم میزان مصرف انرژی در آنها بهینه است؛ با این حال لازم است هنگام به پارامترهای دیگری نیز دقت کنید که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

  • آسیب زیست محیطی و سازگاری با محیط زیست
  • سهولت در نصب و حمل
  • کاربری
  • طول عمر مفید و میزان ماندگاری
  • میزان صدای تولید شده توسط دستگاه
  • هزینه
  • نحوه تعمیر و نگهداری

مقایسه هزینۀ خرید چیلر تراکمی و جذبی

به طور کلی نمی‌توان تفاوت هزینه چیلر جذبی و تراکمی را دقیق بررسی کرد؛ زیرا هر یک از آنها ظرفیت‌ها و قیمت‌های متفاوتی دارند. با این حال آنچه واضح است این است که اغلب، هزینه خرید چیلر جذبی بیشتر از هزینه چیلر تراکمی است.

علت آن هم می‌تواند لزوم حضور یک شخص متخصص برای تنظیم مشعل و راه اندازی برج خنک کننده باشد. از طرف دیگر چیلرهای جذبی هزینه تعمیر و نگهداری بالایی هم دارند که در ادامه بررسی می‌کنیم.

تفاوت هزینه سرویس و نگهداری چیلر تراکمی و جذبی

کار کردن با چیلرهای جذبی کار ساده‌ای نیست؛ به همین دلیل هم اغلب هم در راه اندازی و هم در پروسه سرویس و نگهداری باید یک فرد متخصص حضور داشته باشد تا از بروز حادثه یا وارد شدن آسیب به سیستم خنک کننده جلوگیری شود. از طرف دیگر، چیلرهای تراکمی هم هزینه مخصوص به خود را دارند و در صورت آسیب دیدن کمپرسور معمولا هزینه بالایی باید پرداخت شود.

با این حال همچنان چیلرهای تراکمی، به خصوص چیلرهای دایکین، بسیار مقرون به صرفه‌تر از چیلرهای جذبی هستند؛ چرا که چیلرهای جذبی هم برای نصب و هم برای سرویس یا تعمیر هزینه بالایی دارند اما چیلرهای تراکمی تنها در صورت آسیب دیدن کمپرسور هزینه بالایی خواهند داشت.

طول عمر

یکی از مورد توجه‌ترین موارد در تفاوت چیلر جذبی و تراکمی، طول عمر دستگاه‌ها است. پیش از آن که به بررسی طول عمر آنها بپردازیم خوب است بدانید که چیلرهای تراکمی همگی هوا خنک نیستند و در برخی از آنها هم از آب استفاده می‌شود. چیلرهایی که در آنها از آب به عنوان سیستم خنک کننده استفاده می‌شود اغلب طول عمر کمتری نسبت به چیلرهای دیگر دارند که هوا خنک هستند.

استفاده از آب در چیلر جذبی به مرور باعث افزایش رسوب در سیستم خنک کننده شده و عمر دستگاه را کاهش می‌دهد. به خصوص در چیلرهای جذبی صنعتی که از آمونیاک و لیتیم بروماید استفاده می‌شود، به مرور زمان خوردگی قطعات رخ داده و عمر چیلر کم خواهد شد. به همین دلیل به طور کلی می‌توان گفت که عمر چیلرهای تراکمی بالاتر از چیلرهای جذبی است.

تفاوت ابعاد چیلر تراکمی و جذبی

با توجه به این که در چیلرهای جذبی از آب استفاده می‌شود، قطعاتی که این نوع چیلر دارد نیز بیشتر است؛ به این معنا که ابعاد و وزن چیلرهای جذبی بیشتر از ابعاد و وزن چیلرهای تراکمی هستند. سهولت در نصب نیز پارامتر مهم دیگری است که در تفاوت میان این دو چیلر اهمیت زیادی دارد.

میزان سهولت نصب در چیلرهای تراکمی بیشتر از چیلرهای جذبی است. به علاوه این نوع را می‌توان در مکان‌های مختلفی مانند پشت بام یا موتورخانه و حتی حیاط نصب کرد؛ در حالی که چیلر جذبی باید حتما در موتورخانه نصب گردد. تعمیر و نگهداری برج خنک کننده این دستگاه ها به دانش و مهارت فنی و تخصص نیاز دارد، بنابراین باید توسط یک فرد یا شرکت قابل اعتماد انجام پذیرد.

سطح لرزش و صدا

همه ما ترجیح می‌دهیم سیستم تهویه‌ای داشته باشیم که آلودگی صوتی کمتری تولید می‌کند و البته این مسئله برای آرامش ذهن نیز اهمیت زیادی دارد. به طور کلی می‌توان گفت معمولا چیلرهای جذبی سر و صدای کمتری نسبت به چیلرهای تراکمی دارند و یکی از اصلی‌ترین دلایل آن، نصب شدن آن در موتورخانه است که اغلب صدای آن مزاحمتی برای اعضای ساختمان ایجاد نمی‌کند.

از سوی دیگر، اگر چیلرهای تراکمی در پشت بام یا موتورخانه نصب شوند هم آلودگی صوتی چندانی نخواهند داشت.  با این وجود نکته مهم این است که این نوع چیلرهای لرزش بیشتری نسبت به چیلر جذبی تولید می‌کنند. ذکر این نکته نیز لازم است که چیلرها با توجه به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های متفاوتی که دارند، میزان لرزش و سر و صدای متفاوتی خواهند داشت.

مشکلات محیط زیستی

یکی از مهم‌ترین مزایای چیلرهای جذبی این است که مشکلات زیست محیطی چندانی ایجاد نمی‌کنند؛ در حالی که چیلرهای تراکمی اغلب به دلیل استفاده از مبردها، به لایه اوزون آسیب زده و باعث ایجاد گازهای گلخانه‌ای می‌شوند. با توجه به این که در چیلر جذبی اغلب از مبردهای طبیعی استفاده می‌شود، این نوع چیلر با محیط زیست سازگارتر بوده و کمتر به محیط زیست آسیب می‌زند.